Ventspils Augstskolas (VeA) docētāji, darbinieki un studenti ir aizvadījuši notikumiem bagātu un izaicinājumiem pilnu gadu. Akadēmiskos sasniegumus studentiem un docētējiem būs iespējams izvērtēt akadēmiskā gada noslēgumā, taču 2020. gada decembra nogale ir brīdis, kad atskatīties uz paveikto pēdējo 12 mēnešu laikā.
Gads iesākās ar nozīmīgu notikumu Ventspils Starptautiskajam radioastronomijas centram (VSRC) - 9. janvārī tika parakstīts līgums ar Zviedrijas Kosmosa korporāciju. Partnera pieredze un ekspertīze apvienojumā ar VSRC infrastruktūru un pētniekiem veicina radioteleskopu pielietojumu starpdisciplānāriem mērķiem. VSRC šis gads ir bijis notikumiem bagāts arī citās jomās - šogad darbu uzsāka jauns VSRC direktors Aleksejs Klokovs, janvārī noslēdzās nozīmīgs fundamentālo pētījumu projekts, kura īstenošanā trīs gadu garumā bija iesaistīti 12 VSRC zinātniskie darbinieki, kā arī gada otrajā pusē notika inženierzinātņu un dabaszinātņu platformu audits, kur lielākā atbildība bija tieši VSRC darbiniekiem.
Pirmie diplomi šogad tika saņemti 8. februārī, kad notika ziemas izlaidums bakalaura studiju programmas “Tulkošana”, maģistra studiju programmas “Valodas un kultūrvide” un profesionālās maģistra studiju programmas “Lietišķo tekstu tulkošana” absolventiem. Savukārt Vasaras izlaidums norisinājās neierastā vidē - VeA dārzā pulcējoties vairāk kā simts absolventiem, lai dienu pirms vasaras saulgriežiem saņemtu diplomus. Svinīgais eksmatrikulācijas pasākums ir kā atspēriena punkts jauno studentu piesaistei un uzņemšanai, kas šovasar iepriecināja ar jaunu rekordu - 300 pirmkursnieki. Nav šaubu, ka studenti ir VeA pamats un kvalitātes rādītājs, un tieši tāpēc studentu izdarītā izvēle par labu studijām Ventspilī pierāda VeA augsto reputāciju un studiju kvalitāti.
Studiju process šogad ir piedzīvojies lielas izmaiņas, taču augstskolas tehniskais nodrošinājums, e-studiju infrastruktūra un docētāju sagatavotība ļāvusi šim izaicinājumam stāties pretim. Marta vidū studiju process veiksmīgi tikai pārorientēts uz tiešsaistes vidi - lekcijas un nodarbības notika videokonferenču platformās, studiju materiāli ir pieejami e-studiju vidē un datubāzēs un docētāji veiksmīgi ierakstīja videolekcijas. Šāds studiju formāts turpinās arī šobrīd, ar īsu “atgriešanos normālajā” septembrī un oktobrī. Aptaujājot studentus un VeA darbiniekus varam būt apmierināti ar attālināto studiju kvalitāti un tehnisko nodrošinājumu. Zīmīgi, ka jūnija noslēgumā tika atklāta interaktīvā digitālā klase, kas piedāvā studentiem un docētājiem izmantot modernākās tehnoloģijas, lai lekcijas vadītu un klausītos no jebkuras vietas pasaulē.
Minētā klase tika aprīkota un iekārtota pateicoties “Ventspils Augstskolas STEM mācību programmu modernizācija” un “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” projektu finansējumam. Šo un vēl citu projektu piesaistītais finansējums ļāvis VeA šogad strauji attīstīt studiju procesus, pārvaldību, materiāltehnoloģisko bāzi un infrastruktūru. Pieminēsim redzemākos procesus, kuru īstenošanā jāpateicas projektu finansēm un mūsu kolēģu - projektu vadītāju nenogurstošajam darbam. Redzamākie no tiem ir A korpusa labiekārtošana un renovācija, STEM mācību programmu modernizācija (lāzergriezēja iegāde), lietvedības sistēmas Namejs
ieviešana, mārketinga aģentūras piesaiste augstskolai u.c. 2020. gads ir parādījis, ka VeA ir ļoti spējīga projektu piesaistē un finansējuma apguvē augstskolas attīstībai, kas liek domāt par produktīvu 2021. gadu.
Saulainā 1. septembra rītā VeA aicināja studentus un darbieniekus uz jaunā studiju gada atklāšanas pasākumu. Imatrikulācijas pasākums notika VeA dārzā, kur pēdējo reizi 1. septembris tika atzīmēts 20 gadus atpakaļ. Kā ierasts, pirmajā studiju semestrī studentiem ir iespēja pieteikties un kandidēt uz dažādām stipendijām, un arī šogad studējošo interese bija liela. Stipendiāti tika noskaidroti Ventspils domes IKT stipendijai, Bucher Municipal stipendijai, Hansa Matrix un profesora A. Klausa stipendijām. Studentu dzīvē vēlēšanu rezultātā pārmaiņas piedzīvoja VeA Studentu padome, kurai tika ievēlēta jauna valde ar lielām ambīcijām.
Šis gads mūs iepriecinājis arī ar jauniem sadarbības partneriem - augstāk jau minēts par VSRC jauno sadarbības partneri, vēl VeA noslēdza sadarbības līgumu ar Latvijas Universitāti un Ventspils Digitālo centru, kā arī auglīgi turpina sadarbību ar jau ilgadējiem partneriem kā RTU, Liepājas Universitāti, Vidzemes Augstskolu un citiem.
2020. gads izskan un atskatoties uz šajā gadā sasniegto, pārliecināmies, ka VeA darbinieki šo gadu pavadījuši produktīvi, un gatavi ar tik pat platiem soļiem doties pretim jauniem izaicinājumiem un iespējām 2021. gadā.
Aicinām jūs noskatīties VeA rektora profesora Kārļa Krēsliņa 2020. gada kopsavilkumu un jaunā gada novēlējumu kolēģiem.