No 22. līdz 24. maijam pieciem jaunuzņēmumu vadības studentiem – Alisei Plotovai, Selīnai Glaudānei, Haraldam Barkānam, Robertam Vītoliņam un Kristapam Rozentālam – bija iespēja apmeklēt Latitude59 konferenci Tallinā, Igaunijā. Kā viena no krāšņākajām jaunuzņēmumu un tehnoloģiju konferencēm Latitude59 piedāvāja unikālu ieskatu Igaunijas dinamiskajā un tehnoloģiski advancētajā jaunuzņēmumu vidē un deva lielisku iespēju salīdzināt to ar Latvijas jaunuzņēmumu ekosistēmu.
Brīvprātīgo lomas
Studenti apmeklēja konferenci ne tikai kā dalībnieki, bet arī kā brīvprātīgie, gūstot vēl plašāku pieredzi. Kā brīvprātīgie, studenti palīdzēja dažādos uzdevumos, piemēram, ar dalībnieku reģistrāciju, norises vietu iekārtošanu, kā arī darba un mediju telpu uzraudzību. Tas deva iespēju studentiem pieredzēt, kā tiek īstenoti liela mēroga pasākumi.
Strādājot kopā ar brīvprātīgajiem no dažādām valstīm, mūsu studenti praktizēja savas komunikācijas prasmes, sadarbojoties ar cilvēkiem no dažādām jomām un valstīm. Papildus sarunām ar pasākuma apmeklētājiem viņi varēja iepazīties arī ar organizatoru komandu un citiem brīvprātīgajiem, dalīties savos stāstos, apmainīties ar kontaktiem, uzzināt par citu pieredzi un un darbību jaunuzņēmumu un tehnoloģiju vidē.
Iespaids par Igaunijas jaunuzņēmumu ekosistēmu
Studenti apmeklēja prezentācijas un diskusijas par tādām aktuālām tēmām kā mākslīgais intelekts, Deeptech un prototipu veidošana. Īpaši iedvesmojošas bija jaunuzņēmumu prezentācijas, kas demonstrēja inovatīvas idejas ar potenciālu gūt panākumus nākotnē.
Igaunijas jaunuzņēmumu veiksmes stāsti, piemēram, Bolt un Veriff, ir devuši vietējiem uzņēmēju pārliecību un piesaistījuši starptautisku investoru uzmanību. Šie veiksmes stāsti liecina, ka jaunuzņēmumu vides attīstībai nepieciešama uzņēmēju pieredzes apmaiņa un drosme pārmaiņu radīšanai. Papildus tam, Igaunijas prezidents uzrunā pauda atbalstu uz pētījumu izmantošanu, lai arvien vairāk veicinātu pārmaiņas un tehnoloģiju ieviešanu ikdienā.
Viens no ievērojamākajiem konferences aspektiem bija pievēršanās mākslīgā intelekta (AI), ilgtspējas un aizsardzības tehnoloģiju inovācijām. Diskusijās atklājās, cik ātri tendences mainās, šobrīd dominējošais uzsvars tiek likts uz mākslīgo intelektu un aizsardzības tehnoloģijām. Uzsvars uz AI un aizsardzības tehnoloģijām bija redzams arī TechChill Riga, iezīmējot reģionālo tendenci jaunuzņēmumu attīstībā.
Raugoties nākotnē
Liels gandarījums bija satiekot arī citus Ventspils Augstskolas absolventus, kā Ernestu Štālu, kurš piedalījās pasākumā investora lomā, un studenti Luīzi Dārtu Sietiņu, kura pārstāvēja jaunuzņēmumu konferenci TechChill.
Studenti satika ne tikai Ventspils Augstskolas studentus un absolventus, bet arī saņēma finansiālu atbalstu brauciena īstenošanai no Ventspils Augstskolas absolventa, mecenāta un doktora Mārtiņa Lauvas. Latitude59 pierādīja, cik svarīgi ir jau studiju laikā iegūt kontaktus ar dažādu jomu profesionāļiem, kas var būt ļoti vērtīgi nākotnē.
Brauciena laikā jaunieši secināja, ka, lai gan Latvijai ir savas stiprās puses un tā strauji attīstās, no Igaunijas jaunuzņēmumu vides ir daudz ko mācīties. Pieredze Latitude59 bija ne tikai izglītojoša, bet arī iedvesmoja rīkoties, radīt inovācijas, veidotu kontaktus, lai radītu pozitīvu ietekmi uz Latvijas jaunuzņēmumu vidi.