Ventspils Augstskolas studenti apmeklēja Latvijas vadošos eksportētājus

IMG_0359

Jau desmito gadu Ventspils Augstskolas Ekonomikas un pārvaldības fakultātes profesionālajā bakalaura studiju programmā “Biznesa vadība” tiek īstenots studiju kurss “Eksporta menedžments”. Studiju kursā studenti apgūst ne tikai akadēmiskos pamatus, bet iepazīst arī praktiskos piemērus un analizē dažādas situācijas.

Studiju kursu kopš tā izveidošanas vada asoc.prof. Valdis Avotiņš, kura praktiskās mārketinga zināšanas apvienojumā ar uzaicināto uzņēmēju, eksporta profesionāļu un konsultantu pieredzi tiek nodotas studentu mini-komandām divu cilvēku sastāvā. Studentu komandām tika dots uzdevums novērtēt konkrētu docētāja atlasītu uzņēmumu, kopīgi ar uzņēmuma vadību izstrādāt eksporta stratēģiju un eksporta plānu, novērtēt sagatavošanas posmu un nepieciešamās izmaksas.

2015. gadā mācību metodika tika jau trešo reizi pārstrādāta, un pašreiz studenti prasmes apgūst saskaņā ar Stenfordas universitātes un Rīgas Ekonomikas augstskolas uzņēmējdarbības docētāja daļēji adaptēto metodiku. Šogad studenti analizē dizaina uzņēmumu, divus pārtikas uzturvielu ražotājus, konservu kārbu ražotāju, piena pārstrādes uzņēmumu, industriālo parku un arī Ventspils Augstskolu.

Studiju kurss studentiem sniedz iespēju turpināt savu profesionālo karjeru eksporta jomā. Aptuveni 30 studenti ir pieņemti darbā uzņēmumos, kuri tika analizēti studiju kursa ietvaros. Par šo tēmu ir izstrādāti aptuveni 12 kursa darbi, 15 bakalaura un maģistra darbi.

Par tradīciju jau izveidojušās vizītes Latvijas eksporta uzņēmumos, kuros studenti var iepazīt ražotni vai biroju, uzzināt vairāk par visu uzņēmuma darbības stratēģiju un eksporta vietu tajā, par visu uzņēmējdarbības ciklu no izejmateriālu piegādēm līdz pārdošanai ārvalstu tirgū. Pirms gada studenti apmeklēja uzņēmumus Madara Cosmetics, Primekss, kā arī LIAA. Šogad studentus laipni piekrita uzņemt Primekss, Groglass un Baltic3d.

Primekss vadītājs Jānis Ošlejs studentus iepazīstināja ar pārdomātiem un uzskatāmiem izaugsmes un eksporta stratēģiskajiem noslēpumiem, savukārt Baltic3d ražotne pārsteidza ar savu straujo jaunuzņēmuma izaugsmes tempu un bija piemērs ASV tirgus iekarošanai medicīnas nozarē. Vizīti noslēdza SIA GroGlass, kura ražošanas iekārta ir unikāla pasaulē un uzskatāma par nepārtrauktu pētniecisko laboratoriju nanotehnoloģiju nozarē. Pie kam to izstrādāja Latvijas A/S Sidrabe. 10 studenti un Ekonomikas un pārvaldības fakultates dekāne Liene Resele kopā ar kursa vadītāju iepazina vairākas eksporta tēmas un problēmsituācijas, ko uzņēmumi savā izaugsmē bija pārvarējuši.

Uzņēmuma Primekss vadītājs Jānis Ošlejs var pamatoti lepoties jau ar trīskārtēja Latvijas Eksporta un inovācijas balvas laureāta statusu. Primekss sasniedzis 37 milj. eiro apgrozījumu, patentējis jaunu tehnoloģiju, kas ir kvalitatīva, ar jaunām īpašībām apveltīta betona konstrukciju ražošana. Uzņēmumu raksturo pārdomāta un pakāpeniska izaugsme kopš 1997.gada. Uzņēmuma apmeklējums studentiem sniedza praktiskas zināšanas uzņēmuma stratēģiskās, finanšu, eksporta, pārdošanas, cenu politikas vadības elementos. Primekss darbojas vairāk nekā 24 tirgos, arī Āfrikā un Āzijā. Dienvidāfrikā uzņēmums izstrādā radioteleskopu pamatus un betona torņus kvadrātkilometra laukiem (SKA programma) ar paraboliskajām virsmām. Lielā mērā robotizētā ražotne GroGlass lika atcerēties ne tikai jaunu klientu atrašanas meistarību, bet arī esošo klientu un partneru sadarbības potenciālu, kas uzņēmumam rada ievērojamus pārdošanas apjomus.

Iegūtās zināšanas studentiem noderēja, lai pilnveidotu eksporta plānus, kurus studenti š.g. 19.decembrī prezentēja pieredzējušai uzņēmēju komisijai – profesionāļiem eksporta, uzņēmējdarbības un investīciju piesaistes jautājumos, kas noteiks tieši 15% no katra studenta kopējās gala atzīmes vērtības.

Asoc.prof.Valdis Avotiņš

 

18.12.2017.