Intervija ar Aigaru Krauzi uzreiz pēc Venta-1 starta Indijā

aigars-krauze-43414581

Ventspils Augstskolas docētājs, galvenais satelīta Venta-1 projekta koordinators Aigars Krauze tika sazvanīts aptuveni stundu pēc nesējraķetes starta. Viņš visam sekoja līdzi klātienē Indijā.

Aigars Krauze stāsta, ka sajūtas uz vietas esot fantastiskas! Atmosfēra un viss, kas tur notiekot esot kaut kas īpašs. Vakar (22.jūnijā) visi esot bijuši nedaudz satraukti, esot bijusi ļoti liela rosība un kustība, daudz dažādu pārbaužu un cilvēki, kuri ierodas pēc caurlaidēm, jo kosmosa centrā esot ļoti stingras drošības pārbaudes.

Šorīt, 23. jūnijā, jau no paša rīta kosmosa centrā gaisotne esot bijusi tāda kā “elektrizēta”, viss kluss un mierīgs, ja salīdzina ar iepriekšējās dienas lielo kņadu un steigu. Aigars nakšņojis kosmosa aģentūras viesu mājā, kas atrodas aptuveni 2 km attālumā no vadības centra, bet, jau dodoties tuvāk vadības centram, varēja vērot, kā viss sagatavots – visapkārt ugunsdzēsēju mašīnas, tehniskie darbinieki – varēja redzēt, ka viss sagatavots startam.

Aigaram šķitis, ka Indijā šis nebūs tik grandiozs notikums, jo tomēr šī nav pirmā raķete, kura tiek nogādāta kosmosā, bet, nē, varēja redzēt, ka arī Indijā tas ir ļoti nozīmīgs notikums un viņi tam rūpīgi gatavojās.

Nesējraķetes startam viņi sekojuši līdzi vadības centrā, kur ir speciāls skatu balkons, no kura aicinātie viesi varēja vērot visu klātienē. Pati raķete esot bijusi aptuveni 2 km attālumā no šī balkona, bet iespaids esot bijis grandiozs! No sākuma viss bez skaņas – lielā uguns strūkla un pēc tam jau arī lielais troksnis, kad raķete pacēlusies. Tas bijis tā vērts! Sajūtas esot grandiozas, redzot to visu klātienē! Pēc starta visi esot bijuši bezgala priecīgi un apsveikuši viens otru.

Esot Indijā, sajūta un atmosfēra esot ļoti, ļoti svinīga, kā arī ļoti cilvēcīga, patīkama attieksme pret katru, kurš līdzdarbojies projektā. Aigaram bijusi arī iespēja sasveicināties, paspiest roku un pārmīt pāris vārdus ar Indijas kosmosa pētniecības organizācijas priekšnieku, kurš piegājis pie katra dalībnieka, iepazinies, vēlējies saprast no kuras valsts ir satelīts. Arī pēc veiksmīgā starta Aigars Krauze piegājis pie viņa un pateicies par sadarbību un to, ka viss tik labi noorganizēts.

Sajūtas pēc satelīta veiksmīgā starta esot interesantas – no vienas puses tā ir liela padarīta darba sajūta un prieks par to, ka tas viss ir izdevies, no otras puses, Aigaram, kā tehniskam cilvēkam, ir prieks, ka tas viss jau tikai sākas – darbs ar satelītu, ar signālu uztveršanu, jo arī tagad (kad Aigars sazvanīts) nav precīzas skaidrības par to, kad varēs uztvert satelīta pirmos signālus.

Telefonsarunā informējām Aigaru, ka Ventspils Augstskolas radiostacijā esošie dati liecina, ka pirmo reizi, kad satelīts apriņķos orbītu, tā signālu nebūs iespēja uztvert no Latvijas, bet provizoriskie dati liecina, ka nākamajās 3 reizēs, kad satelīts apriņķos orbītu, Venta-1 signālu vajadzētu spēt uztvert. Pastāv iespēja, ka Venta-1 signālu uztvers arī kaut kur citur pasaulē, par to tad arī Ventspils Augstskolas radiostacijā tiks saņemtas ziņas.

 

23.06.2017.