Vasaras beigās, no 24. augusta līdz 31. augustam, norisinājās Tartu Microsattelites 2024 vasaras skola, kur Ventspili pārstāvēja Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) darbinieks Gints Jasmonts. Vasaras skolas mērķis bija iepazīstināt zinātniekus ar mikrosatelītu darbību un kosmosa misiju plānošanu, apskatot potenciālos misiju mērķus, kādas kosmosa misijas norisinās patreiz un arī tuvā nākotnē.
Vasaras skolā tika pārstāvētas dažādas ar kosmosu saistītas tēmas, sākot ar matemātiskiem modeļiem un kosmisko putekļu modelēšanu līdz elektronisko komponenšu sadalījumiem un dzinēju izvēlēšanos atbilstošiem mērķiem. Lai gan šo informāciju var pielietot arī citiem satelītu tipiem, informācija tika koncentrēta uz mikrosatelītiem – primāri CubeSat tehnoloģijai, kas kubiski satelīti, kuru masa ir aptuveni tikai 1kg un izmēri 10x10x11.35cm. Šos satelītus bieži komplektē kopā vairākus, lai iegūtu mērķim atbilstošu zinātnisko instrumentu vietu, taču tie joprojām ir daudz mazāki par tradicionāliem satelītiem. Mūsdienās mikrosatelītu lietošana aug popularitātē, jo šādu satelītu izstrāde ir lētāka, ir iespējams veikt dažādu jaunu tehnoloģiju demonstrāciju, paņemt tos līdzi citu kosmosa misiju izpildē, kā arī ir iespēja veikt objektu novērošanu ar vairākiem satelītiem vienlaicīgi, kas padara misijas drošākas, jo ir iespējams izmantot tos pašus instrumentus vairākos satelītos. Kosmosa izpēte ir sarežģīts process, kam ir daudzi šķēršļi, kas apgrūtina misiju izpildi, piemēram, radiācija un tās ietekme uz elektroniskām komponentēm, komunikāciju nodrošināšana starp Zemi un palaisto satelītu, mērinstrumentu kalibrācija un daudzi citi faktori, tāpēc jau plānošanas laikā ir jāizskata potenciālās problēmas un to risinājumi.
Lai uzlabotu instrumentu darbību misijas laikā, ir iespējams veikt kalibrāciju jau pirms misijas sākuma, paredzot kāds rezultāts tiks sagaidīts no, piemēram, optiskās kameras attēluzņēmumiem un simulējot šo attēlu uzņemšanas procesu. Šāds mērķis ir arī EKA projektam “Joint modelling of preliminary Comet Interceptor flyby scenarios with photorealistic 3D tools for OPIC, MIRMIS Hyperspectral Imager and EnVisS Compression Algorithm instruments and components”, kur sadarbībā ar SIA “Nanocraft” tiks izstrādāts komētas aktivitātes modelis, kā arī tiks simulēts zondes nolidojums gar mākslīgi izstrādātu komētu, kas balstīta uz iepriekšējām komētu misijām, jo Comet Interceptor projekta mērķis ir veikt nolidojumu gar vēl nezināmu komētu, kas nākusi no ārpus Epika-Orta mākoņa reģiona. Šī komēta vēl nebūs veikusi ledus sublimācijas procesu tuvojoties Saulei, kas sniegs papildus jaunu zinātnisku informāciju par šiem senajiem kosmiskajiem objektiem.
Par vasaras skolu – https://microsatellites2024.ut.ee/
Par mikrosatelītiem un to misijām – https://www.nanosats.eu/
Par Comet Interceptor un instrumentiem - https://space-travel.blog/opik-oort-comet-interceptor-opic-e309e0de2bff