Uzsākts jauns pēcdoktorantūras projekts astronomijā

Ventspils Augstskolas (VeA) Starptautiskais Radioastronomijas centrs (VSRC) š.g. 3.martā uzsāka īstenot pētniecības pieteikumu “Jauno masīvo zvaigžņu masas izmešanas fizikālo mehānismu izpēte, izmantojot CH3OH māzerus”, Nr.1.1.1.9/LZP/1/24/044.
Projekta mērķis ir dot būtisku ieguldījumu VSRC pēcdoktorantūras pētnieka Arta Aberfelda profesionālā izaugsmē, apgūstot jaunas prasmes un dibināt jaunus kontaktus, veicot pasaules klases fundamentālo pētījumu astrofizikā, strādājot ar lieliem datiem un pielietojot advancētus skaitliskos modeļus.
Projekta sadarbības partneris ir Itālijas nacionālā astrofizikas institūta Kagliari astronomijas observatorija (National Institute for Astrophysics of Italy (INAF) - Astronomical Observatory of Cagliari (OAC)). Artis Aberfelds dosies vairākās ilgstošās mobilitātēs pie partnera un veiks pētījumus, iegūstot jaunas zināšanas, kas ļaus veikt zināšanu pārnesi no Itālijas uz Latviju, atnesot mūsu valstij vēl nebijušas kompetences, tādas kā: prasmes novērot un apstrādāt radio signālus augstās frekvencēs (20-116 GHz), kombinēt un interpretēt daudz -frekvenču novērojumus, gūt iemaņas, kas būs nepieciešamas darbam ar nākamās paaudzes lielajiem radioastronomijas instrumentiem.
Projekts pozitīvi ietekmēs RIS3 mērķu sasniegšanu, sekmējot informācijas tehnoloģijas nozares attīstību, jo tiek būtiski paaugstināta VSRC zinātniskā kapacitāte. Projekta zinātniskais mērķis ir atbildēt uz būtisku jautājumu masīvo zvaigžņu veidošanās procesā - kā tiek pārnests gāzes liekais leņķiskais moments no protozvaigznes diska uz prom-plūstošo gāzi un džetu, lai būtu iespējams protoszvaigznes masas pieaugums.
Pētniecības pieteikuma īstenošanas periods ir 03.03.2025.-29.02.2028. Kopējās izmaksas: EUR 192 336, t.sk. ERAF: EUR 163 485,6. Plānotie rezultāti: 3 augstākā līmeņa zinātniskās publikācijas, kā arī ziņojumi 6 starptautiskās zinātniskajās konferencēs.
Pētniecības pieteikums “Jauno masīvo zvaigžņu masas izmešanas fizikālo mehānismu izpēte, izmantojot CH3OH māzerus”, Nr.1.1.1.9/LZP/1/24/044 tiek īstenots projekta Nr. 1.1.1.9/1/24/I/001 ietvaros un to līdzfinansē Eiropas Reģionālās attīstības fonds.
Projekta īstenošana notiek Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021. – 2027. gadam 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā” 1.1.1.9. pasākums “Pēcdoktorantūras pētījumi” ietvaros.
Vairāk par projektu: ŠEIT
Dalīties ar ziņu
Citi jaunumi




