Ventspils Augstskolas (VeA) Inženierzinātņu laboratorijas darbinieki un IT fakultātes studenti ir noslēguši darbu pie
gudrās
putnu barotavas, kas ceturtdien, 25. februārī uzstādīta Ventspils 2. pamatskolā. Putnu barotava ir aprīkota ar kameru un interneta pieslēgumu, sniedzot iespēju skolēniem un citiem interesentiem novērot putnu daudzveidību tiešraidē vietnē
putni.venta.lv. Šis ir pirmais solis aktivitātē “Putnu skola”, kuras mērķis ir pētniecību skolās un nākotnē arī bērnudārzos padarīt vizuāli uztveramu un tādējādi labāk izprotamu procesu.
Putnu barotavas detaļas ir izgatavotas VeA laboratorijās, pateicoties projekta “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas/ Next Generation Micro Cities of Europe (Nr. UIA03-250)” finansētajiem jaunieguvumiem, proti, lāzergriezējam, kas ļauj baratovai nepieciešamās detaļas izgriezt ar milimetra precizitāti, kā arī kamerām un mikroshēmām, kas ļauj
gudrajai puntu barotavai funkcionēt. Minētā projekta vadītāja VeA Maija Cēbere uzsver: “Šīs aktivitātes mērķis ir parādīt skolēniem, ka zināšanas IT un citās STEM zinātnēs var palīdzēt uzzināt vairāk arī par citām mūsu apkārtnes lietām vai parādībām, šajā gadījumā, dzīvo dabu. Turklāt, šodien visi saprotam, ka mācību darbs vairs nav iedomājams bez inovatīviem un digitāliem mācību risinājumiem, un VeA ar šo aktivitāti nodemonstrē, ka augstskola spēj veiksmīgi stāties pretim šim izaicinājumam”.
Pirmā izgatavotā putnu barotava šodien tika uzstādīta Ventspils 2. pamatskolā, un ar šo notikumu VeA uzsāk aktivitāti “Putnu skola”, kas dos iespēju skolēniem arī attālināto mācību laikā mācīties pētniecības procesu un pildīt praktiskos darbus. Ventspils 2. pamatskolas bioloģijas skolotājas atzīmē, ka šobrīd ir īpaši svarīgi skolēniem veikt praktiskos darbus, jo tas dažādo mācību formātu un ļauj vieglāk gūt priekšstatu par dzīvās dabas daudzveidību Ventspilī. Arī 2. pamatskolas direktore Sintija Birziņa atzinīgi vērtē sadarbību ar VeA, kas piedāvā tehnoloģiskus risinājumus, kā skolēniem veikt praktiskos darbus dabaszinībās šajā izaicinošajā pandēmijas laikā. Ļoti iespējams, ka nākamajā mācību gadā skolēni šādas barotavas varēs veidot paši, apmeklējot augstskolas laboratorijas un iesaistoties VeA STEM klubā, kuru arī atbalsta projekts “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas”.
Gudrā
putnu barotava tapa VeA Inženierzinātņu laboratorijās, kuras vada Jānis Šate. “Mēs ļoti cenšamies, lai tās iespējas, kuras ir pieejamas Ventspils Augstskolas mācību laboratorijās būtu pieejamas arī Ventspils skolu skolēniem. Ilgtermiņā gribētos, lai skolotājiem VeA mācību laboratorijas kļūtu par vietu, kur vienkārši un brīvi var piekļūt dažādiem tehnoloģiskajiem risinājumiem,” tā Jānis Šate.
Tuvākajā nākotnē VeA uzsāks sadarbību arī ar citām Ventspils pilsētas un novada skolām un bērnudārziem, lai arī šīs mācību iestādes kļūtu par “Putnu skolas” aktivitātes dalībniecēm, iegūstot savā rīcība
gudrās
putnu barotavas un sniedzot iespēju skolēniem vērot putnu ikdienu, netraucējot putnus un iegūstot tādu informāciju, kāda nav iespējama, neizmantojot STEM zināšanas un IT resursus.
Tiešraidi no Ventspils 2. pamatskolas putnu barotavas skaties
putni.venta.lv
Projektu līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds iniciatīvas "Pilsētu inovatīvās darbības" ietvaros. Šī ziņa atspoguļo vienīgi autora viedokli,
un iniciatīvas "Pilsētu inovatīvās darbības" iestādes neatbild par šīs informācijas potenciālajiem izmantošanas veidiem.