Apvienojoties diviem starptautiskiem kosmosa pētīšanas tīkliem, izveidots Eiropas lielākais uz Zemes balstīto astronomisko un radioastronomisko teleskopu sadarbības tīkls - ORP. ORP nodrošinās zinātniekiem piekļuvi visdažādākajiem Visuma novērošanas instrumentiem, veicinās jauno astronomu apmācību un pavērs ceļu jauniem atklājumiem. Projektu finansē Eiropas Savienības HORIZON 2020 (H2020) pētniecības un inovācijas programma un finansējuma apjoms ir 15 miljonu eiro. Par šī tīkla koordinēšanu atbildēs Francijas Nacionālais Zinātniskās pētniecības centrs (Centre National de la Recherche Scientifique - CNRS)
Līdz šim Eiropā ir bijuši divi galvenie sadarbības tīkli uz Zemes bāzētās astronomijas jomā - viens optiskajā un otrs radioviļņu diapazonā. Tagad OPTICON un RadioNet ir apvienojušies, lai izveidotu ORP. Projekta mērķis ir saskaņot dažādu pētniecības kolektīvu lietotās novērošanas metodes un rīkus un nodrošināt piekļuvi plašākam astronomisko instrumentu klāstam. CNRS koordinēs projektu kopā ar Kembridžas universitāti (Lielbritānija) un Maksa-Planka radioastronomijas institūtu (Vācija). Latvijā šo tīklu pārstāv un projektā piedalās Ventspils Augstskolas Ventspils Starptautiskais Radioastronomijas Centrs (VSRC).
Tā kā mūsu zināšanas par Visumu attīstās, zinātniekiem arvien vairāk ir nepieciešamas papildu metodes un paņēmieni, lai analizētu un izprastu tajā notiekošo. Tādēļ Eiropas Savienība ir nolēmusi apvienot optiskos un radio teleskopu tīklus OPTICON un RadioNet, kuri pēdējo divdesmit gadu laikā ir veiksmīgi apkalpojuši savus lietotājus. Izmantojot 15 miljonu eiro lielo finansējumu no H2020 programmas, Eiropas astronomu kopiena iegūs jaunas iespējas no ORP izveidošanas. Jaunais OPTICON-RadioNet PILOT (ORP) tīkls apvienos aptuveni divdesmit teleskopus un teleskopu masīvus.
ORP tīkla mērķis ir saskaņot uz zemes bāzētās optiskās un radioastronomijas novērošanas metodes un rīkus, kā arī nodrošināt pētniekiem piekļuvi plašākam aprīkojuma klāstam, pamatojoties uz OPTICON un RadioNet tīklu panākumiem un pieredzi. ORP atvieglos piekļuvi pētījumu infrastruktūrām Eiropas un pasaules astronomiem neatkarīgi no tā kādu valsti viņi pārstāv un nodrošinās apmācību jaunajām astronomu paaudzēm.
Saskaņā ar projekta vadības komandas teikto, “ir ļoti aizraujoši izmantot šo iespēju, turpināt attīstīt Eiropas integrāciju astronomijā un attīstīt jaunas zinātniskās iespējas astronomijas pētījumiem visā Eiropā un visā pasaulē”. ORP veicinās tā dēvētās
multi-messenger astronomijas strauji augošās jomas attīstību, kas izmanto plašu viļņu garumu diapazonu, kā arī gravitācijas viļņus, kosmiskos starus un neitrīno . Saskaņojot novērošanas un analīzes metodes optiskajā un radio joslā, tiks novērstas barjeras starp optisko un radio astronomu kopienām, kā arī tas ļaus labāk sadarboties, pētot pārejošas un mainīgas astronomiskas parādības. ORP konsorcijam jau ir pievienojušies astronomi no 15 Eiropas valstīm, Austrālijas un Dienvidāfrikas, kā arī no 37 zinātniskajām institūcijām.
Šis projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “Apvārsnis 2020” saskaņā ar granta līgumu Nr. 101004719.