Projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” (projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009) izpildes pirmie seši mēneši

2018. gada 28. decembris
2018. gada 2. jūlijs – 2018. gada 31. decembris

2018. gada 31. decembrī noslēgsies pirmie seši mēneši projekta “Atbalsts Ventspils Augstskolas starptautiskās sadarbības projektu sagatavošanai pētniecībā un inovācijās (ATVASE)” (projekta Nr. 1.1.1.5/18/I/009) īstenošanā, kura ietvaros tiek realizēts JIV-ERIC (Joint Institute for VLBI ERIC; VLBI – ļoti garas bāzes interferometrija (no eng. – very long base interferometry); ERIC – European Research Infrastructure Consortium.) Latvijas Republikas nacionālā mezgla konsorcija (NMK) partnerības plāns.  

Darbība 1.2. Braucieni uz programmas "Apvārsnis 2020" un Eiropas Savienības 9.Ietvara programmas ietvaros organizētu partnerības biržu un informācijas dienu pasākumiem. 

No 3. līdz 7. decembrim VSRC Tālizpētes nodaļas inženieris Nils Bērziņš un VeA Zinātņu un attīstības daļas projektu vadītāja Maija Cēbere apmeklēja ikgadējo Eiropas Savienības kosmosa nozarei veltīto tīklošanās un informācijas apmaiņas pasākumu “European Space Week”, kas notika Marseļā, Francijā.

 Pasākumā piedalījās augsta līmeņa amatpersonas, kā arī galvenās lietotāju kopienas. Turklāt gada kosmosa lietojumprogrammas „Space Oscars” tika piešķirti apbalvojumi Eiropas jaunākajiem kosmosa lietojumprogrammu pētniekiem un novatoriem.

 Pasākuma laikā pārstāvji piedalījās dažādu jomu semināros un darba grupās, kurās bija iespējams uzzināt jaunākās attīstības tendences gan augšupejošo (upstream), vidējo (midstream) un lejupejošo (downstream) pakalpojumu jomās, tai skaitā ES globālās navigācijas satelītu zvaigznāja “Galileo”, zemes novērošanas programmas “Copernicus” un Eiropas ģeostacionārās navigācijas pārklājuma pakalpojumā (EGNOS).

 ES kosmosa nedēļas atklāšanas plenārsēde pulcēja runātājus no privātā un valsts sektora, kuri pārrunāja, kā Eiropas satelītu navigācijas un Zemes novērošana kalpo kā spēcīgs instruments, lai risinātu mūsdienu ekonomiskās, sociālās un vides problēmas un radītu iespējas izaugsmei un darbavietu radīšanai.

 Pasākuma plašajā programmā bija iespēja tikties ar dažādu organizāciju tai skaitā augstskolu/ universitāšu, publisku un privātu organizāciju pārstāvjiem, lai apspriestu potenciālus sadarbības projektus, tai skaitā Horizon 2020 projektu formā. 
                                  
VeA pārstāvjiem ir iespējams piekļūt visu pasākumu apmeklētāju datu bāzei (sarakstam), kā arī piedalīties Eiropas līmeņa apbalvošanas ceremonijā, kuras laikā varēja uzzināt par jaunākajām un ES fondu atbalstītajām inovatīvajām uzņēmējdarbības un inovāciju idejām. 

Bildes no “European Space Week”. 

Vairāk par pasākumu norisi ir iespējams vērot attēlos šajā saitē: Šeit 


JIV-ERIC LR nacionālā mezgla konsorcija plāna izpilde


Sešu mēnešu laikā Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) realizējis 11 aktivitātes, iekļaujot četrus darba braucienus, vienu zinātniskās konferences apmeklējumu, noorganizētas divas konsorcija valdes sēdes un četri darba semināri. Darba semināru mērķis ir veicināt sadarbību un projektu veidošanu ar jau esošajiem partneriem – Latvijas Universitātes Astronomijas institūtu (LU AI) un Atomfizikas un spektroskopijas institūts (LU ASI), Rīgas Tehniskā universitātes Elektronikas un telekomunikāciju fakultāti (RTU ETF) un Būvniecības inženierzinātņu fakultātes Ģeomātikas katedra, kā arī piesaistīt jaunus partnerus. 


3.2. darbība. Darba braucieni (Latvijas un ārvalstu) dalības nodrošināšanai



JIV-ERIC konsorcijā Laika periodā no 2. jūlija līdz 31. decembrim VSRC darbinieki piedalījušies 4 ārzemju darba braucienos un apmeklējuši vienu zinātnisko konferenci. No 20. – 23. septembrim VSRC vadošais pētnieks Vladislavs Bezrukovs devās uz Katāniju, Itālijā, kur piedalījās VLBI jauno projekta ideju sanāksmē “BRAND F2F”. Sanāksmē piedalījās inženieri un radio astronomi no Vācijas, Itālijas, Spānijas, Nīderlandes, Zviedrijas un Latvijas. Grupas mērķis bija izstrādāt jauna krioģēno platjoslas radio astronomisko uztvērēju prototipu. Papildus, ārpus BRAND sapulces, ar Hat Lab direktoru Gino Tuccari tika apspriesta ideja veidot kopīgu zemas frekvences VLBI tīklu, apvienojot Itāliju, Ķīnu, Vāciju un iespējams arī Latviju. Hat Lab šobrīd būvē savu antenu masīvu. 

Bildes no V. Bezrukova komandējuma Itālijā. 


No 25. – 26. septembrim VSRC direktors Valdis Avotiņš apmeklēja ILT (International LOFAR Telescope) dibinātāju padomes sēdi, Amsterdamā, Nīderlandē. Komandējuma nolūks bija pārstāvēt VSRC sanāksmē kā novērotājs un sniegt progresa ziņojumu par LOFAR – Baltics stacijas izveidi. Sēdes laikā tika apskatīti svarīgākie jautājumi par pārēju uz LOFAR 2.0, ILT darbības un attīstības tehnisko pusi, kā arī diskusijas par ILT stratēģisko pārvaldību.


VSRC pētnieks Vladislavs Bezrukovs no 3. – 13. oktobrim devās uz Granadu, Spānijā, kur piedalījās EVN (European VLBI Network) tīkla eksperimentālo inženieru TOG sanāksmēs un apmeklēja EVN zinātnisko konferenci. TOG (Technical Operations Group) sanāksmēs piedalījās pārstāvji no Vācijas, Nīderlandes, ASV, Spānijas, Itālijas, Dienvidkorejas, Latvijas, Zviedrijas, Krievijas un Somijas, kas nodrošina radioteleskopu tehnisku darbību kā vienots VLBI masīvs EVN tīklā. 

Bildes no EVN zinātniskās konferences


Sanāksmēs tika apspriesti jautājumi, kas saistīti ar VSRC darbību, piemēram, “beam maps” izveide, TOG priekšsēdētāja maiņa, RFI mērījumu veikšana Irbenē, pielietojot EVN tehniku un aparatūru no Yebes observatorijas


No 27. - 30. novembrim VSRC direktors kā Ventspils Augstskolas un VSRC pārstāvis piedalījās EVN Padomes sēdē un kā Latvijas pārstāvis JIV-ERIC dibinātāju padomes sēdē, kas notika Dwingeloo, Nīderlandē. Komandējuma mērķis bija VSRC radioteleskopu darbības progresa ziņojuma prezentēšana. EVN Padomes sēdē tika apskatīti TOG un observatoriju ziņojumi, kurā V. Avotiņš ziņoja par pašreizējo stāvokli Irbenē un kalibrēšanas testu iespējām, IVS (International VLBI service for Geodesy and Astrometry) pasākumi un radiastronomijas stratēģija.


3.3. darbība. Dalība starptautiskajās zinātniskajās konferencēs JIV-ERIC konsorcija ietvaros


Komandējuma laikā Granadā, Spānijā, no 3. – 13. oktobrim V. Bezrukovs apmeklēja starptautisko zinātnisko konferenci “14th EVN Symposium & Users Meeting”, kurā piedalījās ar plakātu “AGN intra-day and inter-day variability studies on VIRAC radio telescopes” (Vladislavs Bezrukovs, Mikhail Ryabov, Artem Sukharev, Arturs Orbidāns, Mārcis Bleiders).

Bildes no EVN zinātniskās konferences 


Komandējuma laikā tika apmeklētas simpozija sesijas par aktuālajām novērošanas metodēm un rezultātiem saistībā ar aktīvo galaktisko kodolu novērojumiem daudz-frekvenču režīmā, kā arī tika apmeklēts IRAM 30 m teleskops (Pico Veleta), kas ir viens no jūtīgākajiem teleskopiem milimetru viļņu diapazonā.  

IRAM 30 m teleskops (Pico Veleta) 


Teleskopa apskates laikā tika iegūta informācija par IRAM 30 m teleskopa uztveršanas sistēmu priekšrocībām. 


3.4. darbība. Pasākumu rīkošana dalības nodrošināšanai JIV-ERIC konsorcijā 



28. augustā, Rīgā, LU Atomfizikas un spektroskopijas institūtā, pirmā JIV-ERIC LR nacionālā mezgla konsorcija valdes sēde. Tās mērķis bija iepazināt sadarbības partnerus ar projekta ATVASE uzsākšanu un izrunāt JIV-ERIC konsorcija partnerības plāna īstenošanas iespējas, tematisko semināru organizāciju. 

Bildes no 28. augusta konsorcija valdes sēdes 


Sanāksmes laikā V. Avotiņš pastāstīja par jaunākajām ziņām EVN un ERIC struktūrvienībās, bet RTU asoc. prof. J. Kaminskis īsumā pastāstīja par savu pieredzi Starptautiskajā ļoti garas bāzes interferometrijas ģeodēzijas un astronometrijas dienesta (IVS) sanāksmē, ko rīkoja Norvēģijas kartogrāfijas aģentūra. 


4. oktobrī, RTU Elektronikas un telekomunikāciju fakultātē, Rīgā, notika darba seminārs par LOFAR un fāzēto antenu tehnoloģiju pielietošanas iespējām. Semināru vadīja VSRC vadošais pētnieks Romass Pauliks, kurš pastāstīja par vispārēju augstas veiktspējas skaitļošanas platformu UniBoard un tās pielietošanas iespējām. 

Bildes no 4. oktobra LOFAR semināra 


Semināra pirmajā daļā R. Pauliks prezentēja UniBoard Top Level Diagram, ar ko pats strādājis, kad piedalījās praktiskajās apmācībās Nīderlandes Radioastronomijas centrā ASTRON. R. Pauliks turpināja semināru par RF aparatūru, kurā izskaidroja RF bloka diagrammas shēmu, tās dizaina un sastāvdaļu specifikāciju un nobeigumā stāstīja par staru formētājiem, korelāciju, UniBoard UDP protokolu un nepieciešamiem rīkiem. Pēc prezentācijām notika diskusijas gan par semināra tematiem, gan citām tēmām.


31. oktobrī, LU Botāniskajā dārzā notika darba seminārs par lāzerlokācijas metodes izmantošanu. Semināru vadīja LU Astronomijas institūta direktors un pētnieks Kalvis Salmiņš, kurš pastāstīja par kosmosu un pirmajiem zinātniskajiem rezultātiem gan Zemes mākslīgo pavadoņu, gan impulsu lāzerlokācijas jomā. Lekcijas otrajā pusē K. Salmiņš pastāstīja par LU lāzerlokācijas stacijas pieredzi, darbojoties aptuveni 50 misijās, kā arī nozares problemātiku, 

piemēram, precīza laika pārnesi, pulksteņu sinhronizāciju un koordinātu precizitātes sasniegšanu. 

Bildes no 31. oktobra lāzerlokācijas metodes semināra un ekskursijas LU Botāniskajā dārzā.


Semināra otrajā daļā dalībniekiem bija iespēja, LU Botāniskā dārza direktora Ulda Kondratoviča pavadībā, apskatīt Palmu māju, Tauriņu māju un citas Botāniskā dārza ekspozīcijas. Pēc tam K. Salmiņš izrādīja lāzerlokācijas staciju, parādot gan lāzeru, gan tehnisko aprīkojumu, lai tas varētu pilnvērtīgi darboties.


13. decembrī notika projekta “ATVASE” 3.4. apakšdarbības apvienotais pasākums “VLBI metode – universāls instruments kosmosa pētījumos”, kurā tika iekļauts darba seminārs par VLBI metodes pielietošanu dažādās jomās, darba seminārs par VLBI un kosmosa ģeodēzijas kopējām tehnoloģiskajām iespējām, kā arī konsorcija valdes sēde.

 Pasākuma pirmajā daļā uzstājās VSRC vadošais pētnieks Ivars Šmelds, kurš pastāstīja, kas ir interferometrija un VLBI metode, tās attīstības vēsturi, kā arī ar ko šobrīd nodarbojas VSRC un plāni tālākajai nākotnei. Pēc tam uzstājām VSRC pētnieks Vladislavs Bezrukovs pastāstīja par kosmosa satiksmes kontroli un saviem pētījumu rezultātiem. Otro lekciju daļu vadīja RTU asociētais profesors Jānis Kaminskis un doktorants Lauris Goldbergs, kuri pastāstīja par VLBI un kosmosa ģeodēzijas savstarpējo saikni. L. Goldbergs izskaidroja globālās ģeodēziskās novērošanas sistēmas (GGOS) principu, bet J. Kaminskis pastāstīja par ģeodēziskajiem VLBI realizācijas priekšnosacījumiem, tehnoloģiskajām iespējām un teorētiskajiem ieguvumiem. J. Kaminskis pastāstīja arī par iegūto pieredzi no norvēģu kolēģiem, kur nesen bija devies komandējumā.  

Bildes no 13. decembra lekcijām un ekskursijas 


Pasākuma otro daļu VSRC sāka ar virtuālās astronomijas enciklopēdijas atklāšanu. Virtuālās enciklopēdijas mērķis ir iepazīstināt visus astronomijas interesentus, gan lielus, gan mazus, par dažādām kosmosa tēmām. Pēc svinīgā pasākuma notika divas aktivitātes – ekskursija fizikas skolotājiem un RTU studentiem pa VSRC elektronikas laboratorijām, kā arī JIV-ERIC LR nacionālā mezgla konsorcija valdes sēde. Valdes sēdē VSRC direktors Valdis Avotiņš ziņoja par pusgada laikā paveikto projektā ATVASE un astronomijas politiku Eiropā. Sanāksmes galvenais mērķis bija stratēģijas pilnveidošana un turpmāko tematisko semināru pielāgošana dažādām tēmām, lai piesaistītu arī citus sadarbības partnerus, piemēram, tēmas par optisko teleskopiju, izglītību, jonosfēras pētījumiem, tālizpēti, datu straumēšanu u.c.  

Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 2025. gada 16. aprīlis
Ventspils Augstskolas Starptautiskajā Radioastronomijas centrā (VSRC) šī gada februārī noslēdzies nozīmīgs Eiropas Savienības finansēts projekts “Opticon RadioNet Pilot” Nr.101004719 (ORP), kas apvienoja līdzšinējos optisko un radioastronomisko observatoriju sadarbības tīklus vienotā platformā. VSRC, kas atrodas Irbenē un darbojas ar diviem radioteleskopiem, tai skaitā vienu no lielākajiem Ziemeļeiropā (32 m diametrā), jau vairāk nekā desmit gadus ir aktīvi piedalījies dažādos ES finansētos projektos. Kopš 2009. gada centrs piedalījies projektos “RadioNet”, kuru mērķis bija stiprināt radioastronomijas pētniecību Eiropā – padarīt radioteleskopus pieejamus plašākai zinātnieku kopienai, attīstīt jaunu aparatūru un programmatūru, veicināt institūciju sadarbību un rīkot apmācības jauniem pētniekiem. “Opticon RadioNet Pilot” bija nākamais solis, kas apvienoja līdzšinējo darbu ar radio un optiskajiem teleskopiem, radot vienotu pieeju dažādām astronomijas disciplīnām. ORP projektā tika apvienota plaša observatoriju infrastruktūra, aptverot radioviļņu, submilimetru, infrasarkano un optisko starojuma diapazonu. Projekta mērķis bija nodrošināt pētniekiem visā Eiropā vienotu un efektīvu piekļuvi šīm iespējām. Ar kopējo budžetu 15 miljonu eiro apmērā, no kura 60 000 eiro tika piešķirti VIRAC un Ventspils Augstskolai, projekts atbalstīja VIRAC aktīvu līdzdalību vairākās zinātniskās un sadarbības aktivitātēs. VIRAC regulāri piedalās EVN (Eiropas VLBI tīkls) novērojumu sesijās, kas notiek trīs reizes gadā, kā arī ikmēneša reāllaika e-VLBI sesijās un EVN-lite novērojumos, kas kalpo kā papildinājums galvenajai EVN novērojumu programmai. Dalību šajās aktivitātēs aktīvi atbalstījis un veicinājis projekts Opticon RadioNet Pilot. Papildus tam VIRAC pētnieki aktīvi iesaistās starptautiskajā zinātniskajā kopienā, regulāri apmeklējot nozīmīgas konferences, piedaloties apmācību programmās un pieredzes apmaiņas vizītēs vadošajās Eiropas observatorijās. Tādas aktivitātes kā transnacionālā piekļuve Eiropas ESFRI un ERIC pētniecības infrastruktūrām, apmācību programmas un atbalsts astronomijas kopienai turpināsies caur vienu no svarīgiem ORP projekta rezultātiem — ACME (Astrophysics Centre for Multi-Messenger Studies in Europe). Šī jaunā iniciatīva mērķē uz optiskās un radio astronomiju integrāciju ar citām astrofizikālo novērojumu jomām, tostarp gravitācijas viļņiem, neitrīno un kosmiskajiem stariem, veicinot patiesi daudzziņnesēju (multi-messenger) pieeju astronomijai. Šis projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “HORIZON 2020” saskaņā ar granta līgumu Nr. 101004719. Projekta zinātniskais vadītājs: Ivars Šmelds ( ivars.smelds@venta.lv ) Projekta administratīvā vadītāja: Ieva Kozlova ( ieva.kozlova@venta.lv )
Autors Rota Rulle 2025. gada 14. aprīlis
Trešdien, 9. aprīlī, Ventspils Augstskolas rīkotās Karjeras dienas ietvaros uz vieslekciju bija aicināti bakalaura studiju programmas “Starpkultūru komunikācija” studenti. Pie topošajiem sabiedrisko attiecību speciālistiem viesojās Ventspils Augstskolas maģistra studiju programmas "Stratēģiskā starpkultūru komunikācija" absolvente, VeA maģistra studiju programmas "Lietišķo tekstu tulkošana" studente, Ventspils Slimnīcas sabiedrisko attiecību speciāliste Adrija Enrika Ēdele. Vieslekciju apmeklēja bakalaura programmas ‘’Starpkultūru komunikācija’’ pirmā, otrā un trešā kursa studenti. Vieslektore dalījās ar stāstu