Piektdien, 26. jūnijā, Ventspils Augstskolā tika atklāta projektu “Ventspils Augstskolas STEM mācību programmu modernizācija” (Nr. 8.1.1.0/17/I/007) un
“Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas/ Next Generation Micro Cities of Europe (Nr. UIA03-250)” (NextGen)
ietvaros izveidotā interaktīvā digitālā klase (IDK). Pasākumā piedalījās Ventspils Augstskolas vadība, docētāji un studenti, kā arī Ventspils pilsētas domes pārstāvji.
Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš atklāja pasākumu un izteica gandarījumu par paveikto projekta ietvaros un iespējām, kuras šajā klasē būs pieejamas gan pasniedzējiem, gan studentiem. Pēc tam Ventspils augstskolas pasniedzējs un projekta koordinators Gints Dreifogels pasākuma dalībniekiem pastāstīja par tehnoloģiskajām iespējām, kādas sniedz jaunā IDK klase un iegādātais aprīkojums. Pasākumam tiešsaistē pieslēdzās arī viens no Ventspils Augstskolas absolventiem un tagadējiem pasniedzējiem Juris Kļonovs, kurš pašlaik strādā Itālijā un pasniedz lekcijas augstskolas studentiem attālināti, nodemonstrējot, ka Ventspils Augstskolā lekcijas pasniedzēji tagad varēs vadīt no jebkuras vietas pasaulē, kur vien ir pieejams internets. J. Kļonovs arī pastāstīja par to, ka IDK veidošanā un programmēšanā lielu pienesumu ir devuši arī paši Ventspils Augstskolas studenti.
Pasākuma dalībniekiem bija iespēja izmēģināt jaunos skārienpaliktņus. Izglītības tehnoloģiju eksperts Toms Urdze bija parūpējies par uzdevumu - apmeklētāji katrs savā datorā izveidoja putna attēlu, un šos attēlus pasniedzējs no vadības pults varēja nodemonstrēt uz lielajiem klases ekrāniem. Pasākuma noslēgumā atzinīgus vārdus teica arī Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs Aivars Lembergs, minot, ka viņam sen ir bijusi vīzija par šādu klasi, kur studenti un pasniedzēji varētu pieslēgties attālināti un piedalīties mācību procesā, un nu to var pārbaudīt praksē.
Jaunā IDK ir izveidota divu Ventspils Augstskolā īstenotu projektu rezultātā. No projekta Nr. 8.1.1.0/17/I/007 “Ventspils Augstskolas STEM mācību programmu modernizācija” tika iegādāti 25 datoru un ekrānu komplekti par kopējo summu 17 225 EUR, bet no projekta Nr. UIA03-250 “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” tika uzstādītas 2 PTZ (atšifrējas kā pan-tilt-zoom ) kameras ar ļoti augstas izšķirtspējas kvalitāti, ar kuru palīdzību, attālināti pieslēdzoties, iespējams sekot līdzi studentu un pasniedzēju darbībām klasē; interaktīvā viedā tāfele, 2 LED ekrāni, ekrānu un datoru saziņas vadības bloks, skaļruņu sistēma un bezvadu mikrofoni, 25 Wacom Intuos Pro (paper edition) skārienpaliktņi un 25 tīmekļa kameras. Projektā Nr. UIA03-250 klases sākotnējās izmaksas bija plānotas 100 240 EUR apmērā, tomēr, mazliet pamainot klases konceptu, un digitālo risinājumu attīstības kontekstā klases reālās izmaksas bija 32 405 EUR. Pateicoties radītajam ietaupījumam Ventspils Augstskolā varēs izveidot arī video ierakstu klasi, kurā pasniedzējiem būs iespēja ierakstīt attālināti apgūstamus kursus, kas ir pieejami ļoti plašam klausītāju lokam (līdzīgi kā Udemy vai Coursera mācību kursi).Tāpat būs iespēja iegādāties arī jaunus papildu risinājumus digitālās klases funkcionalitātes paplašināšanai, jo tehnoloģiju attīstība mūsdienās notiek ļoti strauji.
Interaktīvā digitālās klases uzstādīšana sakrita precīzi ar ārkārtējās situācijas valstī iestāšanos COVID-19 pandēmijas dēļ, un klase bija gatava savu pamata funkciju veikšanai (attālinātiem sakariem) jau š.g. 11. martā. Tomēr pilnai funkcionalitātei vēl ir jāpiestrādā augstskolas IT speciālistiem, pasniedzējiem un izglītības ekspertiem, lai tiktu uzstādīta visa nepieciešamā programmatūra, pievienotas visas iegādātās iekārtas un klase varētu strādāt pilnvērtīgi kā plānots.
Abos projektos vēl ir paredzēti ievērojami uzlabojumi Ventspils Augstskolā: no projekta Nr. 8.1.1.0/17/I/007 šobrīd tiek remontēts A korpuss, lai to piemērotu piekļuvei cilvēkiem ar kustību traucējumiem, kā arī tiks veiktas papildu iegādes STEM mācību programmu nodrošināšanai (infrastruktūras papildināšana), kamēr projekta Nr. UIA03-250 galvenais mērķis ir atbalstīt Augstskolas mācībspēku digitālo prasmju un STEM mācību programmu satura attīstību, tās digitalizējot un modernizējot.
Tāpat līdz Nr. UIA03-250 projekta beigām 2021. gada oktobrī tiks paveikti vēl šādi darbi: tiks izstrādāts un publicēts digitālais rīks/aplikācija, kas palīdzēs pasniedzējiem un studentiem ērti plānot un pārskatīt savu studiju grafiku, statistiski analizēt telpu ekspluatāciju, kā arī nodrošinās informācijas apriti starp pasniedzējiem, studentiem un administrāciju; tiks modernizēti esošie un izstrādāti jauni, moderni mācību kursi, kuros pasniedzēji izmantos jaunākās izglītības tehnoloģijas metodikas, kā arī tiks veidota augstskolas kopējā tālmācības stratēģija un izstrādāts saturs jaunai IT tālmācības programmai, kuru varēs apgūt, atrodoties jebkur pasaulē.
Projekta Nr. UIA03-250 “Eiropas nākamās paaudzes mazās pilsētas” kopējais budžets ir 6,246,405.15 euro, tai skaitā ERAF līdzfinansējums 4,997,124.12 euro. Ventspils Augstskolā īstenoto aktivitāšu kopējās projekta izmaksas ir 720 059 euro, no tām 576 047,20 euro ir Eiropas Reģionālā attīstības fonda finansējums, 144 011,80 euro ir valsts budžeta līdzfinansējums un 12 557,00 euro ir Ventspils Augstskolas finansējums. Projekts tiks īstenots no 2018. gada 1. novembra līdz 2021. gada 31. oktobrim.
Projekta Nr. 8.1.1.0/17/I/007 ““Ventspils Augstskolas STEM mācību programmu modernizācija” kopējās projekta izmaksas ir 1 767 572,31 EUR, ko veido ERAF finansējums – 1 150 235,96 EUR un Valsts budžeta finansējums – 617 318,35 EUR. Projekta īstenošanas periods ir no 2017. gada 1. novembra līdz 2020. gada 31.decembrim