Blog Layout

Iegulda 20 tūkstošus eiro studentu radītu Covid-19 triecienrisinājumu attīstīšanā

maijs 20, 2020
2020. gada 8. maijā – noslēdzās Triecienprogrammā «CrisisLab», kurā uzvarēja četri studentu komandu izstrādāti risinājumi, kas palīdzēs pārvietot un uzraudzīt Covid-19 pacientus, uzlabos attālinātās mācīšanās pieredzi skolēniem un skolotājiem, kā arī ļaus samazināt vides piesārņojumu. Risinājumu tālākai attīstībai studentiem piešķirti 20 tūkstoši eiro. 

Triecienprogrammu «CrisisLab» izveidoja RTU, Latvijas Universitāte (LU), Latvijas Jūras akadēmija (LJA) un projekta “Kurzemes Inovāciju granti studentiem” jeb “KInGS” īstenotāji - Ventspils Augstskola (VeA) sadarbībā ar Liepājas Universitāti (LiepU), Ventspils Augsto tehnoloģiju parku (VATP) un Kurzemes Biznesa inkubatoru (KBI), lai kopējiem spēkiem cīnītos ar Covid-19 krīzes sekām un piedāvātu risinājumus pašvaldību un valsts sektora, industriju, nevalstisko organizāciju identificētām problēmsituācijām, kas radušās vai var rasties globālās pandēmijas, ārkārtas stāvokļa un pārvietošanās, pulcēšanās un sociālās distancēšanās ierobežojumu dēļ.

Programmā piedalījās 230 studenti no 15 augstskolām un koledžām, divu nedēļu laikā izstrādājot 24 risinājumu. Četru labāko risinājumu autori saņēma naudas balvas. Balvu kopējais fonds ir 20 tūkstoši eiro.

Par labāko inženiertehnisko risinājumu atzīta īpaša drošības aproce koronavīrusa inficētajiem, kas uzraudzīs lietotāja pulsu, temperatūru un atrašanās vietu, nodrošinot šifrētu datu pārraidi medicīnas un policijas darbiniekiem operatīvu lēmumu pieņemšanai, tādējādi mazinot slimības izplatību. Problēmsituāciju pieteica Nacionālo bruņoto spēki.

Savukārt par risinājumu ar lielāko ietekmi uz krīzes pārvarēšanu nosaukts studentu radīts inovatīvs vienreiz lietojamas pacientu pārvietošanas kameras koncepts. Kamera ļauj novērot pacientu pārvietošanas laikā, samazina riskus pacienta, medicīnas personāla un sabiedrības veselībai un dzīvībai, samazina piesārņojuma riskus, ir izmantojama arī kā maiss miruša pacienta apglabāšanai. Problēmsituāciju iesniedza «Latvijas Mobilais Telefons». 

Lepojamies, ka nominācijās "Inženiertehnisko risinājumu" un "Risinājumu ar lielāko ietekmi uz krīzes pārvarēšanu" uzvarētāju komandu mentori bija KInGS projekta pārstāvji Gvido Grīnbergs un Roberts Gaižutis.

Par risinājumu ar augstāko komercializācijas un ieviešanas potenciālu atzīta studentu radīta platforma dažādu digitālo rīku meklēšanai un apgūšanai, nodarbību veidošanai, pieredzes apmaiņai, individualizētai atgriezeniskajai saitei un pedagogu apmācībai ir triecienatbilde Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izaicinājumam izglītot skolotājus digitālo rīku lietošanā. Platforma palīdz pedagogiem uzlabot digitālās prasmes un izvēlēties piemērotākos rīkus, lai paaugstinātu kompetences un mācību satura kvalitāti. Pasniedzot balvu, žūrijas loceklis, KInGS projekta partneru pārstāvis, Ventspils Augstskolas rektors Kārlis Krēsliņš norādīja, ka platforma ir risinājums šodienai un nākotnei, jo Covid-19 krīze ir paātrinājusi mācību procesa digitalizāciju gan skolās, gan augstskolās, un digitāli rīki tiks lietoti arvien intensīvāk.  

