Blog Layout

Erasmus+ pieredze Portugālē - Annas stāsts

2022. gada 23. novembris

Katru semestri augstskolās visā Eiropā jaunieši izkāpj no savas komforta zonas un piesakās ERASMUS+ mobilitātei. Tā ir iespēja doties studēt ārzemēs par Eiropas Savienības līdzekļiem kādā no dalībvalstu augstskolām. Arī Ventspils Augstskolas studējošie nav izņēmums, un šobrīd aktīvi notiek pieteikšanās ERASMUS+ mobilitātēm pavasara semestrī. Šāda pieredze viennozīmīgi palīdz studējošajiem paplašināt savu redzesloku un iegūt jaunas zināšanas un draugus. Arī Anna Ģērmane, kura pavadīja savu ERASMUS+ mobilitāti Portugālē, nevar noliegt šīs pieredzes pozitīvo ietekmi uz viņas dzīvi. Iespēja satikt līdzīgi domājošus cilvēkus, ceļot un pārvarēt savas bailes - tāds ir Annas stāsts.


“Mani sauc Anna, es studēju 3. kursā bakalaura studiju programmā “Starpkultūru komunikācija”. Uzskatu, ka mans Portugālē, Porto Politehniskajā universitātē pavadītais semestris ir tā pievienotā vērtība, kuru var iegūt tikai Erasmus+ mobilitātes laikā.

ERASMUS+ nolēmu pieteikties, kad saņēmu savu pirmo e-pastu par šo iespēju. Realitātē pieteicos tikai uz otro semestri otrajā gadā, jo COVID-19 situācija visu patraucēja un pirms došanās vēlējos piedzīvot studijās klātienē. Izvēlējos tieši Porto, jo gribēju iepazīt kultūru, kuru tik labi nepārzināju, un, protams, vēlējos arī vietu, kurā ir siltāks nekā Latvijā. 

Ja neskaita ģeogrāfiju, Porto bija arī manām interesēm un studiju plānam piemērotākais kursu piedāvājums, kuru viegli varēja atrast augstskolas mājaslapā. Atceros, ka runāju ar draugiem, kuri jau bijuši ERASMUS+ mobilitātēs un visbiežāk dzirdētā frāze bija “sarežģīti ar papīriem, bet citādi nav nekādu problēmu”. Pēc nelielā sākuma stresa par patiesībā diezgan vienkārši noformējamajiem dokumentiem un mobilitātēs jau esošo draugu atbalstu, dokumentus iesniedzu pēc labākās sirdsapziņas gan savai programmas direktorei apstiprināšanai, gan vēlāk jau arī augstskolas ERASMUS+ koordinatoram. Tālāk jau biļetes, apdrošināšana, un voila - ERASMUS+ var sākties!

Kontrastā tikko paustajam priekam pavisam godīgi varu teikt, ka pirmās dienas es vispār neizgāju no savas istabiņas. Mans stress bija “debesīs”. Man bija bail komunicēt, bail parādīt savu seju, bail tur būt. Kamēr studenti ar kuriem dzīvoju vienā mājā jau kopā izklaidējās, tikmēr es sēdēju savā istabiņā un kritu panikā. Tomēr, kad es beidzot saņēmos spert to soli ārpus savas komforta zonas un savā pirmajā nedēļas nogalē devos uz Spāniju ar cilvēkiem, ar kuriem biju runājusi tikai vienu reizi, stresa vietā nāca pilnīga atdošanās un spēja izmantot visas piedāvātās iespējas.

Pēc ERASMUS+ pavadītās nedēļas jau sākās piedzīvojumi Portugāles studiju pasaulē. Studijas notika klātienē, taču bija jāizmanto sejas maskas. Sejas maskas, starp citu, Portugālē bija jānēsā daudz ilgāk nekā tas bija jādara Latvijā. Pat tad, kad jūlijā devos prom no Porto, vēl joprojām sabiedriskajā transportā bija nepieciešams tās nēsāt. Katrā gadījumā - studijas notika klātienē, un eksāmenu process atšķīrās no Latvijā ierastā. Studijas darbojās divos veidos - vai nu izvēlies “Continous assesment”, kura laikā krāj punktus gala atzīmei, aktīvi iesaistoties stundā un kārtojot vairākas ieskaites gada garumā, vai arī “Final Assesment”, kura ietvaros tiek vērā ņemta tikai gala eksāmena atzīme. Tas ir uz vietējiem studentiem vērsts modelis, jo daudzi studējošie arī strādā, un šādā veidā viņi var veidot sev piemērotu grafiku. Studijas pašas bija ļoti iesaistošas un ar individuālu pieeju, pasniedzēji patiesi pretimnākoši, ja ar viņiem visu nokomunicē laicīgi, jo e-pastu atbildes arī godīgi visbiežāk saņēmu norādīto 3-5 darbadienu laikā.

