Bildes no “European Space Week”.
Vairāk par pasākumu norisi ir iespējams vērot attēlos šajā saitē: Šeit
JIV-ERIC LR nacionālā mezgla konsorcija plāna izpilde
Sešu mēnešu laikā Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) realizējis 11 aktivitātes, iekļaujot četrus darba braucienus, vienu zinātniskās konferences apmeklējumu, noorganizētas divas konsorcija valdes sēdes un četri darba semināri. Darba semināru mērķis ir veicināt sadarbību un projektu veidošanu ar jau esošajiem partneriem – Latvijas Universitātes Astronomijas institūtu (LU AI) un Atomfizikas un spektroskopijas institūts (LU ASI), Rīgas Tehniskā universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultāti (RTU ETF) un Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedra, kā arī piesaistīt jaunus partnerus.
3.2. darbība. Darba braucieni (Latvijas un ārvalstu) dalības nodrošināšanai
JIV-ERIC konsorcijā Laika periodā no 2. jūlija līdz 31. decembrim VSRC darbinieki piedalījušies 4 ārzemju darba braucienos un apmeklējuši vienu zinātnisko konferenci. No 20. – 23. septembrim VSRC vadošais pētnieks Vladislavs Bezrukovs devās uz Katāniju, Itālijā, kur piedalījās VLBI jauno projekta ideju sanāksmē “BRAND F2F”. Sanāksmē piedalījās inženieri un radio astronomi no Vācijas, Itālijas, Spānijas, Nīderlandes, Zviedrijas un Latvijas. Grupas mērķis bija izstrādāt jauna krioģēno platjoslas radio astronomisko uztvērēju prototipu. Papildus, ārpus BRAND sapulces, ar Hat Lab direktoru Gino Tuccari tika apspriesta ideja veidot kopīgu zemas frekvences VLBI tīklu, apvienojot Itāliju, Ķīnu, Vāciju un iespējams arī Latviju. Hat Lab šobrīd būvē savu antenu masīvu.
Bildes no V. Bezrukova komandējuma Itālijā.
No 25. – 26. septembrim VSRC direktors Valdis Avotiņš apmeklēja ILT (International LOFAR Telescope) dibinātāju padomes sēdi, Amsterdamā, Nīderlandē. Komandējuma nolūks bija pārstāvēt VSRC sanāksmē kā novērotājs un sniegt progresa ziņojumu par LOFAR – Baltics stacijas izveidi. Sēdes laikā tika apskatīti svarīgākie jautājumi par pārēju uz LOFAR 2.0, ILT darbības un attīstības tehnisko pusi, kā arī diskusijas par ILT stratēģisko pārvaldību.
VSRC pētnieks Vladislavs Bezrukovs no 3. – 13. oktobrim devās uz Granadu, Spānijā, kur piedalījās EVN (European VLBI Network) tīkla eksperimentālo inženieru TOG sanāksmēs un apmeklēja EVN zinātnisko konferenci. TOG (Technical Operations Group) sanāksmēs piedalījās pārstāvji no Vācijas, Nīderlandes, ASV, Spānijas, Itālijas, Dienvidkorejas, Latvijas, Zviedrijas, Krievijas un Somijas, kas nodrošina radioteleskopu tehnisku darbību kā vienots VLBI masīvs EVN tīklā.
Bildes no EVN zinātniskās konferences
Sanāksmēs tika apspriesti jautājumi, kas saistīti ar VSRC darbību, piemēram, “beam maps” izveide, TOG priekšsēdētāja maiņa, RFI mērījumu veikšana Irbenē, pielietojot EVN tehniku un aparatūru no Yebes observatorijas
No 27. - 30. novembrim VSRC direktors kā Ventspils Augstskolas un VSRC pārstāvis piedalījās EVN Padomes sēdē un kā Latvijas pārstāvis JIV-ERIC dibinātāju padomes sēdē, kas notika Dwingeloo, Nīderlandē. Komandējuma mērķis bija VSRC radioteleskopu darbības progresa ziņojuma prezentēšana. EVN Padomes sēdē tika apskatīti TOG un observatoriju ziņojumi, kurā V. Avotiņš ziņoja par pašreizējo stāvokli Irbenē un kalibrēšanas testu iespējām, IVS (International VLBI service for Geodesy and Astrometry) pasākumi un radiastronomijas stratēģija.
3.3. darbība. Dalība starptautiskajās zinātniskajās konferencēs JIV-ERIC konsorcija ietvaros
Komandējuma laikā Granadā, Spānijā, no 3. – 13. oktobrim V. Bezrukovs apmeklēja starptautisko zinātnisko konferenci “14th EVN Symposium & Users Meeting”, kurā piedalījās ar plakātu “AGN intra-day and inter-day variability studies on VIRAC radio telescopes” (Vladislavs Bezrukovs, Mikhail Ryabov, Artem Sukharev, Arturs Orbidāns, Mārcis Bleiders).
Bildes no EVN zinātniskās konferences
Komandējuma laikā tika apmeklētas simpozija sesijas par aktuālajām novērošanas metodēm un rezultātiem saistībā ar aktīvo galaktisko kodolu novērojumiem daudz-frekvenču režīmā, kā arī tika apmeklēts IRAM 30 m teleskops (Pico Veleta), kas ir viens no jūtīgākajiem teleskopiem milimetru viļņu diapazonā.
IRAM 30 m teleskops (Pico Veleta)
Teleskopa apskates laikā tika iegūta informācija par IRAM 30 m teleskopa uztveršanas sistēmu priekšrocībām.
3.4. darbība. Pasākumu rīkošana dalības nodrošināšanai JIV-ERIC konsorcijā
28. augustā, Rīgā, LU Atomfizikas un spektroskopijas institūtā, pirmā JIV-ERIC LR nacionālā mezgla konsorcija valdes sēde. Tās mērķis bija iepazināt sadarbības partnerus ar projekta ATVASE uzsākšanu un izrunāt JIV-ERIC konsorcija partnerības plāna īstenošanas iespējas, tematisko semināru organizāciju.
Bildes no 28. augusta konsorcija valdes sēdes
Sanāksmes laikā V. Avotiņš pastāstīja par jaunākajām ziņām EVN un ERIC struktūrvienībās, bet RTU asoc. prof. J. Kaminskis īsumā pastāstīja par savu pieredzi Starptautiskajā ļoti garas bāzes interferometrijas ģeodēzijas un astronometrijas dienesta (IVS) sanāksmē, ko rīkoja Norvēģijas kartogrāfijas aģentūra.
4. oktobrī, RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē, Rīgā, notika darba seminārs par LOFAR un fāzēto antenu tehnoloģiju pielietošanas iespējām. Semināru vadīja VSRC vadošais pētnieks Romass Pauliks, kurš pastāstīja par vispārēju augstas veiktspējas skaitļošanas platformu UniBoard un tās pielietošanas iespējām.
Bildes no 4. oktobra LOFAR semināra
Semināra pirmajā daļā R. Pauliks prezentēja UniBoard Top Level Diagram, ar ko pats strādājis, kad piedalījās praktiskajās apmācībās Nīderlandes Radioastronomijas centrā ASTRON. R. Pauliks turpināja semināru par RF aparatūru, kurā izskaidroja RF bloka diagrammas shēmu, tās dizaina un sastāvdaļu specifikāciju un nobeigumā stāstīja par staru formētājiem, korelāciju, UniBoard UDP protokolu un nepieciešamiem rīkiem. Pēc prezentācijām notika diskusijas gan par semināra tematiem, gan citām tēmām.
31. oktobrī, LU Botāniskajā dārzā notika darba seminārs par lāzerlokācijas metodes izmantošanu. Semināru vadīja LU Astronomijas institūta direktors un pētnieks Kalvis Salmiņš, kurš pastāstīja par kosmosu un pirmajiem zinātniskajiem rezultātiem gan Zemes mākslīgo pavadoņu, gan impulsu lāzerlokācijas jomā. Lekcijas otrajā pusē K. Salmiņš pastāstīja par LU lāzerlokācijas stacijas pieredzi, darbojoties aptuveni 50 misijās, kā arī nozares problemātiku,
piemēram, precīza laika pārnesi, pulksteņu sinhronizāciju un koordinātu precizitātes sasniegšanu.
Bildes no 31. oktobra lāzerlokācijas metodes semināra un ekskursijas LU Botāniskajā dārzā.
Semināra otrajā daļā dalībniekiem bija iespēja, LU Botāniskā dārza direktora Ulda Kondratoviča pavadībā, apskatīt Palmu māju, Tauriņu māju un citas Botāniskā dārza ekspozīcijas. Pēc tam K. Salmiņš izrādīja lāzerlokācijas staciju, parādot gan lāzeru, gan tehnisko aprīkojumu, lai tas varētu pilnvērtīgi darboties.
13. decembrī notika projekta “ATVASE” 3.4. apakšdarbības apvienotais pasākums “VLBI metode – universāls instruments kosmosa pētījumos”, kurā tika iekļauts darba seminārs par VLBI metodes pielietošanu dažādās jomās, darba seminārs par VLBI un kosmosa ģeodēzijas kopējām tehnoloģiskajām iespējām, kā arī konsorcija valdes sēde.
Pasākuma pirmajā daļā uzstājās VSRC vadošais pētnieks Ivars Šmelds, kurš pastāstīja, kas ir interferometrija un VLBI metode, tās attīstības vēsturi, kā arī ar ko šobrīd nodarbojas VSRC un plāni tālākajai nākotnei. Pēc tam uzstājām VSRC pētnieks Vladislavs Bezrukovs pastāstīja par kosmosa satiksmes kontroli un saviem pētījumu rezultātiem. Otro lekciju daļu vadīja RTU asociētais profesors Jānis Kaminskis un doktorants Lauris Goldbergs, kuri pastāstīja par VLBI un kosmosa ģeodēzijas savstarpējo saikni. L. Goldbergs izskaidroja globālās ģeodēziskās novērošanas sistēmas (GGOS) principu, bet J. Kaminskis pastāstīja par ģeodēziskajiem VLBI realizācijas priekšnosacījumiem, tehnoloģiskajām iespējām un teorētiskajiem ieguvumiem. J. Kaminskis pastāstīja arī par iegūto pieredzi no norvēģu kolēģiem, kur nesen bija devies komandējumā.
Bildes no 13. decembra lekcijām un ekskursijas
Pasākuma otro daļu VSRC sāka ar virtuālās astronomijas enciklopēdijas atklāšanu. Virtuālās enciklopēdijas mērķis ir iepazīstināt visus astronomijas interesentus, gan lielus, gan mazus, par dažādām kosmosa tēmām. Pēc svinīgā pasākuma notika divas aktivitātes – ekskursija fizikas skolotājiem un RTU studentiem pa VSRC elektronikas laboratorijām, kā arī JIV-ERIC LR nacionālā mezgla konsorcija valdes sēde. Valdes sēdē VSRC direktors Valdis Avotiņš ziņoja par pusgada laikā paveikto projektā ATVASE un astronomijas politiku Eiropā. Sanāksmes galvenais mērķis bija stratēģijas pilnveidošana un turpmāko tematisko semināru pielāgošana dažādām tēmām, lai piesaistītu arī citus sadarbības partnerus, piemēram, tēmas par optisko teleskopiju, izglītību, jonosfēras pētījumiem, tālizpēti, datu straumēšanu u.c.