2022. gada 24. maijā projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” ietvaros attālināti notika Jevgeņija Aleksejeva seminārs MICROWAVE SPECTROSCOPY: Introduction and Radio astronomy applications (latviešu valodā “MIKROVIĻŅU SPEKTROSKOPIJA: Ievads un Radioastronomijas pielietojumi”).
Jevgeņijs Aleksejevs ir vadošais zinātniskais pētnieks Radioastronomijas institūtā NASU (Harkiva, Ukraina). Kopš 2012. gada Jevgeņijs Aleksejevs ir V.N. Karazina Harkivas Nacionālās universitātes Kvantu Radiofizikas katedras profesors, kurš pasniedz "Mūsdienu mikroviļņu spektroskopija" un "Teraherca spektroskopija" kursus. 2017. gadā J. Aleksejevs tika uzaicināts pasniegt Lilles Universitātē, Francijā. Zinātnieka galvenās pētnieciskās intereses ir molekulārā spektroskopija un eksperimentālajai radioastronomijai paredzēto iekārtu projektēšana. Šobrīd pētnieks galvenokārt nodarbojas ar būtisku mērījumu precizitātes uzlabošanu, izmantojot Doplera ierobežotās mikroviļņu spektroskopijas metodes, kā arī sub-Doplera spektroskopijas tehniku.
Semināra pirmajā daļā notika pētnieka prezentācija par dažiem mikroviļņu spektroskopijas vēsturiskiem aspektiem, pamatiem un pielietojumiem, ka arī tika minēts kāpēc mikroviļņu spektroskopija ir svarīga molekulu struktūras izpētē. J. Aleksejevs savā ziņojumā stāstīja, ka radioastronomisko novērojumu analīze ir viens no svarīgākajiem mikroviļņu spektroskopijas pielietojumiem. Semināra laikā tika apspriesti daži iespējamie novērojumi, kurus var veikt, izmantojot Ventspils radioteleskopus.
Semināra otrajā daļā notika diskusija par Irbenes radioastronomiskās infrastruktūras iespējamo izmantošanu molekulāro mākoņu novērojumiem.
Vairāk par darba semināru - šeit.
Projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” (projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009) kopējās izmaksas ir 262 751,76 euro un plānotais Eiropas Savienības Reģionālās attīstības fonda apjoms ir 85,00% no attiecināmajiem izdevumiem – 223 339.00 euro, un valsts finansējuma apjoms ir 15% no attiecināmajiem izdevumiem – 39 412.76 euro.