“Galaktisko māzeru pētījumi”/ Angļu val. „ Research of galactic masers”

PROJEKTS

“Galaktisko māzeru pētījumi”/ Angļu val. „ Research of galactic masers”

Projekta nosaukums: “Galaktisko māzeru pētījumi”/ Angļu val. „ Research of galactic masers”
Projekta Nr. lzp-2018/1-0292
Projekta akronīms: GMP
Grāmatvedības akronīms: z-I.Š.
Programma: Latvijas Zinātnes Padomes grants
Projekta iesniedzējs: Ventspils Augstskola, Inženierzinātņu institūts „Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC)
Projekta zinātniskais vadītājs: VeA IZI VSRC vadošais pētnieks Ivars Šmelds
Projekta realizēšanas periods: 01.09.2018. – 31.08.2021. (36 mēneši, 3 atskaites periodi)
Projekta īss kvalitatīvais apraksts un mērķis
Kosmiskie māzeri modernajā astrofizikā tiek uzskatīti par to procesu, kas norisinās zvaigžņu veidošanās apgabalos, indikatoru. Mēs ierosinām veikt galaktisko CH3OH un ierosinātā OH (ex-OH) kosmisko māzeru novērojumus 6 GHz viļņu diapazonā, izmantojot Ventspils Augstskolas Ventspils starptautiskā radioastronomijas centra (VeA VSRC) 32 m radio teleskopu. Viens no Projekta galvenajiem uzdevumiem ir meklēt un pētīt galaktiskos ierosinātā OH māzerus zvaigžņotās debess Ziemeļu puslodē vietās, no kurām novērojams II klases metanola māzera starojums, lai pētītu magnētiskos laukus to rašanās rajonos un arī pašus šos rajonus. Otrs uzdevums ir uzlabot ar VeA VSRC radio teleskopiem veikto radio astronomisko novērojumu kvalitāti, tādējādi liekot drošu pamatu vāju kosmisko objektu novērošanai nākotnē. Rezultāti tiks izmantoti starpzvaigžņu vides īpašību tālākai noskaidrošanai, sevišķi zvaigžņu veidošanās apgabalos. Lai uzlabotu teleskopa jutīgumu un nodrošinātu iespēju reģistrēt no māzera radio avotiem nākošos vājos signālus, kā arī apstrādāt lielās datu plūsmas, ko tie producē, tiks izveidots jauns datu apstrādes programmnodrošinājums un ieviesti tehniskie risinājumi, kas izmantos virziena diagrammas un frekvences modulācijas. Projekta rezultāti, kas vērsti uz starpzvaigžņu vides dabas noskaidrošanu tieši ietekmēs prioritāro Latvijas zinātnes nozari – fiziku un astronomiju. Savukārt, projekta ieviešanas gaitā izstrādātā programmatūra un tehniskie risinājumi varēs tikt izmantoti visur, kur būs darīšana ar vāju signālu uztveršanu un liela apjoma datu, ko producē radio teleskops apstrādi, tādējādi stiprinot Latvijas prioritāro zinātnes virzienu” Tehnoloģijas, materiāli un inženiersistēmas produktu un procesu pievienotās vērtības palielināšanai un kiberdrošībai”.
Atslēgas vārdi: Galaktiskie māzeri, novērojumi, programmatūras un iekārtu izstrāde.
Projekta finansējums: 300 000.00 EUR
Kontakti:
Projekta zinātniskais vadītājs – Ivars Šmelds,
ivarss@venta.lv
Projekta koordinators zina. jautājumos – Vladislavs Bezrukovs,
vladislavsb@venta.lv
Projekta vadītāja admin. jautājumos – Ieva Rozenberga,
ieva.rozenberga@venta.lv

Projekta aktualitātes

Autors Raitis Didrihsons 2021. gada 15. oktobris
Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radio astronomijas centrs (VeA IZI VSRC)” izstrādātais Latvijas Zinātnes Padomes atbalstītais projekts “Galaktisko māzeru pētījumi” („Research of galactic masers”, lzp-2018/1-0292) ir veiksmīgi noslēdzies. Projekta zinātniskās aktivitātes tika veiktas no 2018. gada 1. septembra līdz 2021. gada 31. augustam un šī gada pēdējos mēnešos projekta dalībnieki darbosies pie rezultātu analīzes, izplatīšanas un popularizēšanas.
Autors Ricards Vevers 2020. gada 17. aprīlis
Latvijas Zinātnes padome, piesaistot ārvalstu ekspertus, apstiprināja finansējumu Ventspils Augstskolas fundamentālo un lietišķo pētījumu projekta pieteikumam "Galaktisko māzeru pētījumi" (turpmāk Projekts). Kosmiskie māzeri modernajā astrofizikā tiek uzskatīti par indikatoru procesiem, kas norisinās zvaigžņu veidošanās apgabalos, bet to radītā starojuma izpēte var sniegt daudz ziņu par pašiem šiem procesiem. Viens no Projekta uzdevumiem ir meklēt kosmiskā māzera, ko ģenerē kosmiskā hidroksila molekula, vēl neatklātus avotus. Pētot jauno un arī agrāk atklāto māzeru starojumu būs iespējams iegūt nozīmīgu informāciju par procesiem, kuros dzimst jaunas zvaigznes un arī planētu sistēmas. Otrs uzdevums ir uzlabot ar VeA VSRC radio teleskopiem veikto radio astronomisko novērojumu kvalitāti, tādējādi liekot drošu pamatu vāju kosmisko objektu novērošanai nākotnē. Lai uzlabotu teleskopa jutīgumu un nodrošinātu iespēju reģistrēt no māzera radio avotiem nākošos vājos signālus, kā arī apstrādāt lielās datu plūsmas, ko tie producē, tiks izveidots jauns datu apstrādes programmnodrošinājums un ieviesti atbilstoši tehniskie risinājumi. Projekta rezultāti, kas vērsti uz starpzvaigžņu vides dabas noskaidrošanu tieši ietekmēs prioritāro Latvijas zinātnes nozari – fiziku un astronomiju. Savukārt, projekta ieviešanas gaitā izstrādātā programmatūra un tehniskie risinājumi varēs tikt izmantoti visur, kur būs darīšana ar vāju signālu uztveršanu un liela apjoma datu apstrādi, tādējādi stiprinot Latvijas prioritāro zinātnes virzienu "Tehnoloģijas, materiāli un inženiersistēmas produktu un procesu pievienotās vērtības palielināšanai un kiberdrošībai". Projektu plānots īstenot 3 gadu ilgā periodā, un tā kopējais finansējums ir € 299973. Tajā piedalīsies 9 zinātniskie darbinieki, tajā skaitā divi vieszinātnieki no Ukrainas ZA Radio astronomijas institūta Harkovā. Pēdējais ir sevišķi svarīgi – tas sekmēs un attīstīs Latvijas zinātnieku sadarbību ar Ukrainas kolēģiem, nodrošinās abpusēju zināšanu apmaiņu un stiprinās Latvijas un Ukrainas sadarbību kopumā. Attēlā: Tikko apstiprinātā projekta iesniedzēji vad. pētn. Ivars Šmelds, pētn. Vladislavs Bezrukovs un zin. asist. Artis Aberfelds apspriež tā ietvaros veicamos pētījumus 26.07.2018
Share by: