PROJEKTS

OPTICON-RadioNet Pilotprogramma (ORP)

Projekta nosaukums: “OPTICON-RadioNet Pilotprogramma”/ Angļu val. „OPTICON-RadioNet Pilot” 


Projekta Nr. 101004719 


Projekta akronīms: ORP 


Programma: Eiropas Komisijas grants (H2020) 


Projekta iesniedzējs: Galvenais partneris - Le Centre National de la recherche scientific- CNRS (FR), 36 sadarbības partneri, viens no tiem - Ventspils Augstskola, Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) 


Projekta VeA zinātniskais vadītājs: vadošais pētnieks Ivars Šmelds 


Projekta realizēšanas periods: 01.01.2021. – 31.12.2024. (48 mēneši, 3 atskaites periodi) 


Projekta īss kvalitatīvais apraksts un mērķis 


Programma apvieno, atbalsta un koordinē zinātnieku kopienu, lai izmantotu visas radio un optisko novērošanas novērošanas iespējas Eiropā un ārpus tās, lai risinātu valstu un Eiropas līmenī identificētās vissvarīgākās zinātniskās problēmas. Šie jautājumi aptver problēmu spektru, sākot no planētu un Saules sistēmu veidošanās, līdz zvaigžņu un galaktiku evolūcijai, gravitācijas, tumšās matērijas un enerģijas problemātiku. Gandrīz visi no šie pētījumi prasa novērot kosmiskos objektus vairākos viļņu garuma diapazonos un to nodrošinās optisko, IR, sub-mm un radio iekārtu integrācija šajā programmā. Programmas ietvaros atbalstītajai starpdisciplināro pētījumu kopienai būs vislielākās iespējas, lai izmantotu nākamās paaudzes astronomiskajiem novērojumiem domātās “mega” iekārtas, tostarp nākamajā desmitgadē pieejamās SKA, ELT, LSST un CTA, veicinātu to  attīstību. 

 

Pētījuma virzieni, darbības: 


Astronomisko novērojumu, tostarp VLBI, un to pieejamības dažādu valstu zinātniekiem atbalsts. Sadarbība un tīklošanās ar ES observatorijām un institūtiem, konferences. 

 

Projekta rezultāti: 


Tālāka Eiropas lielas bāzes interferometrijas tīkla attīstība un izmantošana, astronomisko novērojumu rezultāt, zinātniskie raksti, konferenču ziņojumi. 

 

Projekta finansējums: 15 000 000.00 EUR, tajā skaitā 

  • VeA IZI VSRC finansējums: 60 000.00 EUR 

 

 

Kontakti: 


Projekta vadītājs zin.jautājumos – Ivars Šmelds, ivars.smelds@venta.lv 



Projekta vadītāja adm.jautājumos – Ieva Kozlova, ieva.kozlova@venta.lv 


PROJEKTA JAUNUMI

Autors Rota Rulle 2025. gada 16. aprīlis
Ventspils Augstskolas Starptautiskajā Radioastronomijas centrā (VSRC) šī gada februārī noslēdzies nozīmīgs Eiropas Savienības finansēts projekts “Opticon RadioNet Pilot” Nr.101004719 (ORP), kas apvienoja līdzšinējos optisko un radioastronomisko observatoriju sadarbības tīklus vienotā platformā. VSRC, kas atrodas Irbenē un darbojas ar diviem radioteleskopiem, tai skaitā vienu no lielākajiem Ziemeļeiropā (32 m diametrā), jau vairāk nekā desmit gadus ir aktīvi piedalījies dažādos ES finansētos projektos. Kopš 2009. gada centrs piedalījies projektos “RadioNet”, kuru mērķis bija stiprināt radioastronomijas pētniecību Eiropā – padarīt radioteleskopus pieejamus plašākai zinātnieku kopienai, attīstīt jaunu aparatūru un programmatūru, veicināt institūciju sadarbību un rīkot apmācības jauniem pētniekiem. “Opticon RadioNet Pilot” bija nākamais solis, kas apvienoja līdzšinējo darbu ar radio un optiskajiem teleskopiem, radot vienotu pieeju dažādām astronomijas disciplīnām. ORP projektā tika apvienota plaša observatoriju infrastruktūra, aptverot radioviļņu, submilimetru, infrasarkano un optisko starojuma diapazonu. Projekta mērķis bija nodrošināt pētniekiem visā Eiropā vienotu un efektīvu piekļuvi šīm iespējām. Ar kopējo budžetu 15 miljonu eiro apmērā, no kura 60 000 eiro tika piešķirti VIRAC un Ventspils Augstskolai, projekts atbalstīja VIRAC aktīvu līdzdalību vairākās zinātniskās un sadarbības aktivitātēs. VIRAC regulāri piedalās EVN (Eiropas VLBI tīkls) novērojumu sesijās, kas notiek trīs reizes gadā, kā arī ikmēneša reāllaika e-VLBI sesijās un EVN-lite novērojumos, kas kalpo kā papildinājums galvenajai EVN novērojumu programmai. Dalību šajās aktivitātēs aktīvi atbalstījis un veicinājis projekts Opticon RadioNet Pilot. Papildus tam VIRAC pētnieki aktīvi iesaistās starptautiskajā zinātniskajā kopienā, regulāri apmeklējot nozīmīgas konferences, piedaloties apmācību programmās un pieredzes apmaiņas vizītēs vadošajās Eiropas observatorijās. Tādas aktivitātes kā transnacionālā piekļuve Eiropas ESFRI un ERIC pētniecības infrastruktūrām, apmācību programmas un atbalsts astronomijas kopienai turpināsies caur vienu no svarīgiem ORP projekta rezultātiem — ACME (Astrophysics Centre for Multi-Messenger Studies in Europe). Šī jaunā iniciatīva mērķē uz optiskās un radio astronomiju integrāciju ar citām astrofizikālo novērojumu jomām, tostarp gravitācijas viļņiem, neitrīno un kosmiskajiem stariem, veicinot patiesi daudzziņnesēju (multi-messenger) pieeju astronomijai. Šis projekts ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības pētniecības un inovācijas programmas “HORIZON 2020” saskaņā ar granta līgumu Nr. 101004719. Projekta zinātniskais vadītājs: Ivars Šmelds ( ivars.smelds@venta.lv ) Projekta administratīvā vadītāja: Ieva Kozlova ( ieva.kozlova@venta.lv )