Balvu par lielāko ietekmi uz sabiedrību vai tās grupām saņem studentu piedāvāts rapša vaska iepakojums – videi draudzīga, no vietējiem materiāliem ražota un daudzkārt lietojama alternatīva plastmasas maisiņiem. Iepakojuma materiāla izveidē plānots sadarboties ar Latvijas zemniekiem, sākot ražot jaunu produktu – rapša vasku –, un dažādu sabiedrības grupu pārstāvjiem, procesu padarot sociāli atbildīgu. Problēmsituāciju pieteica Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM), kas vēlas rast videi draudzīgus un sanitārām normām atbilstošus iepakojumus, lai samazinātu krīzes laikā pieaugošo plastmasas atkritumu apjomu. 

Triecienprogramma «CrisisLab» ir daļa no vērienīgā projekta «Inovāciju granti studentiem», ko kopš pagājušā gada īsteno RTU, LU, LJA un VeA sadarbībā ar LiepU, VATP un KBI, lai attīstītu studentu inovatīvo domāšanu, jaunrades prasmes un uzņēmējspējas. Dažādas aktivitātes un programmas visa līmeņa studentiem tiek īstenotas, gan sadarbojoties ar uzņēmumiem, gan augstskolām savstarpēji. «Inovāciju granti studentiem» koordinē IZM, līdzfinansē Eiropas reģionālās attīstības fonds.

Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 16 maijs, 2024
Šī gada 9. un 10. maijā Viļņā, Lietuvā norisinājās starptautiskās elektronikas sacensības EIFTronic 2024, kur Ventspils Augstskolas elektronikas studentu komanda ieguva godpilno ceturto vietu . Ventspils Augstskolas studentu komandu veidoja profesionālās bakalaura studiju programmas "Elektronikas inženierija" pirmā kursa studenti – Edgars Rajevskis , Marta Dzelme un Vineta Liliana Dudone . Studentu komanda uz sacensībām devās kopā ar Informācijas tehnoloģiju fakultātes docentu Matīsu Maltisovu. Konkursā visiem dalībniekiem bija jāizpilda teorijas tests, bet pēc tam katram komandas dalībniekam jāveic savs praktiskais uzdevums. Šoreiz Marta Dzelme veica iegultās programmēšanas uzdevumus ar Raspberry Pi , Vineta Liliana Dudone elektriskās shēmas saslēgšanu un tās darbību raksturojošo parametru mērījumus, aprēķinus, bet Edgars Rajevskis digitālā pulksteņa montēšanas un lodēšanas praktisko uzdevumu. EIFTronic ir ikgadējs starptautisks konkurss elektronikas studentiem, kurā pēc vairāk kā 4 gadu pārtraukuma piedalījās arī studentu komanda no Ventspils Augstskolas. Informācija par konkursu pieejama ŠEIT .
Autors Rota Rulle 15 maijs, 2024
2024. gada 9. maijā Ventspils Augstskolā (VeA) notika Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas centra seminārs “Mikroviļņu Saules novērojumi STEF projekta ietvaros”, kurā ziņoja D. Bezrukovs un V. Bezrukovs. Projekts Nr. lzp-2022/1-0017 "Vairāku viļņu garuma kvaziperiodisku pulsāciju pētījums Saules un zvaigžņu uzliesmojumos" (STEF) Tiek realizēts ar Latvijas Zinātņu padomes (LZP) atbalstu un aptver dažādas aktivitātes Saules un zvaigznes uzliesmojumu pētīšanā un to iespējamā prognozēšanā. Viena no tām ir Saules un Saules aktīvo apgabalu mikroviļņu starojuma novērošanas sagatavošana un veikšana ar radioteleskopu RT-32 Irbenē. Projekta ideoloģijā Saules novērojumi varētu būt uzskatīti, kā kādas zvaigznes novērojumi (“Sun as a star”) un rezultātus būs iespējams salīdzināt ar veselu zvaigžņu klāstu. Saules uzliesmojumi ir viens no cēloņiem kas veido zināmo negatīvo ietekmi uz Zemi un visas cilvēces dzīves aspektiem. Šajā jomā Saules aktivitātes, uzliesmojumus un kosmiska laika veidošanas likumsakarības pētīšanai un to prognozēšanai ir liela nozīme, kas pieaug ar katru gadu. Saules mikroviļņu polarizēta starojuma novērošana un analīze dod unikālas iespējas mērīt un pētīt magnētisko lauku indukcijas un plazmas parametrus Saules koronā dažādos augstumus virs fotosfēras. Pašlaik Saules novērojumi notiek Irbenē ar radioteleskopu RT-32, kas ir aprīkots ar daudzkanālu spektropolarimetru. Spektropolarimetrs paredzēts, lai uztvertu un mērītu mikroviļņu starojuma plūsmas abas cirkulārās polarizācijas 12 frekvenču kanālos vienlaicīgi un aptvertu 4.1-14.1 GHz (2.3-7.5 cm viļņu garumos) diapazonu. Spektropolarimets ir integrēts ar datu savākšanas sistēmu, laika dienestu un antenas vadīšanas sistēmu, lai veiktu novērojumus automātiski. Saules novērojumu un datu apstrādes standarta procedūrā ir iespējams iegūt informāciju par mikroviļņu starojuma intensitāti un polarizācijas pakāpi pa Saules disku, kas ļauj izveidot divdimensionālas Saules kartes. Ziņojumā tika atklāti jauni novērojumi par mikroviļņu polarizēta starojuma aktīvajiem apgabaliem, kuri ir saistīti ar noteiktiem Saules uzliesmojumiem. Semināra prezentācija pieejama ŠEIT .
Autors Rota Rulle 13 maijs, 2024
9. maijā Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas, Vidzemes Augstskolas un Ventspils Augstskolas Ekonomikas un uzņēmējdarbības promocijas padomes atklātajā sēdē divas VeA zinātnes doktora grāda pretendentes sekmīgi aizstāvēja savu promocijas darbu. DIĀNA LĪDUMA kļuva par otro un VALENTĪNA SEMAKINA par trešo zinātnes doktora grāda (Ph.D.) ieguvēju sociālajās zinātnēs Ventspils Augstskolā kopīgajā doktora studiju programmā “Ekonomika un uzņēmējdarbība”! Diānas Līdumas promocijas darba tēma ir “Komandas darbs ražošanas uzņēmumos Latvijā" (angļu valodā – "Teamwork in manufacturing companies in Latvia") un