Blog Layout

No VeA līdz "lielajam četriniekam" - Kaspara Rutka stāsts

2023. gada 26. janvāris

Ceļš, kuru izvēlamies pēc vidusskolas, var aizvest mūs dažādos virzienos. Dažkārt tas ir tepat blakus mājām, taču dažkārt tas aizved tālāk uz pilsētu pie jūras, kur tikko, 1997. gadā, tika dibināta jauna augstskola. Tāds ir Kaspara stāsts, kurš pirms 25 gadiem sākās ar vienu izvēli, kas kļuva par lielisku piedzīvojumu studiju laikā un kas tagad jau ir apaudzis ar vairāku gadu darba pieredzi revīzijas jomā. Kaspars ir viens no pirmajiem Ventspils Augstskolas (VeA) Ekonomikas un pārvaldības fakultātes (EPF) absolventiem, kā arī šobrīd viņš strādā vienā no “lielā četrinieka” audita kompānijām par zvērinātu revidentu un labprāt ar smaidu atceras savu pieredzi VeA.


Kā nonāci VeA?


Kad mācījos vidusskolā ar draugiem devāmies uz sagatavošanās kursiem Rīgā, taču, ieejot augstskolā, sapratu, ka tā man pārāk atgādina manu vidusskolu Dobelē. Sapratu, ka vēlos savas augstskolas gaitas turpināt atšķirīgā vidē. Tad padzirdēju, ka Ventspilī tajā gadā tiks atklāta jauna augstskola. Tās bija pārmaiņas, kuras meklēju. Jauna vide ar pludmali pie dienesta viesnīcas, projām no visa vecā biju gatavs sākt jaunu dzīvi, gūt jaunu pieredzi un draugus. 


Kas visvairāk palicis atmiņā par studijām?


Visvaairāk atmiņā palicis pirmais iespaids - viss bija pilnīgi citādāk nekā vidusskolā. Mēs pirmajā kursā bijām ļoti saliedēti, gan mācību darbā, gan ārpus tā, tādēļ diezgan ātri saprātām viens otra stiprās puses. Studiju ziņā atmiņā palikusi tieši ekonometrija, jo tas man bija viens no lielākajiem pārsteigumiem. Tajā laikā šķita, ka nevar būt, ka kas tāds varētu dzīvē noderēt, tāpat kā vidusskolā mēs mēdzām domāt par sīnusiem un kosīnusiem, taču darba vidē šīs zināšanas ir ļoti nepieciešamas, jo liela daļa no biznesa plānošanas vēl joprojām notiek “ekseļos”. Tas bija ļoti praktisks kurss, kuru tajā laikā pasniedza profesors Andrejs Jaunzems un asociētā profesore Ilze Balode.


Kā izvēlējies savu specializāciju?


Toreiz EPF bija jāizvēlās savs specializācijas virziens - bija vai nu grāmatvedība un finanses vai mārketings un loģistika. Tā kā es nāku no grāmatvežu ģimenes, sākumā es teicu “nē” grāmatvedībai, jo uzskatīju, ka šai līnijai beidzot kaut kad ir jābeidzas. Izmēģināju marketingu un loģistiku, taču drīz vien sapratu, ka, kamēr citi studenti lauza galvas, man grāmatvedība šķita loģiski saprotama. Izdomāju beigt “lauzties” un nomainīt specialitāti. Man arī paveicās, jo toreiz arī grāmatvedību un revīziju mācīja zvērināts revidents, kas iedvesmoja manu karjeras ceļu. 


Kāds ir bijis tavs karjeras ceļš?


Kad sapratu, ka revīzija ir tā joma, kurā vēlos strādāt, tad tas pirmais mērķis bija nonākt lielajos starptautiskajos auditoros. Tajā laikā bija tādi pasākumi, kuros darba devēji varēja iepazīties ar saviem potenciālajiem darba ņēmējiem. Trešā kursa pavasarī devos uz šāda veida pasākumu Ķīpsalā un apstaigāju visus lielos auditorus. No sarunas ar vienu auditoru sapratu, ka viss ir forši, bet viņiem ir svarīgi, ka tu esi absolvējis augstskolu, lai studijas nepārklātos ar darbu. Tā kā es jau vēlējos sākt strādāt, izrēķināju, ka, man 4. kursā studijas ir tikai pirmajā semestrī un otrajā ir tikai bakalaura darba rakstīšana, es varētu visu apvienot. Pateicu viņiem, ka man jau skolā principā viss ir beidzies, palicis tikai bakalura darbs, tāpēc es droši varu sākt strādāt. Nezināju, vai mani vispār pieņems, bet izrādijās, ka tieši tajā gadā viņi bija nolēmuši pieņemt darbiniekus, kuri vēl studē. Tā jau septembrī man bija jāuzsāk savas darba gaitas Rīgā. Iegūt šo amatu nebija viegli, atalgojums arī bija ļoti apmierinošs, kā arī mans sapnis bija tikt iekšā “lielajā četriniekā”, tāpēc nolēmu visu apvienot un man tas arī izdevās.


Auditora darbs prasa lielu ieguldījumu, tādēļ nozīmīgs ceļojums manā dzīvē bija work-life balance jeb līdzsvara starp darbu un privāto dzīvi meklējumi. Dažkārt cilvēki mēdz teikt, ka, ja tu vēlies veiksmīgu karjeru, tad tev neatliks tik daudz laika ģimenei un draugiem, taču es esmu sapratis, ka tev pašam ir jāprot viss apvienot un jāsaprot, kas tev patīk un kas ir tavas prioritates, kā arī jāsaprot un visu jāspēj saplānot. Liela nozīme ir komunikācijai ar ģimeni, ir jāsprot izskaidrot, kādēļ dažreiz ir jāpastrādā nedaudz ilgāk. 


Kādas ir Tavas labākās atmiņas no studiju laikiem?


Manā kursā bija vairāki studenti no Talsiem un mēs bieži mēdzām doties svinēt dažādus svētkus uz Mordangu, kas ir neliels ciematiņš Talsu novadā. Šie braucieni vienmēr bija ļoti īpaši. Vienreiz izdomājām, ka netālajā ezerā jāizcērt āliņģis, lai pēc pirts varētu tur doties un atveldzēties. Tā izciršana bija vesels piedzīvojums, taču, kad pēc pirts mēģinājām ieiet ūdenī, nedaudz par vēlu sapratām, ka tas jau bija paspējis aizsalt… Jautri atcerēties, taču labi, ka mašīnās bija aptieciņas… Bija lieliska iespēja izmēģināt arī savas “medmāsiņu iemaņas”. 

Salidojumā 2022 bija jauki atkal ieraudzīt studiju laiku draugus un paklausītes, ko kurš ir sadarījis. Manuprāt, draugi, kurus iegūst augstkolā, tie ir tie, kas pēc tam dzīvē paliek visilgāk. 


Ko Tu novēli tiem, kuri tikai plāno uzsākt studijas VeA?



Studijas Ventspilī ir domātas cilvēkiem, kuri grib kaut ko citu, kuri vēlās būt citādāki un, manuprāt, tiem kuri nevēlās būt vienkārši “parasti” studenti. Tagad, ņemot vērā, ka VeA ir vēl plašāks studiju programmu klāsts un dienesta viesnīca ir turpat blakus, viss ir vēl vienkāršāk. Studijas pilsētā pie jūras, sadarbības un Erasmus+ iespējas, draugi dienesta viesnīcā - VeA ir tiešām tiem, kuri vēlās kaut ko jaunu. No izglītības kvalitātes puses nevienā brīdī man nav licies, ka es esmu ieguvis mazāk, tieši pretēji, VeA vienmēr varēja just, ka cilvēki ir braukuši un gatavojušies savām lekcijām. Studijas nav tik ļoti par pašmācības ceļā apgūtām zināšanām, bet gan tā ir sadarbība starp pasniedzēju un studējošo. VeA vienmēr likās, ka visiem ir svarīgi tavi rezultāti un visi ir ieinteresēti tev sniegt šīs zināšanas. Mana māsa arī studēja VeA “ekonomistos” un bija ļoti apmierināta. 


Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 2025. gada 8. aprīlis
Ventspils Augstskolas Ekonomikas un pārvaldības fakultātes Biznesa vadības studenti organizēja saliedēšanās pasākumu, kura mērķis bija veicināt studentu savstarpējo iepazīšanos un stiprināt piederības sajūtu kolektīvam. Pasākums īpaši svarīgs bija pirmā kursa studentiem, kuriem šī bija lieliska iespēja iejusties jaunajā vidē un saņemt atbalstu no vecāko kursu studentiem. Pasākuma organizatori ir profesionālās bakalaura studiju programmas “Biznesa vadība” direktore Elīna Feldmane un pirmā kursa studenti, Dagnija Gaidlazda, Jekaterina Gromovaja, Gvido Kārlis Beļakovs un Sandris Krauze, kuri uzskata, ka katram Ventspils Augstskolas studentam ir savs unikālais stāsts, kas varētu iedvesmot citus un veicināt kopības sajūtu. Saliedēšanās pasākumā piedalījās aptuveni 30 profesionālās bakalaura studiju programmas “Biznesa vadība” studenti. Pasākuma laikā studenti gan iepazinās viens ar otru, gan attīstīja sadarbības un radošās domāšanas prasmes, piedaloties interaktīvās aktivitātēs. Viena no tām bija komandu izaicinājums “Sapņu biznesa stand-up”, kur dalībnieki izmantoja gan kritisko domāšanu, gan radošumu. Tāpat pasākums deva iespēju pilnveidot prezentēšanas prasmes, kas ir būtiskas nākotnes karjeras izaugsmē. Lai stiprinātu studējošo garu, organizatori ir motivēti šo iniciatīvu turpināt, iesaistot visus Ventspils Augstskolas studentus kopīgās saliedēšanās aktivitātēs. Jau šā gada 16. aprīli notiks saliedēšanas pasākumus ārpus Ventspils Augstskolas, apmeklējot vietējo uzņēmumu “Prego Family Kitchen”. Šajā pasākumā būs gaidīts ikviens Ventspils Augstskolas students, lai gūtu praktisku ieskatu biznesa vidē un iedvesmotos no uzņēmēju pieredzes stāstiem. Šī iniciatīva – veidot saliedēšanas pasākumus, apliecina, ka Ventspils Augstskolas studenti ir gatavi veidot ciešāku kopienu, mācīties viens no otra un aktīvi iesaistīties savas nākotnes veidošanā.
Autors Rota Rulle 2025. gada 3. aprīlis
Elektrum Fizikas festivālā, kas norisināsies 12. aprīlī Rīgā, ATTA centrā, jaunieši tiks aicināti iesaistīties aizraujošās fizikas izziņas aktivitātēs un iepazīt nākotnes profesijas STEM – zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas – jomās. Skolu erudīcijas un fizikas konkursa FIZMIX fināls jau 30. reizi notiks festivāla laikā. Festivāls norisināsies jau piekto reizi, un tā šī gada tēma ir "Misija: Nākotne". Pasākumā visas dienas garumā no plkst.11.00 līdz plkst.17.00 visu vecumu apmeklētāji varēs piedalīties radošās darbnīcās un eksperimentos, kas pārbaudīs intelektuālo un fizisko prasmju robežas. Pasākumā aizraujošas aktivitātes piedāvās Latvijas un Igaunijas zinātnes centri, universitātes, interešu izglītības iestādes, uzņēmumi un izklaides centri. Katru gadu festivāls ir plaši apmeklēts, jauniešiem un ģimenēm novērtējot jēgpilnu laika pavadīšanas iespēju pērn tas pucēja ap 4000 interesentu. Dažādas izziņas un aktivitāšu iespējas piedāvās zinātnes centri, augstskolas – arī Ventspils Augstskola un Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs. Programma: 11.00 – 11.25 Atklāšana 11.25 – 12.15 Diskusija "STEM zinātnes: Nākotnes profesijas" 12.25 – 14.00 Konkursi, eksperimenti uz skatuves, aktivitātes un balvas 14.00 – 14.15 Ilggadējo skolotāju godināšana 14.15 – 14.30 FIZMIX erudīcijas konkursa finālistu paziņošana 14.40 – 15.40 FIZMIX erudīcijas konkursa fināls 15.50 – 16.10 FIZMIX erudīcijas konkursa apbalvošana 16.10 – 16.50 Koncerts: Fiņķis un Patrisha AS "Latvenergo" rīkotā FIZMIX erudīcijas konkursa un Elektrum Fizikas festivāla mērķis ir veicināt jauniešos interesi par eksaktajām zinātnēm, saistošā veidā parādīt, kā teorētiskās zināšanas izmantot praksē, kā arī veicināt jauniešos interesi par profesijas izvēli šajā jomā.
Autors Rota Rulle 2025. gada 1. aprīlis
Sestdien, 29. martā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024” svinīgais noslēguma pasākums. Jau 25. gadu darbojas stratēģiski svarīga iniciatīva, kas palīdz satikties grāmatām un to lasītājiem . Tās dalībnieki ir bērni no 5 gadu vecuma, kuri darbojas “Bērnu žūrijā”, no 11 gadiem – “Jauniešu žūrijā” un lasītāji līdz pat sirmam vecumam var iepazīst nesen izdotu literatūru “Vecāku žūrijā”. Atzītāko grāmatu vidū, iegūstot 1. vietu 15+ grupā, ir VeA 3. kursa studentes Kristas Betijas Samauskas tulkotais Annas Sofijas Žuano romāns “Deja, mīla, Parīze”. Programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” ir vienkāršs veids, kā soli pa solim iesaistīties aktīvā lasīšanā un nostiprinot šo ieradumu, regulāri apmeklēt bibliotēku. Tā palīdz iepriekšējā gada laikā izdotām grāmatām ātrāk nokļūt bibliotēkās un skolās, lai mācītu izvēlēties labāko, sev tīkamāko lasāmvielu, iesaista lasītājus sarunās un vērtēšanā, kā arī, ir lielisks veids, kā uzzināt ļoti lielas lasītāju kopienas viedokli par grāmatām. “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024” tika piedāvāta kolekcija no 28 grāmatām , 9 no tām bija oriģinālliteratūras darbi un 19 tulkojumi no vācu, ukraiņu, japāņu, itāļu, norvēģu, franču, igauņu, somu, angļu, poļu un čehu valodām. Grāmatas bija ļoti daudzveidīgas, un katrs lasītājs varēja atrast sev piemērotāko, jāizlasa bija savas vecumgrupas grāmatas un par labāko jādod savs vērtējums elektroniskā anketā. Lepojamies ar studentes sasniegumu! Vairāk lasi ŠEIT Foto: Ieva Leiniša
Autors Rota Rulle 2025. gada 31. marts
Ventspils Augstskola no 21. – 23. martam bija mājvieta Eiropas universitāšu alianses Colours hakatonam "Combat Robotics" un Ventspils robotikas čempionātam – vienam no Latvijas čempionāta posmiem. Notikums pulcēja tehnoloģiju un robotikas entuziastus no Latvijas, Lietuvas, Spānijas, Horvātijas un Ēģiptes.
Autors Rota Rulle 2025. gada 31. marts
Trešdien, 28. maijā, ikviens interesents aicināts uz Kurzemes Biznesa forumu “Mākslīgais intelekts – 4. industriālā revolūcija”, kas notiks koncertzālē “Latvija”. Forums apvienos uzņēmējus, pašvaldību pārstāvjus, augstskolu darbiniekus un studentus, kā arī tehnoloģiju ekspertus, lai diskutētu par izglītības nozīmīgumu un mākslīgā intelekta ietekmi uzņēmējdarbībā. Foruma pirmajā daļa uzmanība tiks pievērsta augstākās izglītības lomai mākslīgā intelekta (MI) laikmetā. Tiks apskatīta Ventspils Augstskolas attīstība šī laikmeta kontekstā, meklējot atbildes uz būtiskiem jautājumiem: kā izglītības sistēma spēs pielāgoties jaunajām prasībām? Kuras profesijas saglabās aktualitāti, bet kuras mainīsies? Diskusijas laikā pievērsīsimies arī MI un kiberdrošības sinerģijai studijās. Foruma otrajā daļā pievērsīsimies jautājumam - vai MI ir nepieciešams uzņēmumos? Iepazīsim tiesisko regulējumu un valsts atbalsta mehānismus šādām inovācijām. Uzņēmēji dalīsies savā pieredzē, kā arī uzzināsim izplatītākos mītus un reālo situāciju Latvijas ekonomikā saistībā ar MI. Diskusijas noslēgumā pievērsīsimies ostu attīstības iespējām MI laikmetā. Dalībniekiem būs iespēja piedalīties vērtīgās diskusijās un tīklošanās sesijās un, lai gan forums notiks latviešu valodā, uzņēmums SIA Tilde ar MI tehnoloģiju palīdzību nodrošinās sinhrono tulkojumu jebkurā valodā. Reģistrējies forumam jau tagad: https://www.kurzemesbiznesaforums.lv/ Forumu rīko Ventspils Augstskola Eiropas universitāšu alianses COLOURS ietvaros, sadarbībā ar Ventspils valstspilsētas pašvaldību, Ventspils Brīvostas pārvaldi un Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteri.
Autors Rota Rulle 2025. gada 27. marts
Ventspils Augstskola 9. aprīlī aicina vidusskolu skolēnus ēnot augstskolas studentus, uzzināt par studiju iespējām un piedalīties Karjeras dienā, satiekot uzņēmējus un uzzinot par nākotnes darba iespējām. Skolēniem šajā dienā būs iespēja satikt studentus un ēnot viņus nodarbībās, augstskolā būs ieradušies un ar saviem pieredzes stāstiem dalīsies VeA absolventi, augstskolā notiks Karjeras diena, kur dažādi uzņēmēji stāstīs par savu darbību un darba iespējām uzņēmumos. Ekonomikas un pārvaldības fakultāte aicina uz Jauno uzņēmēju dienu, kur ar aizraujošu lekciju par radošās industrijas menedžmentu uzstāsies Triana Park soliste un VeA vieslektore Agnese Rakovska, kā arī būs iespēja piedalīties studentu rīkotajā “Sapņu biznesa Stand-Up” un Banku spēlē. Arī skolotājiem šajā dienā ir iespēja piedalīties profesionālās pilnveides darbseminārā "Diskusiju pieeja un metodes darbā ar skolēniem. Atšķirības no mentorēšanas.", ko pasniegs Ventspils Augstskolas studiju programmas "Jaunuzņēmumu vadība" mentors Āris Birze. Ventspils Augstskolā ir iespēja studēt trīs fakultātēs – Ekonomikas un uzņēmējdarbības, Tulkošanas studiju un Informācijas tehnoloģiju fakultātē. Studiju programmā Elektronikas inženierija būs iespēja piedalīties dažādās praktiskās nodarbībās un iepazīt augstskolas laboratorijas, tāpat būs iespēja iepazīt IT studiju ikdienu. Tulki būs sagatavojuši aizraujošas valodu nodarbības un ļaus iepazīt to, cik tulkošana joprojām ir moderna, aizraujoša un tehnoloģijām piepildīta profesija. VeA ir iespēja arī studēt Starpkultūru komunikāciju, kur uzzināsi par dažādiem kultūras aspektiem un to, kā efektīvāk komunicēt. Šī ir lieliska iespēja skolēniem iejusties studentu dzīvē, apskatīt augstskolu un uzzināt par studiju iespējām. Aicinām pieteikties, aizpildot anketu šeit: https://forms.gle/BqbcA24BWhybQozXA Ja brauc no tālākiem reģioniem – neuztraucies, pievienoties varēsi jebkurā laikā visas dienas garumā! Plašāka informācija: https://www.venta.lv/karjeras-diena-2025
Citas ziņas
Share by: