Blog Layout

Viens no mums – Linda Ozola-Ozoliņa

2024. gada 3. jūlijs

Jūnija vidū Ventspils Augstskolas profesionālās maģistra studiju programmas “Lietišķo tekstu tulkošana” absolvente Linda Ozola-Ozoliņa saņēma prestižo balvu studentiem “2024 AABS Undergraduate Paper in Baltic Studies” 29. konferencē “Baltijas ceļš: vienotība un palīdzības sniegšana” Jeila universitātē Ņūheivenā, ASV par pētījumu "Latvian environmental term "purvs": Problems and solutions in Latvian-English-Latvian translations of helonyms”. Aicinājām Lindu uz interviju, lai uzzinātu kā viņa nonāca līdz šim augstajam sasniegumam!


Pastāstiet nedaudz par sevi!

Lai gan skolas gados vislabāk padevās tieši valodas, literatūra un rakstīšana, tomēr nākotni vēlējos saistīt ar mākslu, nevis valodu. Tolaik nemaz neaizdomājos par to, ka valoda ir vērtīgs resurss, ko var izmantot profesijas meklējumos, kā arī nezināju, ka tulkotājs ir reāla profesija. Agrāk mani interesēja gleznošana un izlēmu mācīties mākslas vidusskolā, lai apgūtu apģērbu dizainera profesiju. Ja varētu doties atpakaļ laikā un šo izvēli mainīt, tad šobrīd mākslas vietā vidusskolā labāk izvēlētos valodu novirzienu, lai ieliktu stiprākus valodu zināšanu pamatus. Savukārt tulkošanas studijas Ventspils Augstskolā ir rezultējušās ar to, ka rakstīt ziņas kā normāls cilvēks vairs neprotu – bieži vien pieķeru sevi domājot par precīzākā vārda izvēli un par to, vai konkrēto teikumu nevajadzētu sadalīt divos īsākos teikumos, lai maniem mājiniekiem WhatsApp čatā tas būtu vieglāk uztverams (kompliments maniem pasniedzējiem). Kad pretī saņemu bezrūpīgu vārdu savārstījumu, kurā pieturzīmes droši drīkstu salikt pēc saviem ieskatiem, tad saprotu, ka esmu dīvaina, liekos mierā un ierunāju balss ziņu 😊. Brīvajā laikā patīk doties garās pastaigās ar labāko draugu – suni Renci. Ja gribas mieru un nepieciešams atjaunot enerģiju, dodamies uz mežu, bet, ja domu sakrājies pavisam daudz, par galamērķi izvēlamies jūru. Vislabāk tur doties vējainā laikā, lai izpūš tukšu galvu un prāts kā balta papīra lapa, tīrs un gatavs jaunām idejām. Viena lieta, ko sapratu pavisam nesen – mūsdienās tāda jēdziena kā “brīvais laiks” nemaz nav, jo vienmēr atrodas kaut kas, ko darīt, tādēļ brīvais laiks sev ir vienkārši jāizbrīvē.


Ziemā ar izcilību aizstāvējāt izstrādāto maģistra darbu. Vai varat pastāstīt, kāds ir bijis Jūsu studiju laiks Ventspils Augstskolā?