Valentīnas Semakinas promocijas darba tēma – "Ekonomiskā prognozēšana uz DSGE modeļu pamata" (angļu valodā – "Economic forecasting based on DSGE models "). Darbi pieejami: ŠEIT Zinātnes doktora grāda pretendente Diāna Līduma ir lektore ar 27 gadu pieredzi. Strādājusi augstākajā izglītībā no 1996. gada – savu karjeru darbā ar pieaugušo auditoriju attīstot vairākās Kurzemes reģiona augstskolās un augstskolu filiālēs. Pamatdarba vieta ir RTU Liepājas akadēmija, Diāna arī strādā Ventspils Augstskolā kā vieslektore. Sākotnēji, vidējās profesionālās izglītības līmenī RTU Liepājas mācību zinātniski tehniskajā kompleksā, apgūta uzņēmējdarbības vadīšanas un organizācijas specialitāte un uzņēmējdarbības organizatora kvalifikācija, studijas turpinātas RTU bakalaura un maģistra līmenī, iegūstot inženierzinātņu bakalaura grādu ekonomikā, transporta ekonomikas un organizācijas specializācijā un ekonomikas zinātņu maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā. Pētniecības gaitas uzsāktas Liepājas Universitātes Vadībzinātņu institūtā. Zinātnes doktora grāda pretendente Valentīna Semakina ir Ventspils Augstskolas Ekonomikas un pārvaldības fakultātes vieslektore – pasniedz nodarbības makroekonomikas kursā studiju programmā “Biznesa vadība” un “Vadībzinātne”. Zinātniskā grāda pretendente ir Ventspils Augstskolas absolvente – 2019. gadā ieguvusi profesionālo bakalaura grādu biznesa vadībā un 2020. gadā ieguvusi profesionālo maģistra grādu uzņēmējdarbības vadībā. Viņas akadēmiskais ceļš sākās bakalaura studiju laika un ir apliecināts ar dalību starptautiskās zinātniskās konferencēs, publikācijām un dalību projektos. Apsveicam Diānu un Valentīnu ar augsto sasniegumu un novēlam tiekties pēc jauniem zinātniskiem aicinājumiem!
Autors Rota Rulle 13 maijs, 2024
No 22. līdz 26. aprīlim Ventspils Augstskola kopā ar Ventspils 2. vidusskolu rīkoja skolēnu un studentu konferenci projekta RACOBEU (Radioastronomija. Sadarbība starp Eiropas universitātēm: Zinātnisko un tehnoloģisko prasmju attīstīšana, izmantojot astronomiju) ietvaros. Konferencē Ventspilī piedalījās sadarbības partneri no Latvijas, Spānijas un Polijas. Visas nedēļas garumā notika lekcijas, semināri, ekskursijas, praktiskās nodarbības un radošas aktivitātes. Konferences pirmajā dienā Latvijas, Spānijas un Polijas skolēnu komandas iepazīstināja ar sevi un savām pārstāvētajām izglītības iestādēm. Ventspils 2. vidusskolas skolēni kopā ar skolotājiem bija sagatavojuši aktivitātes ar latviešu tradīcijām, dziesmām un dejām. Pēc Ventspils 2. vidusskolas apskates konferences dalībnieki devas uz Irbeni, kur viņiem bija iespēja apskatīt radioteleskopu kompleksu, doties ekskursijā Andreja Dzelmes pavadībā un uzzināt par VeA IZI VSRC notiekošajiem pētījumiem ar kuriem iepazīstināja Dmitrijs Bezrukovs un Vladislavs Bezrukovs. Nākamajā dienā notika augstskolu pasniedzēju un pētnieku vadītās lekcijas : Silvia Diaz (UPNA) "Presentation of the UPNA and RACOBEU", Pawel Bialoblocki (AMU) “Astronomical Observatories of the Adam Mickiewicz University”, Jesus Alberto Cazares Montes (VUAS) “A short journey to the physics”, Jesús Palacián and Patricia Yanguas (UPNA) “The role of mathematics in astronomy”. Konferences turpinājumā sekoja skolēnu astronomijas projektu prezentācijas: V2V skolēni prezentēja Saules novērojumu metodes; Milana Odincova “ Solar Cycles ”, Polina Luganceva “ Geomagnetic storms ”, Sofija Bezrukova “ Solar Radioastronomical observatories ”, Pavel Tokarev “ The Solar & Heliospheric Observatory (SOHO) ”, Max Odincov “ Solar Dynamics Observatory (SDO) ”, Irubide team (Maria Molina Hernando, Eva Sanchez Hernandez, Javier Muniain LuqueXabier Aramendia Unzue, Unai Allue Bere, Adrian Martinez Michel) no Spānijas prezentēja projektu " NIMBUS: “Earth from the skies ". Polijas skolēni Spark team (Monika Urbaniak, Anna Dziadon, Tytus Golec, Antonin Judek, Oleksii Subota) iepazīstināja ar projektu “ Graphical Astronomical Project ”. Dienas noslēgumā tikāmies Ventspils Piejuras Kempingā, kur notika prāta spēļu konkurss un citas radošas aktivitātes. 24. aprīlī UPNA universitātes studenti Endika Aguirre un Wassim Bouzarhoun novadīja prakstiskās nodarbības Saules kartēšanas datu apstrādē. Pēc nodarbībām sekoja zinatniskā ekskursija uz Zinātnes centru “VIZIUM”. Nākamo dienu konferences dalībnieki pavadīta klausoties lekcijas (Vladislavs Bezrukovs (VUAS) “ Space based observatories and instruments ”, Jesus Alberto Cazares Montes (VUAS) “ Lilliput ruling the world of Titans ”), apmeklējot Ventspils Planetāriju un observatoriju. Milana Odincova un Sofija Bezrukova rīkoja ekskursiju pa Ventspils vecpilsētu. Konferences noslēgumā tika pasniegti sertifikāti un izteiktas pateicības. RACOBEU projekts turpinās, lai jau nākamā gada pavasarī tiktos otrajā skolēnu un studentu konferencē, kur mūs uzņems kolēģi no Polijas. RACOBEU projekts tiek īstenots ERASMUS+ “KA220 Sadarbības partnerība augstākajā izglītībā” programmas ietvaros. Projekta partneri ir Universidad Publica de Navarra (UPNA, Spānija), Ventspils Augstskola (VeA, Latvija), Uniwersytet IM. Adama Mickiewicza w Poznaniu (AMU, Polija), IES Padre Moret-Irubide (Spānija), Spark Academy – Liceum Ogólnokształcące (Polija), Ventspils 2. vidusskola (Latvija). 
Autors Rota Rulle 02 maijs, 2024
24. aprīlī ierastais studiju process Ekonomikas un pārvladības fakultātē tika aizstāts ar kopīgu, rodošu aktivitāti visiem 1.-3. kursa studējošajiem kopā. Studenti piedalījās biznesa ideju hakatonā “ Start up your business here ”. Paralēli Ventspils Augstskolai, šāds hakatons norisinājās arī Erasmus+ projekta “ENDORSE” partneruniversitātēs Austrijā Kremsā, Polijā University of Lodz, Midsweden university Zviedrijā. Katrā no valstīm tiek atlasītas 3 labākās komandas, lai tās pēc mēneša sacenstos starptautiskā finālā un labākā komanda no katras valsts iegūtu galveno balvu - braucienu uz Kremsas Lietišķo zinātņu Universitāti Austrijā. Ventspils Augstskolas žūrijas pārstāvji kā labākās komandas atzina “InnoStow” no “Biznesa vadības” 1. kursa, “Cramp In Hands” no “Jaunuzņēmumu vadības” 2. kursa, kā arī komandu “VenMar” no “Biznesa vadības” 1. kursa. Paldies komandu mentoriem no Business Academy, VATP, GreenTechCluster un VeA par vērtīgiem ieteikumiem, iedvesmu un palīdzību studentu ideju attīstīšanā. Paldies mūsu lieliskajiem studentiem par aizrautību, zināšanām un uzdrīkstēšanos! Pasākums tiek rīkots Erasmus+ projekta “ENDORSE” ietvaros un finansēts no Eiropas Komisijas līdzekļiem.
Autors Rota Rulle 29 apr., 2024
Piektdien, 26. aprīlī, aizsardzības ministrs Andris Sprūds Ventspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā, kur tikās ar Ventspils Augstskolas rektoru Andri Vaivadu. Tikšanās laikā tika parakstīts sadarbības līgums, atjaunojot sadarbību starp VeA un Aizsardzības ministriju, kas tika izveidota 2021. gadā. “Latvijas zinātnieku pieredze un zināšanas, kā arī Irbenes radiostacijas centra kapacitāte un jauda ir apliecinājums Latvijas kosmosa tehnoloģiju attīstības potenciālam. NATO un Eiropas Savienības dienaskārtībā arvien lielāka uzmanība tiek pievērsta kosmosa tehnoloģiju ietekmei uz drošību. Mūsu šodien noslēgtā vienošanās iezīmē kopīgu apņemšanos tupināt sadarbību starp aizsardzības un zinātnes nozarēm kosmosa tehnoloģiju jomā,” norāda aizsardzības ministrs Andris Sprūds. Lai nodrošinātu zinātnisko kapacitāti un ar kosmosa jomu saistīto projektu attīstību Latvijā tikšanās laikā tika pārrunāta sadarbības veicināšana starp Aizsardzības ministriju un Ventspils Augstskolu Eiropas Savienības un NATO Zinātnes un tehnoloģiju organizācijas ( NATO Science and Technology Organization, NATO STO ) programmu ietvaros. Tāpat abas amatpersonas pārrunāja potenciālo sadarbību Nacionālo bruņo spēku karavīru apmācībā sakaru un komunikācijas jautājumos. Vienlaikus Andris Sprūds reģionālajā vizītes laikā apmeklēja Ventspili un Ventspils novadu, kur viesojās Ventspils valstspilsētas pašvaldības domē un tikās ar Ventspils pilsētas un Ventspils novada sadarbības teritorijas civilās aizsardzības komisijas pārstāvjiem. Foto: Aizsardzības ministrija
Citas ziņas
Share by: