25. maijā Ventspils Augstskolā (VeA) ar vieslekciju par tēmu “Elektriskā bura un nano kosmosa kuģi: nākotnes izaicinājumi jaunu kosmisko dzinējsistēmu demonstrācijā” uzstājās ESTCube programmas vadītājs un VeA Informācijas tehnoloģiju fakultātes absolvents Andris Slavinskis. Lekcijas laikā viņš dalijās ne tikai ar savu profesionālo pieredzi, bet arī ar stāstiem no studiju laika VeA.
Andris stāstīja, ka studiju laiks esot bijis raibs, sākot ar fotogrāfiju uzņemšanu VeA Studentu padomes pasākumos un beidzot ar VeA jauniešu deju kolektīva “Strautuguns” dibināšanu. Kopš VeA absolvēšanas Andris Slavinskis ir paguvis pieredzēt ievērības cienīgu profesionālo pieredzi, strādājot Tartu observatorijā, Somijas Meteoroloģijas institūtā, NASA Eimsa (Ames) pētniecības centrā ASV un Ālto universitātē Somijā. Šobrīd A. Slavinskis vada ESTCube programmu un tās nākošo izaicinājumu – izstrādāt misiju Mēness orbītā, kur demonstrēt saules vēja elektrisko buru.
Profesors lekcijas laikā stāstīja: “Pēc VeA absolvēšanas 2011. gadā es uzzināju par saules vēja elektriskās buras eksistenci un man radās iespēja strādāt pie tās demonstrācijas ESTCube-1 misijas ietvaros. Pēc Tartu universitātes absolvēšanas 2015. gadā es kļuvu par ESTCube programmas līderi. Mēs palaidīsim ESTCube-2 satelītu 2023. gadā, lai demonstrētu jonosfēras plazmas bremzi, kas paredzēta satelītu deorbitācijai zemajā Zemes orbītā. Šobrīd strādājam pie nākotnes misijas koncepta, lai nogādātu e-buru Mēness orbītā, kur pūš saules vējš, kas, savukārt, ļauj burāt starpplanētu telpā bez darbvielas. Salīdzinot ar zemo Zemes orbītu, lai operētu Mēness orbītā ir nepieciešamas jaunas komunikāciju, navigācijas un starpplanētu kubsatu vai nano kosmosa kuģa kontroles metodes. Sadarbojamies ar VeA, lai nodrošinātu komunikācijas ar RT16. Ieviešam jaunu optiskās navigācijas sistēmu kopā ar ESTCube studentiem, kā arī sadarbojamies ar Drēzdenes tehnisko universitāti, kurai ir unikāla pieredze miniatūru elektrisko dzinēju izstrādē nano kosmosa kuģu orientācijas kontrolei. E-buras eksperimentu izstrādā Somijas Meteoroloģijas institūts un mēs arī sadarbojamies ar KTH plazmas instrumentu izstrādē. Šajā runā es dalīšos ar karjeras attīstības pieredzi kā arī pēdējo pusgadu Mēness nano kosmosa kuģu un e-buras tehnoloģiju inovācijā.”
Sakam lielu paldies Andrim Slavinskim par iedvesmojošo stāstījumu!