Pasaulē un Latvijā satraucošās situācijas dēļ, kuru izraisījis Covid-19 uzliesmojums, studijas augstskolās lielākoties notiek attālināti. Studēt no mājām vai kopmītņu istabiņas viennozīmīgi ir grūtāk - nav iespējama tūlītēja diskusija ar docētāju, uzmanību novērš mājas darbi un ērtais dīvains. Neskatoties uz izaicinājumiem, Ventspils Augstskolā (VeA) attālinātais studiju process nezaudē satura kvalitāti, jo VeA e - studiju vide ir augstā līmēnī un modernās IT tehnoloģijas ļauj nodrošināt ērti lietojamas un interaktīvas video lekcijas. Lai studiju process no mājām noritētu produktīvāk, esam sagatavojuši vairākus padomus studentiem.
Plāno savu laiku.
Lai tava diena paietu produktīvi, tev ir jāsaplāno savs laiks. Pieraksti savu lekciju grafiku, ieplāno, kad tiks pildīti mājas darbi un cik ilgs laiks nepieciešams, lai apgūtu jauno studiju vielu. Neaizmirsti ievērot regulāras pauzes starp lekcijām vai patstāvīgām studijām. Mācīties vairākas stundas bez apstājas nav ieteicams, jo smadzenes nespēj uztvert tik daudz informāciju uzreiz. Ieteicams pēc 1 stundas mācīšanās, paņemt 15 minūšu pauzi. Protams, jāieplāno arī atpūtas brīdis pēc visa padarītā. Ja informāciju uztver vizuāli, noderīgi ir sagatavot lielformāta dienas vai nedēļas plānu, kuru pieliec redzamā vietā.
Iekārto savu studiju vietu.
Atrodi mājās savu vietu, kur netraucēts varēsi veltīt laiku studijām. Izvēlies tādu vietu, kas tev neasociējas ar atpūtu vai gulēšanu. Vislabāk ir sēdēt taisni pie kāda galda. Uzturi šo vietu tīru un kārtīgu. Pēc katras reizes, kad esi beidzis mācīties, sakārto savu vietu, tādējādi tu ietaupīsi laiku un nākamajā reizē uzreiz varēsi uzsākt mācības. Pētījumi liecina, ka nekārtība samazina produktivitāti. Samazinot nekārtību sev apkārt, vairāk spēsi koncentrēties uz svarīgo. Atceries - dīvāns vai atpūtas krēsls nebūs labākā vieta, kur studēt.
Uzturi veselīgu dzīves veidu.
Guli vismaz 7-8 stundas, lai justos atpūties un būtu enerģija studēt. Neaizmirsti ievērot regulāras ēšanas reizes un ēd veselīgi. Tavām smadzenēm ir vajadzīga “degviela”, lai spētu strādāt. Kā arī kusties - ik pa laikam piecelies, izstiepies, pakusties. Pievērs uzmanību savai pozai kamēr mācies. Neaizmirsti par telpu vēdināšanu, jo svaigs gaiss palīdz smadzeņu darbībai un palīdz izvairīties no galvassāpēm.
Noliec savu telefonu.
Veiktā pētījumā ir secināts, ka ja tavs telefons stāv blakus kamēr tu studē, tava produktivitāte samazinās par 40%. Studiju laikā iesakām telefonam izslēgt skaņu, vai vēl labāk, izslēgt to pavisam, lai nerastos vēlme to pārbaudīt ik pēc pāris minūtnēm.
Komunicē ar kursabiedriem un docētājiem.
Laikā, kad nav iespējams satikt savus kursabiedrus un pasniedzējus, ir ļoti svarīgi nezaudēt kontaktus un būt sociāli aktīvam internetā. Nebaidies rakstīt e-pastus un uzdot jautājumus pasniedzējiem par līdz galam nesaprastām tēmām. Izveido kursa grupu, kur sazinies ar kursa biedriem, lai pārrunātu lekcijās apgūto un palīdzētu viens otram ar apgūto vielu.
Nenoliedzami, studijas mājās prasa lielu pašmotivāciju un cerams, ka šie paņēmieni tev to palīdzēs uzlabot, kā arī studiju darbs kļūs produktīvāks.