Ilgi nevarēju saņemties, lai uzsāktu bakalaura studijas Ventspils Augstskolā, jo šķita, ka četri gadi ir pārlieku ilgs laiks, lai mācītos tulkošanu. Kad trešajā studiju gadā sāku domāt par kursa darba rakstīšanu, vēlējos, lai kāds “piemet” klāt vēl piekto gadu, jo kopā ar lekcijām un jaunas informācijas uzņemšanu studijas izvēršas par diezgan intensīvu procesu, kurš manā gadījumā ir aizritējis nemanot. Tā kā bakalaura studiju laiks bija saspringts un noguruma dēļ daļa apgūto zināšanu ātri vien aizmirsās, tad maģistra studijas bija vērtīgas ar to, ka varēju nostiprināt jau esošās zināšanas un atrast trūkstošos puzles gabaliņus, lai izveidotu skaidrāku tulkošanas procesa kopainu. Atklāti sakot, tulkošana ir joma, kurā saskatīt kopainu ir sarežģīti, jo vārdu valodā ir daudz un tā nepārtraukti mainās. Tulkotājam nepieciešamas ne vien valodu prasmes, bet arī intuīcija, kas tulkošanas procesā pasaka priekšā, ka ar šo konkrēto vārdu neesi “trāpījis”. Tā ir iekšēja sajūta, kad zini, ka kaut kas tekstā nav kārtībā, bet īsti nesaproti, kas un kurā vietā. Tad ir jāsāk meklēt un jāspēj paskatīties uz to pašu tekstu ar citām acīm. Gleznošanas pasniedzējs mākslas skolā mums reiz teica, ka gleznošana ir process, kurā migla pa miglu meklē miglu. To pašu var attiecināt uz tulkošanu. Terminoloģijas ziņā vislielākās grūtības maģistra studijās sagādāja medicīnas tekstu tulkošana, jo tā tomēr ir ļoti specifiska joma, kurā nepieciešamas padziļinātas zināšanas, labākajā gadījumā – medicīniskā izglītība, jo šādu tekstu tulkošana ir atbildīgs process.


Jums ir vairāki panākumi un sasniegumi akadēmiskajā vidē – vai varat pastāstīt kādos projektos esat piedalījusies un kāda bija Jūsu loma tajos?

Projektā “Specializētās bioloģijas leksijas informācijas sistēmu viedais komplekss valodu daudzveidības izpētei un saglabāšanai” piedalījos kā zinātniskā asistente. Tā bija neparasta un vērtīga pieredze, kas ietvēra divas man interesējošas jomas –  terminus un dabu. Darbs ar augu nosaukumiem bija sirdij īpaši tuvs un vēlreiz apliecināja, cik svarīgi ir strādāt ar tēmām, kuras pašai patīk, jo dažu jomu tekstus tulkoju sakostiem zobiem. Projekta ietvaros bija iespēja piedalīties arī starptautiskajā starpdisciplinārajā konferencē “Lingvistiskā daudzveidība, terminoloģija un statistika”, kurā piedalījāmies ar “purva” pētījumu. Šāda veida konferencē kā dalībniece piedalījos pirmo reizi, tādēļ pirms konferences bija jūtams liels uztraukums, bet vēlāk to nomainīja gandarījums par paveikto. Žēl, ka projekts ir noslēdzies, bet prieks par to, ka šim darbam ir paliekošs un visiem pieejams rezultāts – organismu nosaukumu datubāze Bioleksipēdija.lv, kas īpaši var noderēt tulkotājiem. 


Apsveicam ar Baltijas studiju veicināšanas asociācijas (AABS) apbalvojumu par vides termina "purvs" pētījumu. Vai Jūs varētu sīkāk pastāstīt par pētījumu, izstrādes procesu un tā rezultātiem?

Paldies! Pētījums par purvu nosaukumiem aizsākās kā bakalaura studiju nobeiguma darbs, kas vēlāk pēc pasniedzējas Silgas Sviķes pamudinājuma un ar viņas palīdzību tapa par zinātnisko rakstu. Lai gan ceļš līdz publicētam rakstam ir garš un sastāv no dažādiem sīkumiem un labojumiem, tomēr pats grūtākais ir atrast tēmu, kas pašam interesē un no konkrētā aspekta vēl nav aprakstīta. Ja tas izdodas, tad pārējais ir vien darīšanas lieta. To, ka jāieklausās pasniedzēju ieteikumos un jāsāk domāt par kursa darba tēmas meklējumiem laicīgi, studenti, to skaita arī es, saprot pārāk vēlu. Lai gan nekas tā nemudina rakstīt darbu kā pēdējā brīža panika, tomēr citiem studentiem laiku tēmas meklējumiem iesaku atvēlēt ar krietnu rezervīti. Līdz idejai par purvu nosaukumiem nonācu nejauši, rakstot kursa darbu par augu nosaukumiem, un lielā mērā uzskatu to par veiksmīgu apstākļu sakritību. Saskatīju, ka viena un tā paša helonīma jeb purva nosaukuma tulkojumi no latviešu valodas angļu valodā nesakrīt un sāku pētīt, kādēļ tā. Pētījuma rezultātā secināju, ka līdz šim nav izveidotas vienas visaptverošas mitrāju klasifikācijas sistēmas, kas ietvertu visas pasaules mitrājus, un šīs neskaidrības atspoguļojas arī valodā. Pētīšanas procesu un materiālu vākšanu izbaudīju visvairāk, bet rakstīšanas posma plānošana, sevišķi dalījums nodaļās, man šķita grūtākais, jo tas prasa lielu konkrētību un domu salikšanu pa plauktiņiem. 


Ļoti iespaidīgi, ka šis apbalvojums tika pasniegts prestižajā Jeila Universitātē, ASV. Kā Jūs jūtaties par šo atzinību un ko tas Jums nozīmē? 

Šis apbalvojums bija negaidīts pārsteigums vistiešākajā nozīmē, jo nezināju, ka piedalāmies – rakstu dalībai konkursā pieteica Silga, tādēļ mans prieks bija divkāršs. Tā kā rakstā analizēju gan Latvijas, gan ASV purvu nosaukumus, tad ļoti novērtēju, ka arī ASV universitāte ir pozitīvi novērtējusi šo darbu. Atklāti sakot, priecājos par jebkādu atzinību no jebkura cilvēka, bet visvairāk priecājos par labiem vārdiem no skarbākajiem kritiķiem – maziem bērniem. Lielāka nozīme ir tam, lai atzinība būtu patiesa un, protams, ir svarīgi, lai arī es pati būtu apmierināta ar paveikto.


Kādi ir Jūsu nākamās piecgades plāni? Vai plānojat iegūt arī doktora grādu?

Vairs necenšos veidot plānus vairākiem gadiem uz priekšu, jo tie vienmēr izvēršas citādi, bet noteikti plānoju darīt vairāk to lietu, kas pašai sagādā prieku. Vēlos turpināt strādāt ar valodu ne vien tulkošanas nozarē, bet arī izmēģināt spēkus kādā radošākā jomā. Par doktora studijām vēl domāju, šo lēmumu, visticamāk, pieņemšu pēdējā brīdī, kad liksies, ka dzīve kļuvusi pārlieku vienmuļa.


Ko Jūs ieteiktu topošajiem studentiem, kas tikai plāno uzsākt bakalaura līmeņa studijas, un absolventiem, kas plāno studijas maģistrantūrā?

Tiem, kas plāno sākt studijas un ilgi nevar saņemties, lai pieteiktos, iesaku vienkārši iet un darīt. Laiks tāpat paies, labāk to pavadīt lietderīgi. Iesaku arī sākt domāt par nobeiguma darbu tēmām jau pirmā kursa 2. septembrī, jo vēlāk būs par vēlu 😊. Ja nu tomēr nākas attapties tad, kad maija mēnesis jau klauvē aiz loga, darbi ir iekrājušies, uznācis nogurums un “viss slikti”, tad vajag darīt tik, cik var izdarīt. Tas tāpat būs vairāk nekā nekas.


Vai vēlētos vēl ko piebilst?

Vēlos pateikt lielu paldies mūsu augstskolas atsaucīgajiem un pacietīgajiem pasniedzējiem, kuriem katru gadu pavasarī pēdējā brīdī vēlu vakaros jālabo centīgo studentu darbi 😊. 

Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 2025. gada 8. aprīlis
Ventspils Augstskolas Ekonomikas un pārvaldības fakultātes Biznesa vadības studenti organizēja saliedēšanās pasākumu, kura mērķis bija veicināt studentu savstarpējo iepazīšanos un stiprināt piederības sajūtu kolektīvam. Pasākums īpaši svarīgs bija pirmā kursa studentiem, kuriem šī bija lieliska iespēja iejusties jaunajā vidē un saņemt atbalstu no vecāko kursu studentiem. Pasākuma organizatori ir profesionālās bakalaura studiju programmas “Biznesa vadība” direktore Elīna Feldmane un pirmā kursa studenti, Dagnija Gaidlazda, Jekaterina Gromovaja, Gvido Kārlis Beļakovs un Sandris Krauze, kuri uzskata, ka katram Ventspils Augstskolas studentam ir savs unikālais stāsts, kas varētu iedvesmot citus un veicināt kopības sajūtu. Saliedēšanās pasākumā piedalījās aptuveni 30 profesionālās bakalaura studiju programmas “Biznesa vadība” studenti. Pasākuma laikā studenti gan iepazinās viens ar otru, gan attīstīja sadarbības un radošās domāšanas prasmes, piedaloties interaktīvās aktivitātēs. Viena no tām bija komandu izaicinājums “Sapņu biznesa stand-up”, kur dalībnieki izmantoja gan kritisko domāšanu, gan radošumu. Tāpat pasākums deva iespēju pilnveidot prezentēšanas prasmes, kas ir būtiskas nākotnes karjeras izaugsmē. Lai stiprinātu studējošo garu, organizatori ir motivēti šo iniciatīvu turpināt, iesaistot visus Ventspils Augstskolas studentus kopīgās saliedēšanās aktivitātēs. Jau šā gada 16. aprīli notiks saliedēšanas pasākumus ārpus Ventspils Augstskolas, apmeklējot vietējo uzņēmumu “Prego Family Kitchen”. Šajā pasākumā būs gaidīts ikviens Ventspils Augstskolas students, lai gūtu praktisku ieskatu biznesa vidē un iedvesmotos no uzņēmēju pieredzes stāstiem. Šī iniciatīva – veidot saliedēšanas pasākumus, apliecina, ka Ventspils Augstskolas studenti ir gatavi veidot ciešāku kopienu, mācīties viens no otra un aktīvi iesaistīties savas nākotnes veidošanā.
Autors Rota Rulle 2025. gada 3. aprīlis
Elektrum Fizikas festivālā, kas norisināsies 12. aprīlī Rīgā, ATTA centrā, jaunieši tiks aicināti iesaistīties aizraujošās fizikas izziņas aktivitātēs un iepazīt nākotnes profesijas STEM – zinātnes, tehnoloģiju, inženierzinātņu un matemātikas – jomās. Skolu erudīcijas un fizikas konkursa FIZMIX fināls jau 30. reizi notiks festivāla laikā. Festivāls norisināsies jau piekto reizi, un tā šī gada tēma ir "Misija: Nākotne". Pasākumā visas dienas garumā no plkst.11.00 līdz plkst.17.00 visu vecumu apmeklētāji varēs piedalīties radošās darbnīcās un eksperimentos, kas pārbaudīs intelektuālo un fizisko prasmju robežas. Pasākumā aizraujošas aktivitātes piedāvās Latvijas un Igaunijas zinātnes centri, universitātes, interešu izglītības iestādes, uzņēmumi un izklaides centri. Katru gadu festivāls ir plaši apmeklēts, jauniešiem un ģimenēm novērtējot jēgpilnu laika pavadīšanas iespēju pērn tas pucēja ap 4000 interesentu. Dažādas izziņas un aktivitāšu iespējas piedāvās zinātnes centri, augstskolas – arī Ventspils Augstskola un Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs. Programma: 11.00 – 11.25 Atklāšana 11.25 – 12.15 Diskusija "STEM zinātnes: Nākotnes profesijas" 12.25 – 14.00 Konkursi, eksperimenti uz skatuves, aktivitātes un balvas 14.00 – 14.15 Ilggadējo skolotāju godināšana 14.15 – 14.30 FIZMIX erudīcijas konkursa finālistu paziņošana 14.40 – 15.40 FIZMIX erudīcijas konkursa fināls 15.50 – 16.10 FIZMIX erudīcijas konkursa apbalvošana 16.10 – 16.50 Koncerts: Fiņķis un Patrisha AS "Latvenergo" rīkotā FIZMIX erudīcijas konkursa un Elektrum Fizikas festivāla mērķis ir veicināt jauniešos interesi par eksaktajām zinātnēm, saistošā veidā parādīt, kā teorētiskās zināšanas izmantot praksē, kā arī veicināt jauniešos interesi par profesijas izvēli šajā jomā.
Autors Rota Rulle 2025. gada 1. aprīlis
Sestdien, 29. martā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024” svinīgais noslēguma pasākums. Jau 25. gadu darbojas stratēģiski svarīga iniciatīva, kas palīdz satikties grāmatām un to lasītājiem . Tās dalībnieki ir bērni no 5 gadu vecuma, kuri darbojas “Bērnu žūrijā”, no 11 gadiem – “Jauniešu žūrijā” un lasītāji līdz pat sirmam vecumam var iepazīst nesen izdotu literatūru “Vecāku žūrijā”. Atzītāko grāmatu vidū, iegūstot 1. vietu 15+ grupā, ir VeA 3. kursa studentes Kristas Betijas Samauskas tulkotais Annas Sofijas Žuano romāns “Deja, mīla, Parīze”. Programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” ir vienkāršs veids, kā soli pa solim iesaistīties aktīvā lasīšanā un nostiprinot šo ieradumu, regulāri apmeklēt bibliotēku. Tā palīdz iepriekšējā gada laikā izdotām grāmatām ātrāk nokļūt bibliotēkās un skolās, lai mācītu izvēlēties labāko, sev tīkamāko lasāmvielu, iesaista lasītājus sarunās un vērtēšanā, kā arī, ir lielisks veids, kā uzzināt ļoti lielas lasītāju kopienas viedokli par grāmatām. “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024” tika piedāvāta kolekcija no 28 grāmatām , 9 no tām bija oriģinālliteratūras darbi un 19 tulkojumi no vācu, ukraiņu, japāņu, itāļu, norvēģu, franču, igauņu, somu, angļu, poļu un čehu valodām. Grāmatas bija ļoti daudzveidīgas, un katrs lasītājs varēja atrast sev piemērotāko, jāizlasa bija savas vecumgrupas grāmatas un par labāko jādod savs vērtējums elektroniskā anketā. Lepojamies ar studentes sasniegumu! Vairāk lasi ŠEIT Foto: Ieva Leiniša
Autors Rota Rulle 2025. gada 31. marts
Ventspils Augstskola no 21. – 23. martam bija mājvieta Eiropas universitāšu alianses Colours hakatonam "Combat Robotics" un Ventspils robotikas čempionātam – vienam no Latvijas čempionāta posmiem. Notikums pulcēja tehnoloģiju un robotikas entuziastus no Latvijas, Lietuvas, Spānijas, Horvātijas un Ēģiptes.
Autors Rota Rulle 2025. gada 31. marts
Trešdien, 28. maijā, ikviens interesents aicināts uz Kurzemes Biznesa forumu “Mākslīgais intelekts – 4. industriālā revolūcija”, kas notiks koncertzālē “Latvija”. Forums apvienos uzņēmējus, pašvaldību pārstāvjus, augstskolu darbiniekus un studentus, kā arī tehnoloģiju ekspertus, lai diskutētu par izglītības nozīmīgumu un mākslīgā intelekta ietekmi uzņēmējdarbībā. Foruma pirmajā daļa uzmanība tiks pievērsta augstākās izglītības lomai mākslīgā intelekta (MI) laikmetā. Tiks apskatīta Ventspils Augstskolas attīstība šī laikmeta kontekstā, meklējot atbildes uz būtiskiem jautājumiem: kā izglītības sistēma spēs pielāgoties jaunajām prasībām? Kuras profesijas saglabās aktualitāti, bet kuras mainīsies? Diskusijas laikā pievērsīsimies arī MI un kiberdrošības sinerģijai studijās. Foruma otrajā daļā pievērsīsimies jautājumam - vai MI ir nepieciešams uzņēmumos? Iepazīsim tiesisko regulējumu un valsts atbalsta mehānismus šādām inovācijām. Uzņēmēji dalīsies savā pieredzē, kā arī uzzināsim izplatītākos mītus un reālo situāciju Latvijas ekonomikā saistībā ar MI. Diskusijas noslēgumā pievērsīsimies ostu attīstības iespējām MI laikmetā. Dalībniekiem būs iespēja piedalīties vērtīgās diskusijās un tīklošanās sesijās un, lai gan forums notiks latviešu valodā, uzņēmums SIA Tilde ar MI tehnoloģiju palīdzību nodrošinās sinhrono tulkojumu jebkurā valodā. Reģistrējies forumam jau tagad: https://www.kurzemesbiznesaforums.lv/ Forumu rīko Ventspils Augstskola Eiropas universitāšu alianses COLOURS ietvaros, sadarbībā ar Ventspils valstspilsētas pašvaldību, Ventspils Brīvostas pārvaldi un Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteri.
Autors Rota Rulle 2025. gada 27. marts
Ventspils Augstskola 9. aprīlī aicina vidusskolu skolēnus ēnot augstskolas studentus, uzzināt par studiju iespējām un piedalīties Karjeras dienā, satiekot uzņēmējus un uzzinot par nākotnes darba iespējām. Skolēniem šajā dienā būs iespēja satikt studentus un ēnot viņus nodarbībās, augstskolā būs ieradušies un ar saviem pieredzes stāstiem dalīsies VeA absolventi, augstskolā notiks Karjeras diena, kur dažādi uzņēmēji stāstīs par savu darbību un darba iespējām uzņēmumos. Ekonomikas un pārvaldības fakultāte aicina uz Jauno uzņēmēju dienu, kur ar aizraujošu lekciju par radošās industrijas menedžmentu uzstāsies Triana Park soliste un VeA vieslektore Agnese Rakovska, kā arī būs iespēja piedalīties studentu rīkotajā “Sapņu biznesa Stand-Up” un Banku spēlē. Arī skolotājiem šajā dienā ir iespēja piedalīties profesionālās pilnveides darbseminārā "Diskusiju pieeja un metodes darbā ar skolēniem. Atšķirības no mentorēšanas.", ko pasniegs Ventspils Augstskolas studiju programmas "Jaunuzņēmumu vadība" mentors Āris Birze. Ventspils Augstskolā ir iespēja studēt trīs fakultātēs – Ekonomikas un uzņēmējdarbības, Tulkošanas studiju un Informācijas tehnoloģiju fakultātē. Studiju programmā Elektronikas inženierija būs iespēja piedalīties dažādās praktiskās nodarbībās un iepazīt augstskolas laboratorijas, tāpat būs iespēja iepazīt IT studiju ikdienu. Tulki būs sagatavojuši aizraujošas valodu nodarbības un ļaus iepazīt to, cik tulkošana joprojām ir moderna, aizraujoša un tehnoloģijām piepildīta profesija. VeA ir iespēja arī studēt Starpkultūru komunikāciju, kur uzzināsi par dažādiem kultūras aspektiem un to, kā efektīvāk komunicēt. Šī ir lieliska iespēja skolēniem iejusties studentu dzīvē, apskatīt augstskolu un uzzināt par studiju iespējām. Aicinām pieteikties, aizpildot anketu šeit: https://forms.gle/BqbcA24BWhybQozXA Ja brauc no tālākiem reģioniem – neuztraucies, pievienoties varēsi jebkurā laikā visas dienas garumā! Plašāka informācija: https://www.venta.lv/karjeras-diena-2025
Citas ziņas
Share by: