Laika posmā no 2024. gada 3. līdz 6. jūnijam Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūta “Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs” (VeA IZI VSRC) zinātnieki Jānis Šteinbergs, Gints Jasmons un Vladislavs Bezrukovs piedalījās projekta RADIOBLOCKS (“New Science in Radio Astronomy: Applying Cutting-Edge Technology to Enhance the Entire Data Chain, from Receiver to Final Output”) ikgadējā sapulcē, kuru organizēja JIVE-ERIC kopā ar Spāņu nacionālā observatorija, sapulce notika Madridē, CEDEX telpās. CEDEX - Centro de Estudios y Experimentación de Obras Públicas - inovatīva un avangardiska valsts iestāde, kas spēj risināt civilās inženierijas un vides problēmas globāli un neitrāli. Tā atrodas pašā Madrides sirdī, blakus Madrides Karaliskajai observatorijai (Real Observatorio de Madrid). Madrides Karaliskajā observatorijā (Real Observatorio de Madrid) atrodas Nacionālā Astronomijas observatorija (Observatorio Astronómico Nacional), kas kopā ar Jebes observatoriju (Yebes Observatory) ir veltīta zinātniskiem un tehnoloģiskiem pētījumiem radioastronomijas jomā.
RADIOBLOCKS projekta mērķis ir panākt maksimālu impulsu Eiropas vadošajām pasaules mēroga pētījumu infrastruktūrām radioastronomijā, tādam ka EVN, LOFAR, SKA, kuras gadu gaitā ir ievērojami ieguldījušas gan esošo objektu uzturēšanā, gan būtiskos modernizācijas programmās, identificējot kopīgas problēmas to vidēja un ilgtermiņa zinātniskajos redzējumos.
Šajā projektā institūcijas, kas ir atbildīgas par šīm infrastruktūrām, tajā skaitā Ventspils Augstskola, apvieno spēkus ar partneriem no industrijas un akadēmiskās vides, lai izstrādātu "kopējus blokus" tehnoloģiskiem risinājumiem, kas ir augstāki par pašreizējo tehnoloģiju līmeni un kas ļaus veikt plašu jaunu zinātnes pētījumu klāstu un paaugstināt Eiropas zinātnisko konkurētspēju. Viņiem ir kopīga vajadzība nepārtraukti uzlabot savas spējas, lai radītu iespējas jaunai zinātnei: jutīgums, redzes lauks, joslas platums, leņķiskā, laika un frekvences izšķirtspēja, vienlaicīga datu iegūšana un apstrāde, reakcijas laiks un RFI mazināšana.
Sadarbība ar industriju, lai kopīgi izstrādātu progresīvas tehnoloģijas, palielinās partneru tehnoloģiskos līmeņus un stiprinās viņu pozīcijas tirgū, veidojot patiesu Eiropas inovāciju sistēmu. Projekts veic rūpīgi mērķētu attīstības darbu un risina kopējos aspektus visā datu ķēdē, to iedalot četros posmos:
Sanāksmes laikā tika apspriestas jaunākās skaitļošanas tehnoloģijas, piemēram, NVIDIA GH200 Grace Hopper superčips, DASK ietvars un citas jaunākās radioastronomijas tehnoloģijas. Būtiski ir tas, ka šīs tehnoloģijas būs noderīgas arī VSRC attīstībai.
Tika arī apspriesta projekta kopējā gaita visās darba aktivitātēs. Tika pārrunāta VSRC un citu RADIOBLOCKS projekta partneru sadarbība turpmākajos projekta gados. Tika izskatīts turpmākais projekta īstenošanas grafiks, novērtēta esošā projekta gaita un apspriests pašreizējais statuss, kā arī plānoto uzdevumu sekmīga izpilde.
Minētās aktivitātes notika projekta „New science in Radio Astronomy: applying cutting-edge technology to enhance the entire data chain, from receiver to final output” (RADIOBLOCKS) Nr. 101093934 ietvaros un tika finansētas no projekta līdzekļiem.