Ventspils Augstskola (VeA) projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” (Nr. UIA03-250) (Projekts) ietvaros aicina skolēnus no 8. līdz 12. klasei apmeklēt tehnisko zinātņu klubiņu jeb STEM (zinātne, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika) klubu darba dienās (izņemot pirmdienas) no plkst. 14.15 līdz 17.00. Nodarbības notiek VeA, laboratorijā E1.
Kas ir STEM klubs?
STEM klubs ir vieta, kur pulcēties tiem, kurus interesē tehnoloģijas, ir vēlme iemācīties tās izprast padziļināti un uzbūvēt kādu ierīci pašu rokām. STEM klubā var apgūt elektronikas, robotikas un 3D printēšanas pamatus, kā arī strādāt pie savām idejām šajā jomā. STEM kluba biedri, kuri apmeklē klubu vismaz reizi nedēļā, var piedalīties dažādās sacensībās un konkursos, piemēram, ar STEM klubā uzbūvētiem robotiem var piedalīties dažādās robotikas sacensībās, bet iegūtās zināšanas var pārbaudīt elektronikas konkursos. STEM klubā var nostiprināt zināšanas fizikā, programmēšanā un matemātikā, kas noderēs skolā. Tāpat STEM klubā var izstrādāt savu zinātniski pētniecisko darbu (ZPD). Dalība STEM klubā ir bez maksas. Par kluba biedru var kļūt skolēns no 8.-12. klasei, bet ja ir mazāks brālis vai māsa, kuri arī gribētu piedalīties un darīt nopietnas lietas, skolēns var viņu ņemt līdzi ar nosacījumu, ka pats palīdzēs viņam tikt galā ar uzdevumiem.
Kā notiek nodarbības STEM klubā?
STEM klubā nodarbībās tiek krāti pieredzes punkti, lai līdzīgi kā datorspēlēs varētu izaugt līdz nākamajam līmenim. Atnākot pirmo reizi uz nodarbību, skolēns sāk ar 1. līmeni, pildot uzdevumus un iegūstot pieredzes punktus. Sakrājot noteiktu punktu skaitu, var pāriet uz nākamo līmeni un iegūt privilēģijas. Neatkarīgi no tā, kad sāk apmeklēt STEM klubu, cītīgi darbojoties, ar laiku var sakrāt pieredzes punktus un atbilstošās privilēģijas.
Pieredzes punkti tiek krāti, pildot praktiskus uzdevumus un apgūstot dažādas jaunas prasmes. Piemēram, pirmie pieredzes punkti tiek iegūti par elektronikas shēmu salikšanu un salodēšanu.
STEM kluba nodarbības vada VeA pasniedzējs.
STEM klubā nav pārbaudes darbu un steigas. Visi strādā nepiespiestā gaisotnē pie saviem uzdevumiem. Skolēns pats var izvēlēties, kurā dienā un cikos nākt uz nodarbībām, protams, ņemot vērā STEM kluba darbības laiku.
Ko var uzbūvēt STEM klubā?
STEM klubā var uzbūvēt visu to, ko atļauj iztēle un zināšanas, kā arī pieejamie resursi. Ja kaut kas nebūs zināms, tad pasniedzējs palīdzēs to apgūt. Ja būs nepieciešamas detaļas vai materiāli – tie tiks sagādāti. Galvenais ir vēlme darīt.
Lai iejustos klubiņā, sākumā tiek būvētas vienkāršas elektronikas shēmas, piemēram, žetons, kas tumsā spīd, vai ventilators, kura griešanās ātrums mainās no istabas temperatūras. Ja skolēnam pašam nav ideju ko taisīt, projektu idejas tiks piedāvātas. Attīstot zināšanas un prasmes, skolēns varēs strādāt pats pie savām idejām, bet, sasniedzot augstāku līmeni, varēs strādāt jau pie daudz sarežģītākiem projektiem. Tai skaitā, veidot savus robotus - līnījsekotājrobotus un sumo robotus, lai piedalītos robotikas sacensībās. Skolēnam būs iespēja izveidot savu Otto robotu vai vadības sistēmu robota rokai. Būs iespēja strādāt pie dažādiem ar lietu internetu (Internet of Things) saistītiem projektiem, piemēram, izveidot dažādas iekārtas, kuras var vadīt caur bluetooth, izmantojot viedtālruni.
Savus darbiņus skolēni varēs nest mājās!
Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds iniciatīvas "Pilsētu inovatīvās darbības" ietvaros. Šī ziņa atspoguļo vienīgi autora viedokli, un iniciatīvas "Pilsētu inovatīvās darbības" iestādes neatbild par šīs informācijas potenciālajiem izmantošanas veidiem.