Pateicoties saviem jauniegūtajiem draugiem nesajuku prātā, jo ar viņu palīdzību arī mēs paši sev veidojām pielāgotu ceļojumu grafiku. Ātri izveidojās ERASMUS+ grupiņa jeb mans iekšējais atbalsts visos jautājumos, pasākumos un ceļojumos, kura sastāvēja no poļiem, slovāka, brazīlieša, spāņa, čeha un kura auga līdz ar pašu ERASMUS+ pieredzi. Apceļojām Spānijas ziemeļus, apbraukājām Portugāli, paspēju aizlidot arī uz Itāliju un apciemot savus draugus arī tur. Atskatoties atpakaļ, dīvaini redzēt, ka tik daudz kas ir noticis tikai pusgada laikā. Protams, esmu mainījusies arī pati un mans skats uz dzīvi. Ja ir kāds cilvēks, kurš apgalvo, ka no ERASMUS+ atgriezās tāds pats kā ieradās - viņš vai nu šīs pārmaiņas neapzinās, vai nav kārtīgi izbaudījis ERASMUS+.

ERASMUS+ ne tikai paplašina redzesloku, bet arī draugu loku un iespējas gan studēt, gan strādāt ārzemēs. ERASMUS+ “rada atkarību”. Ne par velti ir vesela ERASMUS+ kopiena ar saukli “ERASMUS addicted” jeb “ERASMUS atkarīgie”, jo kā pamēģini vienreiz, nespēj beigt šīs iespējas izmantot, bet ja neesi izmēģinājis - nekad nezināsi. 

Saprotams, ne visiem ir pa spēkam pārcelties prom no mājām uz pusgadu, taču satikt cilvēkus, kuri tevī ievieš pārliecību, ka nevis tu esi atšķirīgs vai nesaprotams, bet gan vienkārši nekad neesi saticis savus cilvēkus, ir tā vērts. Tev noteikti ir pa spēkam mācīties, ceļot un vienkārši būt ārzemēs, esot finansiāli atbalstītam no Eiropas fondu līdzekļiem, - 10/10 pieredze, ja es varētu, atkārtotu katru gadu.”


Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 2025. gada 21. februāris
Izstādes "Neizsniegtie diplomi" atklāšana. Izstādi organizē Ventspils Jauniešu māja sadarbībā ar biedrību "Attīstības fabrika". Neizsniegtie diplomi ir starptautisks projekts, kuru mērķis ir pieminēt to Ukrainas studentu zaudētās dzīvības, kuras paņēma pilna mēroga Krievijas iebrukums 24.februārī.
Autors Rota Rulle 2025. gada 21. februāris
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) Kurzemes reģiona nodaļa sadarbībā ar Eiropas Biznesa atbalsta tīklu, Latvijas Digitālo akseleratoru, Ventspils valstpilsētas pašvaldības domi, Ventspils Augstskolu, Kurzemes plānošanas reģionu, Ventspils Augsto tehnoloģiju parku un SIA “EnterDigital” organizē Biznesa kluba pasākumu “Digitalizācija un finansējuma iespējas”, kas norisināsies 26. februārī, no plkst.12:30 līdz plkst.17:30, Ventspilī. Mūsdienās digitalizācija nav tikai tehnoloģiska tendence – tā ir nepieciešamība uzņēmumiem, kas vēlas būt konkurētspējīgi, efektīvi un inovatīvi. Atsaucoties uz uzņēmēju izrādīto interesi, LTRK Kurzemes nodaļa organizē Biznesa kluba pasākumu “Digitalizācija un finansējuma iespējas”, kurā uzmanības centrā būs digitalizācijas attīstība un pieejamās finansējuma iespējas uzņēmējdarbībai. LTRK Kurzemes Biznesa kluba pasākumā eksperti stāstīs par digitālās transformācijas nozīmi uzņēmējdarbībā, tās ietekmi uz konkurētspēju, kā arī par pieejamajiem atbalsta mehānismiem uzņēmumiem. Notiks arī diskusija par digitalizācijas nozīmi uzņēmumu attīstībai, izceļot iespējas un izaicinājumus, kas saistīti ar digitālo transformāciju. Dalībnieki dalīsies pieredzē, sniegs praktiskus padomus un ieteikumus, kā uzņēmumiem veiksmīgi izmantot pieejamos atbalsta mehānismus un risinājumus, lai pārvarētu digitālo pārmaiņu grūtības un pilnveidotu savu darbību. Biznesa kluba pasākuma ietvaros dalībniekiem būs arī iespēja piedalīties Eiropas Biznesa atbalsta tīkla organizētā mācību vizītē pie uzņēmuma SIA “Bio-Venta”, iepazīties ar tā darbību un pieredzi starptautiskajos tirgos, uzzinot par eksporta un attīstības stratēģijām. Tāpat dalībnieki varēs iepazīt uzņēmuma ieviestos digitālos risinājumus, kas veicina efektivitāti un konkurētspēju. Īpaša uzmanība tiks pievērsta inovatīviem risinājumiem un tehnoloģijām, ko uzņēmums izmanto ikdienā, kā arī ilgtspējīgas attīstības principiem un pasākumiem, kas palīdz samazināt ietekmi uz vidi un veicina resursu efektīvu izmantošanu. Dalība Biznesa klubā ar iepriekšēju reģistrāciju līdz 24.02.2025. Reģistrācija un pasākuma programma pieejama šeit: https://ej.uz/KurzemesBiznesaKlubs_februaris . LTRK Kurzemes Biznesa kluba pasākums ir bezmaksas un pieejams ikvienam interesentam. Līdzfinansēts no Eiropas Savienības projekta "Latvijas Digitālais akselerators" DAoL, ID Nr. 101083718 un Eiropas Savienības Atjaunošanas un noturības mehānisma ID Nr. 2.2.1.1.i.0/1/23/I/CFLA/002. Finansē Eiropas Savienība un Eiropas Savienība - NextGenerationEU. Tomēr paustie uzskati un viedokļi ir tikai autora(-u) uzskati un viedokļi un ne vienmēr atspoguļo Eiropas Savienības vai Eiropas Komisijas uzskatus un viedokļus. Par tiem nav atbildīga ne Eiropas Savienība, ne Eiropas Komisija. Informāciju sagatavoja: AIJA SERŽANTE Sabiedrisko attiecību speciāliste Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera Kr. Valdemāra iela 35, Rīga, LV-1010, Latvija M. + 371 29385117 aija.serzante@ltrk.lv
Autors Rota Rulle 2025. gada 20. februāris
13. februārī Ventspils Augstskolā pulcējās skolēni un valodu skolotāji no visas Latvijas, lai piedalītos Jauno tulkotāju skolā. Jauno tulkotāju skolā piedalījās vairāk nekā 100 skolēnu un 40 skolotāju ne tikai no Ventspils vidusskolām, bet pārstāvētas tika arī vairākas vidusskolas no Kurzemes reģiona – Liepājas, Tukuma, Grobiņas, Vaiņodes, Saldus, Kuldīgas un Talsiem. Vairāki JTS dalībnieki mēroja ceļu no tālākām Latvijas pilsētām – Rīgas, Iecavas, Jēkabpils, Smiltenes un pat Daugavpils.
Autors Rota Rulle 2025. gada 20. februāris
Tulkošanas studiju fakultātes bakalaura un maģistra tulkošanas programmu studenti jau kopš 2022. gada asociētās profesores, Dr. philol . Silgas Sviķes vadībā piedalās starptautiskā akadēmiskās sadarbības projektā “Terminoloģija bez robežām” (“ Terminology without borders ”). Pagājušā gada nogalē Eiropas Parlamenta Tulkošanas ģenerāldirektorāta (EP TĢD) Terminoloģijas koordinācijas nodaļai tika nosūtīta studentu rūpīgi izstrādātā terminu tabula - 224 vides jomas terminoloģijas šķirkļu kopums angļu-latviešu valodā. Šis praksē balstītais darbs ar terminoloģiju ļāva studentiem praktiski izmantot terminoloģijas kursā apgūtās teorētiskās zināšanas un prasmes, piedaloties šajā starptautiskajā projektā par terminoloģijas izstrādi. Projektā katram studentam bija jāsagatavo pilna šķirkļa informācija par 10 angļu valodas vides terminiem, veicot rūpīgu terminu analīzi, piemeklējot tiem precīzas latviskās atbilsmes, definīcijas un konteksta piemērus ar atsaucēm. Viss sagatavotais materiāls apkopots lielā Excel tabulā; šis izstrādātais materiāls būs pamats šķirkļu izstrādei Eiropas interaktīvajā terminoloģijas datubāzē – IATE (“ Interactive Terminology of Europe ”). Par studentu un pasniedzējas ieguldījumu šajā terminoloģijas projektā EP TĢD Terminoloģijas koordinācijas nodaļa atsūtījusi nodaļas vadītājas Hilarijas Lavelles ( Hilary Lavelle ) parakstītus sertifikātus, atzinīgi novērtējot mūsu studentu un pasniedzējas paveikto. Tulkošanas studiju fakultātes dekāns asociētais profesors, Dr. philol . Jānis Veckrācis saņemtos sertifikātus svinīgi pasniedza visiem 19 projektā iesaistītajiem bakalaura studiju programmas “Tulkošana un valodu tehnoloģija” 3. kursa studentiem un pasniedzējai S. Sviķei. Saņemtā atzinība ir nozīmīgs panākums, kas apliecina mūsu studentu un pasniedzēju ieguldījumu IATE latviskās terminoloģijas izstrādē un datubāzes papildināšanā.
Autors Rota Rulle 2025. gada 19. februāris
No 3. līdz 7.februārim Antverpenes Ziemas Universitātē, Beļģijā tika aizvadīta Ziemas skola, kurā kopumā piedalījās 58 studenti no vairāk nekā 10 valstīm. Arī 3 studenti no Ventspils Augstskolas Ziemas skolas laikā iegrima iedvesmojošās lekcijās un guva ievadu transporta kuģniecības un loģistikas risinājumos. Izglītojošā pasākumā laikā studenti apguva tādas tēmas, kā pārtikas tiesības un Eiropas solidaritāte, strādājot pie praktisko piemēru izpētes, komunicējot ar vieslektoriem no visas pasaules un apmeklēja Antverpenes ostu un politikas noteicējus Briselē. Lai gan dienas bija darbiem bagātas, priecēja tas, ka studenti atrada enerģiju un laiku, lai aktīvi piedalītos visās aktivitātēs un sadraudzētos ar citiem studentiem, veidojot starptautisko sadarbību. Ar savu pieredzi Antverpenes Ziemas Universitātē dalās profesionālās bakalaura studiju programmas “Biznesa vadība” studente Amanda Gintere : "Izvēlējos virzienu ilgtspējīga transporta un loģistikas jautājumos. Kopumā visas piecas dienas pavadījām lekcijās par loģistikas tēmām, apskatījām gan sliktos piemērus, gan veiksmes stāstus. Ļoti novērtēju, ka varēju iegūt gan individuālā darba pieredzi gan pieredzi darbojoties komandā. Aktīvi iesaistījāmies diskusijās un veidojām projektus, izvirzot idejas dažādu sistēmu uzlabošanai un problēmu risināšanai. Sadarbība ar lektoriem un studentiem no starptautiskās vides, kā arī jaunu inovāciju apguve man paliks atmiņā ilgi. Interesanta piezīme, ka tieši šīs Ziemas Universitātes organizētājs ir latvietis, kurš agrāk studējis Ventspils Augstskolā, bet nu jau 15 gadus dzīvo Beļģijā. " Par savu pieredzi Antverpenes Ziemas Universitātē stāsta profesionālās bakalaura studiju programmas “Biznesa vadība” studente Irina Sačko : "Ceļojums un mācības Antverpenē bija ļoti izglītojošas. Lai gan tēmas bija grūtas, profesoru pieeja, sniedzot iespēju mācīties patstāvīgi un dalīties ar savām zināšanām ar citiem grupu darbos, deva iespēju attīstīties. Arī pati pilsēta pārsteidza ar savu daudzveidību un lielo vēsturisko ēku skaitu. Ja būs iespēja atkal doties uz Antverpeni mācīties vai atpūsties, noteikti to darīšu!"
Autors Rota Rulle 2025. gada 19. februāris
Ventespils Augstskolas bibliotēka aicina uz izstādi "Neizsniegtie diplomi", kas notiks VeA bibliotēkā 20.februārī. Izstādes atklāšana sāksies plkst.16.00 . Pēc tam 16.30 visi tiek aicināti uz filmas seansu " Winter on Fire ", filma būs ukraiņu un krievu valodā ar subtitriem angļu valodā, kas veltīta 2014. gada Ukrainas Pašcieņas revolūcijai (Ukrainian: Революцiя гiдностi, romanized: Revoliutsiia hidnosti). "Neizsniegtie diplomi" ir starptautisks projekts, kura mērķis ir pieminēt to Ukrainas studentu zaudētās dzīvības, kuras ir paņēmis pilna mēroga Krievijas iebrukums Ukrainā, kas sākās 2022.gada 24.februārī. Izstāde būs pieejama no 20.februāra līdz 20.martam bibliotēkas darba laikā: P.-C. 9.00-19.00, P. 10.00-18.00, S. 11.00-16.00
Citas ziņas
Share by: