Ventspils Augstskolas (VeA) Ekonomikas un pārvaldības fakultātes (EPF) dekāne, docente un vadošā pētniece Liene Resele ir viena no mums - ieguvusi izglītību trīs VeA studiju programmās un tagad vada fakultāti, kura sagatavo uzņēmumu vadītājus, jaunos uzņēmējus. Semestra noslēgumā aicinājām dekāni uz sarunu, lai vairāk iepazītu viņu un noskaidrotu attālinātā studiju procesa izaicinājumus, izcila vadītāja īpašības un fakultātes attīstības virzienu.
Pastāstiet nedaudz par sevi – no kurienes Jūs esat? Kā Jūs sevi raksturotu cilvēkam, kurš nav par Jums dzirdējis?
Esmu dzimusi un augusi Ventspilī.
Neesmu no cilvēkiem, kuriem patīk par sevi stāstīt, jo uzskatu, ka vislabāk par cilvēku liecina viņa darbi, bet, ja vaicājat...
Mans dzīves mērķis ir dzīvot dzīvi ar prieku, tīru sirdsapziņu un bez nožēlas, darot sevi un pasauli labāku.
Brīvajā laikā mācos ko jaunu, lasu, braucu ar riteni, motociklu (tas gan sanāk maz). Man patīk būt dabā, ceļot un tamborēt.
Kāds ir Jūsu izglītības ceļš?
Esmu ieguvusi bakalaura grādu vadībzinātnē, maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā un doktora grādu vadībzinātnē, uzņēmējdarbības vadības apakšnozarē. Visu trīs līmeņu izglītību ieguvu Ventspils Augstskolā. Doktora studiju programma manā studiju laikā bija kopīgā programma ar RISEBA un Banku augstskolu. Starp maģistra un doktora studijām bija 5 gadu pārtraukums. Studēt doktorantūrā mani pamudināja iekšēja vēlme padziļināt zināšanas, kā arī iesaistīties VeA akadēmiskajā darbā.
Kāda ir Jūsu darba pieredze? Pastāstiet, kāds, pēc Jūsu domām, ir Jūsu lielākais sasniegums.
Esmu strādājusi gan valsts, gan privātajā sektorā - gan finanšu jomā kā ekonomiste un finanšu analītiķe, gan kā projektu vadītāja. VeA sāku darbu kā sekretāre Ekonomikas un pārvaldības fakultātē (EPF), pēc tam - Mācību daļas vadītāja, bet pēc darba nozarē atgriezos VeA kā projektu vadītāja Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā. Kopš 2016. gada maija vadu EPF.
Kādus sasniegumus un inovācijas Jūs redzat savas fakultātes nākotnē (3-5 gadi)?
Pašlaik izstrādājam studiju attīstības plānu 2021. - 2027.gadam. Fakultātes galvenais uzdevums ir piedāvāt mūsdienīgu, kvalitatīvu, pētniecībā un praksē balstītu augstāko izglītību, īstenojot modernas studiju formas un pieejas. Galvenās darbības saistītas ar studiju programmu pilnveidi, akadēmiskā personāla attīstību, sadarbības ar studējošiem, darba devējiem, absolventiem, uzņēmumiem, citām augstākās izglītības iestādēm un organizācijām.
Jūsuprāt, kādām īpašībām ir jābūt izcilam vadītājam ?
Katrā konkrētā gadījumā izcilam vadītājam piemītošās īpašības atšķirsies. Starp kopīgajām īpašībām domāju, ka var minēt:
Kādi ir lielākie izaicinājumi šajā attālināto studiju laikā?
Izaicinājums studējošiem attālināto studiju laikā ir spēja saglabāt motivāciju, jo studijas no mājām prasa augstu koncentrēšanās spēju un uzmanības saglabāšanu. Kādam attālinātās studijas var šķist vienmuļas un pietrūkt komunikācija ar docētājiem un kursa biedriem.
Docētājiem izaicinājums ir noturēt studentu uzmanību attālinātajās nodarbībās. Lai nodrošinātu kvalitatīvas un interesantas attālinātās nodarbības ir jāiegulda papildu darbs.
Kādu grāmatu Jūs ieteiktu izlasīt katram studentam?
Katram studentam iesaku izlasīt Deivida Švarca “Vērienīgas domāšanas spēks”. Grāmata māca domāt vērienīgi, nesamierināties ar viduvējību. Grāmata iedvesmo, aicina noticēt savām spējām un mudina apgūt līdera domāšanas veidu. Vērienīgu domāšanas veidu labi raksturo grāmatā minētais klasiskais stāsts par trīs mūrniekiem - Kad viņiem pajautāja: “Ko jūs darāt?”, pirmais atbildēja: “Mūrēju ķieģeļus, “, otrais – “Pelnu 9 dolārus 20 centus stundā”, bet trešais – “Es būvēju pasaules lielāko katedrāli”.
Ko Jūs novēlētu studentiem un kolēģiem semestra noslēgumā?
Semestra noslēgumā, protams, ka novēlu visiem izturību to sekmīgi pabeigt. Cilvēka potenciālam ir tikai tās robežas, ko katrs uzliek sev pats.
Attālinātās studijas nav bijušas vieglas ne studentiem, ne kolēģiem, bet vēl nedaudz un semestris būs noslēdzies, arī sesija pagājusi un priekšā gara, saulaina vasara.