par darba pieredzi esot Ziemeļkurzemes Reģionālajā Ventspils slimnīcā sabiedrisko attiecību speciālista amatā, kā arī iepazīstināja ar ikdienas pienākumiem, izaicinājumiem un atbildēja uz studentu uzdotajiem jautājumiem. Adrija Enrika savā prezentācijā stāstīja par pasākumu plānošanu un organizēšanas kārtību, uzsverot, ka vislielākais izaicinājums, plānojot pasākumu, ir pārliecināties, ka tā norisē ir padomāts par visu un nekas nav aizmirsts. Stāstot savu pieredzes stāstu, speciāliste uzsver, cik svarīga ir kritiskā domāšana ārkārtas situācijās, rīkojoties apdomāti, lai situācija nepasliktinātos. Pēc vieslekcijas studenti pauž, ka ieguvuši ieskatu profesijas ikdienā, iepazīstot to tuvāk. Studējošie varēja pārliecināties par augstskolā mācīto teoriju un zināšanu noderīgumu, iegūt atbildes uz sev interesējošiem jautājumiem par nepieciešamo valodu apguvi, darba devēja prasībām kandidējot uz amatu, atšķirībām starp speciālista un vadītāja pienākumiem un to, cik svarīga loma ir labi uzrakstītām preses relīzēm.  Šāda veida vieslekcijas dod iespēju studentiem iepazīt amatus un to pienākumus dzīvē, kas ļauj pārliecināties ikvienam, vai izvēlētā profesija ir tam atbilstoša, kā arī tās ir nepieciešamas katram, kurš vēl studē, tieši tāpēc Ventspils Augstskolas organizētā Karjeras diena ir tik ļoti studentu iecienīta. Informāciju sagatavoja: Bakalaura studiju programmas " Starpkultūru komunikācija " 1.kursa studente Līva Slesare
Autors Rota Rulle 2025. gada 14. aprīlis
9. aprīlī Ventspils Augstskolā norisinājās Karjeras diena, kas pulcēja vairāk nekā 70 vidusskolēnus no visas Latvijas, sniedzot viņiem iespēju iepazīt studiju dzīvi un ielūkoties karjeras iespējās pēc absolvēšanas. Pasākuma ietvaros skolēni ēnoja VeA studentus, apmeklēja lekcijas un praktiskās nodarbības, lai izjustu izvēlētās studiju jomas ikdienu un pārliecinātos par tās atbilstību savām interesēm un nākotnes plāniem. Liela interesi izrādīja vidusskolēni, piedaloties Jauno uzņēmēju dienā. Karjeras diena iesākās ar iedvesmojošiem stāstiem – par savu pieredzi un karjeras ceļu dalījās studiju programmas " Jaunuzņēmumu vadība " absolvents Mārtiņš Ērmanis un IT Izglītības fonda vadītāja Anda Priedīte, iedvesmojot jauniešus nebaidīties no izaicinājumiem un izmantot augstskolas sniegtās iespējas. Tāpat pasākuma laikā skolēniem un studentiem bija iespēja tikties ar uzņēmumu un organizāciju pārstāvjiem, lai uzzinātu par prakses un darba iespējām. Paldies Linearis, Eiropas Komisijas pārstāvniecībai Latvijā, Bucher Municipal Latvia, Southwestern Advantage Latvia, HansaMatrix, airBaltic Pilot Academy, VK Tranzīts, Valsts policijai un Ventspils domes administrācijai par atsaucību un līdzdalību, kas palīdzēja jauniešiem rast priekšstatu par nākotnes iespējām!
Autors Rota Rulle 2025. gada 11. aprīlis
Aref Hosseini ir no Irānas, kurš studē 1. kursā bakalaura studiju programmā "Datorzinātnes" Viņš min, ka savā valstī strādājis, kā freelanceris nekustamā īpašuma nozarē un nolēmis doties uz Latviju studēt, jo bija garlaikots. Tagad, esot šeit, viņš redz sevi kā programmatūras inženieri, kurš dzīvo un strādā Eiropā. Kamēr Arefs iepazīst studijas un dzīvi Latvijā, viņš dalās savā pieredzē šajā intervijā. Kā uzzināji par Ventspils Augstskolu, un kas motivēja tevi izvēlēties datorzinātņu bakalaura studijas šeit? Es uzzināju par Ventspils Augstskolu, pētot Eiropas universitātes, kas piedāvā datorzinātņu programmas. Mani piesaistīja pieejamā mācību maksa, praktiskajai apguvei pievērstā uzmanība un universitātes atrašanās vieta mierīgā pilsētā. Motivācija studēt šeit bija iespēja iegūt starptautisku akadēmisko pieredzi un uzlabot savas karjeras izredzes tehnoloģiju jomā. Ir pagājuši nedaudz vairāk kā seši mēneši kopš tavas ierašanās Latvijā. Kas bija visizaicinošākais, pielāgojoties jaunajai dzīvei pirmajās nedēļās? Viens no lielākajiem izaicinājumiem bija valodas barjeras pārvarēšana. Lai gan daudzi cilvēki runā angliski, ikdienas situācijas, piemēram, iepirkšanās vai palīdzības lūgšana sabiedriskās vietās, kur pārsvarā runā latviski, bija sarežģītas. Tāpat bija jāapgūst vietējā sabiedriskā transporta sistēma un jāatrod, kur iegādāties nepieciešamās lietas. Arī laikapstākļi bija izaicinājums – šeit ir krietni aukstāks un vējaināks nekā Irānā. Kāda līdz šim ir bijusi tava akadēmiskā pieredze universitātē? Līdz šim mana akadēmiskā pieredze Ventspils Augstskolā ir bijusi ļoti vērtīga. Profesori ir atsaucīgi un cenšas nodrošināt, ka studenti izprot mācību vielu, ko ļoti novērtēju. Studiju programma piedāvā līdzsvaru starp teorētisko un praktisko mācību procesu, un jau esmu ieguvis praktisku pieredzi caur dažādiem projektiem un uzdevumiem. Jūtu, ka šīs studijas mani labi sagatavo karjerai datorzinātņu nozarē. Kā tev izodas veidot attiecības ar kursabiedriem un citiem starptautiskajiem studentiem? Sazināties ar kursabiedriem un citiem starptautiskajiem studentiem bija pakāpenisks process. Sākumā jutos mazliet kautrīgs un vilcinājos uzsākt sarunas, jo nezināju citu cilvēku kultūras īpatnības. Tomēr, piedaloties grupu aktivitātēs, mācību sesijās un universitātes pasākumos, kļuva vieglāk veidot draudzību. Starptautisko studentu kopiena šeit ir diezgan daudzveidīga, kas palīdzēja atrast cilvēkus ar līdzīgām pieredzēm un interesēm. Laika gaitā esmu izveidojis labas draudzības un jūtos daudz vairāk integrējies sociālajā vidē. Dalīšanās pieredzē ar citiem ārzemju studentiem ir bijis lielisks veids, kā veidot kontaktus. Vai ir kas tāds, ko esi pieredzējis šeit, bet nekad neesi saskāries ar to Irānā – piemēram, tradīcijas vai sociālās paražas? Jā, ir vairākas jaunas pieredzes, ko esmu guvis kopš ierašanās Latvijā. Viena no interesantākajām lietām ir Ziemassvētku tirdziņi un svētku dekorācijas, kas sāk parādīties jau vairākas nedēļas pirms Ziemassvētkiem. Tā ir maģiska atmosfēra, ko nekad neesmu pieredzējis savā dzimtenē. Vēl viena atšķirība ir latviešu atturīgāks un klusāks sociālais stils. Šeit cilvēki ļoti novērtē personīgo telpu un publiskajā vidē ir mazāk ekspresīvi, salīdzinot ar Irānas sabiedrību, kur cilvēki ir atvērtāki un komunikablāki. Esmu arī pamanījis, cik ļoti latvieši mīl dabu un āra aktivitātes, kas mani ir iedvesmojis vairāk laika pavadīt parkos un zaļajās zonās. Vai ir kas tāds, ko jūs vēlētos, lai būtu zinājis pirms ierašanās Latvijā? Vēlētos, lai būtu zinājis, cik svarīgi ir iemācīties dažas pamata latviešu frāzes pirms ierašanās. Lai gan daudzi cilvēki runā angliski, spēja saprast vienkāršas frāzes un izteicienus būtu ievērojami atvieglojusi manas sākotnējās gaitas. Tāpat es nebiju pilnībā sagatavots laikapstākļiem – neapzinājos, cik būtiski ir silti apģērbties, īpaši rudens un ziemas mēnešos. Šādas mazās detaļas būtu padarījušas pāreju uz dzīvi Latvijā daudz vieglāku.
Autors Rota Rulle 2025. gada 11. aprīlis
Trešdien, 9. aprīlī, notika pasākums “Gada balva izglītībā – 2024”, kurā godināti Ventspils izglītības iestāžu pedagogi, sveicot tos astoņās nominācijās un pasniedzot pateicības par mūža ieguldījumu. Šogad “Gada balvai izglītībā – 2024” tika pieteikti 50 pedagogi no Ventspils vispārējām izglītības iestādēm un pirmsskolas izglītības iestādēm, Jaunrades nama, Mākslas skolas, Sporta skolas “Spars”, Ventspils Digitālā centra, Ventspils Tehnikuma, Ventspils Mūzikas vidusskolas un Ventspils Augstskolas. Pieteikumus vērtēja Ventspils valstspilsētas pašvaldības veidota komisija. Balvas tika pasniegtas astoņās nominācijās: Gada Skolotājs STEM priekšmetos Gada Skolotājs kultūrizglītībā un valodniecībā Gada Skolotājs – veselīga dzīves veida, zaļās domāšanas veicinātājs Gada Skolotājs – atbalsta sniedzējs un pilsoniskās līdzdalības veicinātājs Gada Skolotājs profesionālajā un augstākajā izglītībā Gada skolotājs – jaunais pedagogs Gada skolotājs mūžizglītībā Gada balva izglītībā par mūsdienīgu izglītības vadību Pateicības par mūža ieguldījumu Uz nomināciju “Gada Skolotājs profesionālajā un augstākajā izglītībā” varēja pretendēt profesionālās izglītības pedagogi/meistari vai augstskolas akadēmiskais personāls par inovatīvu un attīstošu izglītības procesa nodrošināšanu profesionālās izglītības un augstākās izglītības iestādēs. Galveno balvu ieguva lektore, studiju programm as " Tulkošana un valodu tehnoloģija " direktore Aiga Bādere un otrā līmeņa balvu saņēma lektore un VSRC pētniece Karina Šķirmante. “Pateicības par mūža ieguldījumu” piešķirtas pedagogiem, kas ilgstoši un kvalitatīvi īstenojuši savu profesionālo darbību vienā izglītības iestādē. Pateicību saņēma Ilze Buņķe – rektora padomniece vispārējās un profesionālās izglītības sadarbības jautājumos. Apsveicam un lepojamies! Katrs galvenās balvas ieguvējs saņēma arī naudas balvu 700 EUR, bet otrā līmeņa balvas ieguvēji saņēma naudas balvu 500 EUR katrs. Pasākumu “Gada balva izglītībā – 2024” organizē Ventspils Izglītības pārvalde sadarbībā ar Ventspils Tehnikumu, Ventspils Mūzikas vidusskolu, Ventspils Digitālo centru un Ventspils Augstskolu.
Autors Rota Rulle 2025. gada 11. aprīlis
Ventspils Augstskolas un JFK Ventspils sadarbības vizītes laikā Ventspils futbolisti tuvāk iepazinās ar studiju iespējām un Ventspils Augstskolas atbalstošo vidi sportistiem. JFK Ventspils komanda varēja gūt padziļinātu priekšstatu par Ventspils Augstskolas piedāvātajām studēt iespējām ekonomikas un pārvaldības, informācijas tehnoloģiju un tulkošanas virzienos.Vizītes laikā futbolisti apmeklēja Ventspils Augstskolas mācību telpas un laboratorijas. JFK Ventspils komandas sarunu laikā ar profesionālās bakalaura studiju programmas "Biznesa vadība" direktori, docētāju Elīnu Feldmani un Mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāju, docētāju Intu Ozolu izkristalizējās katram piemērotākā augstākās izglītības ceļa karte Ventspils Augstskolā. Arī Biznesa vadības programmas studenti dalījās savā pieredzē un bija sarūpējuši sportistiem aktivitātes, kas vairoja saliedētības sajūtu. Tikšanās laikā futbolisti varēja baudīt augstskolas studentu atpūtas telpā piedāvātās aktivitātes un izjust studenta ikdienas dzīvi. Ventspils Augstskolai un JFK Ventspils komandai ir svarīgi, lai jaunie futbolisti varētu turpināt attīstīties gan sportā, gan izglītībā. "Ventspils Augstskola ir vieta, kur iespējams apvienot futbola spēlēšanu ar kvalitatīvām studijām," atzīmē kluba vadība. Ventspils Augstskolas pasniedzēji un studenti novēl futbolistiem būt īstajā vietā izglītībā un sportā. Pateicamies jauniešu futbola kluba "Ventspils" vadībai un īpaši Aleksejam Medvedevam par sadarbību.
Citas ziņas