Blog Layout

No izdemolētas infrastruktūras līdz pasaules līmeņa pētniecības centram – aprit 20 gadi kopš Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs ir Ventspils Augstskolas struktūrvienība

2024. gada 13. decembris

Aprit 20 gadi, kopš Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs (VSRC) ir Ventspils Augstskolas (VeA) struktūrvienība. Šo divdesmit gadu laikā izdevies paveikt neiedomājamo un, no izdemolētām ēkām un infrastruktūras, izveidot radioastronomijas centru par vienu no vadošajām zinātniskajām institūcijām Ziemeļeiropā, kas specializējas kosmosa tehnoloģijās un radioastronomijā.


Šogad VSRC atzīmē 30 gadu jubileju un 20 no tiem VSRC ir VeA zinātniskā infrastruktūra. 2004. gada 16. decembrī VSRC iekļāva VeA sastāvā kā zinātnisko institūtu, kuru 2005. gada 25. novembrī reģistrēja LR Zinātnisko institūciju reģistrā.


Pirms 20 gadiem Ventspils Augstskolas rektors bija profesors Jānis Vucāns, kurš par VSRC iekļaušanu VeA stāsta: “Jau 2000. gadā, kad es biju kļuvis par VeA rektoru, bet Juris Žagars par prorektoru, redzot, ka VSRC, kas pēc Krievijas armijas izvešanas no Latvijas, bija nonācis Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) pakļautībā, sistemātiska darbība radioteleskopa antenu darbības atjaunošanai resursu trūkuma dēļ nenotiek (bija tikai entuziastu grupas uzteicams darbs uz fanātisma robežas), pieteicāmies vizītē pie tā brīža Ventspils pilsētas pašvaldības domes priekšsēdētāja Aivara Lemberga sarunai par augstskolas darbības paplašināšanas iniciatīvu, kurā kā viens no variantiem bija VSRC pārvaldības pārņemšana no LZA. 

Saņēmām atbildi, ka darbība inženierzinātņu virzienā jau ir vērtēta VeA izveides procesā un konkrētajā situācijā nav gūts skaidrs pamatojums tam, kā ar saprātīgu resursu ieguldīšanu varētu panākt būtisku rezultātu. Bet vēlāk, kad Latvija 2004. gadā bija jau iestājusies ES un daudz plašākā apmērā kā iepriekš bija atvērusies pieeja ES struktūrfondiem, turklāt augstskolā jau sekmīgi darbojās inženierzinātņu virziens ar satelītdatu apstrādes specializāciju, es saņēmu zvanu no Lemberga kunga, ka vajadzētu apsvērt to, kā šo jauno situāciju izmantot straujākai un mērķtiecīgākai VeA attīstībai.

Tālākais jau bija mērķtiecīga, programmatiska darba organizēšana, lai LZA un valdībai pierādītu, ka VeA spēs lietpratīgāk pārvaldīt VSRC un ka šī centra nodošana VeA pārvaldībā dos sinerģisku efektu arī pašas VeA attīstībai.

Tas izdevās, balstoties uz VeA un Ventspils pilsētas domes projektu pārvaldībā uztrenēto speciālistu koordinētu sadarbibu un pateicoties Ventspils pilsētas domes politiskajam atbastam.

Kopš tā laika VeA ir augstskola ar lielāko Ziemeļeiropā radioteleskopa antenu.”


Savukārt šī brīža VeA rektors Andris Vaivads atzīmē: “Aprit 20 gadi kopš radioastronomijas centrs ir Ventspils Augstskolas zinātniskais institūts. Ja pasaule turas uz trim vaļiem, tad VeA tie ir veseli četri - trīs fakultātes un VSRC.

Zinātne nav atraujama no izglītības un augstākajai izglītībai ir jābūt noenkurotai zinātnē. Tieši šī ciešā saikne starp izglītību un zinātni ir nodrošinājusi VSRC un Irbenes radioteleskopu kompleksa straujo attīstību pēdējos 20 gados. Vairāk nekā 150 studenti ir izstrādājuši savu bakalaura vai maģistra darbu VSRC - vai nu zinātnē vai tehnoloģiju attīstībā. Lielākā daļa VSRC darbinieku ir mūsu augstskolas absolventi. VSRC ir izaugusi par vienu no vadošajām zinātniskajām institūcijām Ziemeļeiropā, kas specializējas astrofizikā un kosmosa tehnoloģijās. VSRC veic starptautiska līmeņa zinātniskos pētījumus, bet arī sniedz ieguldījumu tehnoloģiju inovācijās un Latvijas vārda nešanā pasaulē. Tuvākajā laikā radioteleskopi tiks izmantoti arī pilnīgi jaunā virzienā - satelītkomunikācijās, komunicējot ar kosmiskajiem pavadoņiem Mēness tuvumā. Šis virziens paver lielas komercializācijas iespējas.

Visā šajā periodā nozīmīgu ieguldījumu VSRC un Irbenes radioteleskopu attīstībā ir sniegusi Ventspils pašvaldība, gan ieguldot savus līdzekļus, gan palīdzot piesaistīt nepieciešamo ārējo finansējumu. Šajos 20 gados radioastronomijas centram piesaistīti un zinātnes attīstībā ieguldīti vairāk nekā 20 miljoni eiro.”


Šajā laikā arī veikts vislielākais ieguldījums gan infrastruktūras attīstībā, kur no izdemolētām telpām, ēkām un tehnoloģijām izdevies izveidot pasaules līmeņa zinātnes infrastruktūru, gan arī pētniecībā, regulāri pierādot VeA zinātnieku sasniegumus pasaules līmenī.

Irbenē šobrīd ir pasaules līmeņa radioteleskopi - divas lielas 32m un 16m paraboliskās antenas (RT-32 un RT-16) un LOFAR antenu lauks - kas visi ir daļa no starptautiskiem radioteleskopu tīkliem. VSRC veic starptautiska līmeņa zinātniskos pētījumus, kā arī sniedz  nozīmīgu ieguldījumu tehnoloģiju inovācijās.

 


Dalīties ar ziņu

Citi jaunumi

Autors Rota Rulle 2025. gada 1. aprīlis
Sestdien, 29. martā, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notika LNB lasīšanas veicināšanas programmas “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024” svinīgais noslēguma pasākums. Jau 25. gadu darbojas stratēģiski svarīga iniciatīva, kas palīdz satikties grāmatām un to lasītājiem . Tās dalībnieki ir bērni no 5 gadu vecuma, kuri darbojas “Bērnu žūrijā”, no 11 gadiem – “Jauniešu žūrijā” un lasītāji līdz pat sirmam vecumam var iepazīst nesen izdotu literatūru “Vecāku žūrijā”. Atzītāko grāmatu vidū, iegūstot 1. vietu 15+ grupā, ir VeA 3. kursa studentes Kristas Betijas Samauskas tulkotais Annas Sofijas Žuano romāns “Deja, mīla, Parīze”. Programma “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija” ir vienkāršs veids, kā soli pa solim iesaistīties aktīvā lasīšanā un nostiprinot šo ieradumu, regulāri apmeklēt bibliotēku. Tā palīdz iepriekšējā gada laikā izdotām grāmatām ātrāk nokļūt bibliotēkās un skolās, lai mācītu izvēlēties labāko, sev tīkamāko lasāmvielu, iesaista lasītājus sarunās un vērtēšanā, kā arī, ir lielisks veids, kā uzzināt ļoti lielas lasītāju kopienas viedokli par grāmatām. “Bērnu, jauniešu un vecāku žūrija 2024” tika piedāvāta kolekcija no 28 grāmatām , 9 no tām bija oriģinālliteratūras darbi un 19 tulkojumi no vācu, ukraiņu, japāņu, itāļu, norvēģu, franču, igauņu, somu, angļu, poļu un čehu valodām. Grāmatas bija ļoti daudzveidīgas, un katrs lasītājs varēja atrast sev piemērotāko, jāizlasa bija savas vecumgrupas grāmatas un par labāko jādod savs vērtējums elektroniskā anketā. Lepojamies ar studentes sasniegumu! Vairāk lasi ŠEIT Foto: Ieva Leiniša
Autors Rota Rulle 2025. gada 31. marts
Ventspils Augstskola no 21. – 23. martam bija mājvieta Eiropas universitāšu alianses Colours hakatonam "Combat Robotics" un Ventspils robotikas čempionātam – vienam no Latvijas čempionāta posmiem. Notikums pulcēja tehnoloģiju un robotikas entuziastus no Latvijas, Lietuvas, Spānijas, Horvātijas un Ēģiptes.
Autors Rota Rulle 2025. gada 31. marts
Trešdien, 28. maijā, ikviens interesents aicināts uz Kurzemes Biznesa forumu “Mākslīgais intelekts – 4. industriālā revolūcija”, kas notiks koncertzālē “Latvija”. Forums apvienos uzņēmējus, pašvaldību pārstāvjus, augstskolu darbiniekus un studentus, kā arī tehnoloģiju ekspertus, lai diskutētu par izglītības nozīmīgumu un mākslīgā intelekta ietekmi uzņēmējdarbībā. Foruma pirmajā daļa uzmanība tiks pievērsta augstākās izglītības lomai mākslīgā intelekta (MI) laikmetā. Tiks apskatīta Ventspils Augstskolas attīstība šī laikmeta kontekstā, meklējot atbildes uz būtiskiem jautājumiem: kā izglītības sistēma spēs pielāgoties jaunajām prasībām? Kuras profesijas saglabās aktualitāti, bet kuras mainīsies? Diskusijas laikā pievērsīsimies arī MI un kiberdrošības sinerģijai studijās. Foruma otrajā daļā pievērsīsimies jautājumam - vai MI ir nepieciešams uzņēmumos? Iepazīsim tiesisko regulējumu un valsts atbalsta mehānismus šādām inovācijām. Uzņēmēji dalīsies savā pieredzē, kā arī uzzināsim izplatītākos mītus un reālo situāciju Latvijas ekonomikā saistībā ar MI. Diskusijas noslēgumā pievērsīsimies ostu attīstības iespējām MI laikmetā. Dalībniekiem būs iespēja piedalīties vērtīgās diskusijās un tīklošanās sesijās un, lai gan forums notiks latviešu valodā, uzņēmums SIA Tilde ar MI tehnoloģiju palīdzību nodrošinās sinhrono tulkojumu jebkurā valodā. Reģistrējies forumam jau tagad: https://www.kurzemesbiznesaforums.lv/ Forumu rīko Ventspils Augstskola Eiropas universitāšu alianses COLOURS ietvaros, sadarbībā ar Ventspils valstspilsētas pašvaldību, Ventspils Brīvostas pārvaldi un Zaļo un Viedo Tehnoloģiju Klasteri.
Autors Rota Rulle 2025. gada 27. marts
Ventspils Augstskola 9. aprīlī aicina vidusskolu skolēnus ēnot augstskolas studentus, uzzināt par studiju iespējām un piedalīties Karjeras dienā, satiekot uzņēmējus un uzzinot par nākotnes darba iespējām. Skolēniem šajā dienā būs iespēja satikt studentus un ēnot viņus nodarbībās, augstskolā būs ieradušies un ar saviem pieredzes stāstiem dalīsies VeA absolventi, augstskolā notiks Karjeras diena, kur dažādi uzņēmēji stāstīs par savu darbību un darba iespējām uzņēmumos. Ekonomikas un pārvaldības fakultāte aicina uz Jauno uzņēmēju dienu, kur ar aizraujošu lekciju par radošās industrijas menedžmentu uzstāsies Triana Park soliste un VeA vieslektore Agnese Rakovska, kā arī būs iespēja piedalīties studentu rīkotajā “Sapņu biznesa Stand-Up” un Banku spēlē. Arī skolotājiem šajā dienā ir iespēja piedalīties profesionālās pilnveides darbseminārā "Diskusiju pieeja un metodes darbā ar skolēniem. Atšķirības no mentorēšanas.", ko pasniegs Ventspils Augstskolas studiju programmas "Jaunuzņēmumu vadība" mentors Āris Birze. Ventspils Augstskolā ir iespēja studēt trīs fakultātēs – Ekonomikas un uzņēmējdarbības, Tulkošanas studiju un Informācijas tehnoloģiju fakultātē. Studiju programmā Elektronikas inženierija būs iespēja piedalīties dažādās praktiskās nodarbībās un iepazīt augstskolas laboratorijas, tāpat būs iespēja iepazīt IT studiju ikdienu. Tulki būs sagatavojuši aizraujošas valodu nodarbības un ļaus iepazīt to, cik tulkošana joprojām ir moderna, aizraujoša un tehnoloģijām piepildīta profesija. VeA ir iespēja arī studēt Starpkultūru komunikāciju, kur uzzināsi par dažādiem kultūras aspektiem un to, kā efektīvāk komunicēt. Šī ir lieliska iespēja skolēniem iejusties studentu dzīvē, apskatīt augstskolu un uzzināt par studiju iespējām. Aicinām pieteikties, aizpildot anketu šeit: https://forms.gle/BqbcA24BWhybQozXA Ja brauc no tālākiem reģioniem – neuztraucies, pievienoties varēsi jebkurā laikā visas dienas garumā! Plašāka informācija: https://www.venta.lv/karjeras-diena-2025
Autors Rota Rulle 2025. gada 24. marts
Ventspils Augstskola aizvadītajā nedēļas nogalē bija mājvieta Eiropas universitāšu alianses Colours hakatonam "Combat Robotics" un Ventspils robotikas čempionātam – vienam no Latvijas čempionāta posmiem. Notikums pulcēja tehnoloģiju un robotikas entuziastus no Latvijas, Lietuvas, Spānijas, Horvātijas un Ēģiptes. Piektdien, 21. martā, 13 komandas no dažādiem Latvijas reģioniem – Ogres, Siguldas, Ventspils, Rēzeknes, Preiļiem, Rīgas, kā arī Ventspils Augstskolas partneruniversitātēm Horvātijā un Spānijā, uzsāka trīs dienu hakatonu, kura laikā komandām bija jāsagatavo un jāuzbūvē cīņas robots, ar kuru jācīnās pret citu komandu robotiem īpaši izveidotā arēnā. Pēc vairākām sīvām un aizraujošām cīņām, galveno balvu hakatonā, 1500 eiro, izcīnīja komanda no Rīgas ar cīņas robotu "The Shredinator". Otrajā vietā ierindojās Ventspils Augstskolas studenti ar robotu "Bob", iegūstot 600 eiro naudas balvu, savukārt trešo vietu un 400 eiro balvu izcīnīja komanda no Latgales ar robotu "Zeimuļs vs PRK". Ventspils valstspilsētas simpātiju balvu saņēma komanda "Labākais tiiims ever" par izcili radošu cīņas robota dizainu – lapsu. Sestdien Ventspils Augstskolā pulcējās robotikas un tehnoloģiju entuziasti no Siguldas, Ventspils, Rīgas, Preiļiem, Aknīstes, Carnikavas, Gulbenes un Lietuvas pilsētas Paņevežas, lai piedalītos Ventspils robotikas čempionātā. Čempionāta laikā vairāk nekā 50 roboti sacentās deviņās dažādās disciplīnās, demonstrējot dalībnieku izcilās prasmes un inovatīvos risinājumus. Kategorijā Antweight 1. vietu izcīnīja Dāvids Beinarts, 2. vietu Dāvis Šļaukstiņš un 3. vietu Ingus Vilhelms. Antweight PRO 1. vietu saņēma Patriks Ezeriņš, 2. vietu Ilmārs Breidaks un 3. vietu Dāvids Beinarts. Kategorijā Folkrace 1. un 2. vietu saņēma dalībnieces no Lietuvas – Tėja Šidlauskaitė un Miglė Chimičiūtė, bet 3. vietu Mārtiņš Eglītis. Folkrace PRO kategorijā uzvarēja Ingus Roberts Valheims, bet 2. un 3. vietu – Dairis Rihards Irbe. Līnijsekošanā iesācēju klasē Jānis Bērziņš piedalījās ar vairākiem robotiem, iegūstot visas godalgotās vietas, PRO kategorijā piedalījās Vladimirs Birjukovs, izcīnot uzvaru. Mini Sumo kategorijā 1. un 3. vietu izcīnīja dalībnieki no Preiļiem – Elgars Žikars (Jānis Bērzenieks) un Markuss Prikuls, 2. vietā – Artis Jencītis, bet PRO kategorijā 2. vietu ieguva komanda no Horvātijas, uzvaru izcīnīja Edmunds Kadakovskis. iRobot Sumo sacentās Rīgas pārstāvji – Germans, Aleksandrs un Igors Litvjakovi, attiecīgi iegūstot 1., 2. un 3. vietu. Arī Ventspils robotikas čempionātā tika pasniegta Ventspils valstspilsētas simpātiju balva, kuru saņēma nevis viens dalībnieks, bet komanda no Siguldas – par entuziasmu un plašo dalību, apliecinot savu ieguldījumu robotikas attīstībā. Foto: 1.diena: ŠEIT 2. diena: ŠEIT 3. Diena: ŠEIT
Autors Rota Rulle 2025. gada 24. marts
Lai stiprinātu Ventspils Augstskolas (VeA) un Vidzemes Augstskolas (ViA) pētniecības un attīstības cilvēkkapitāla veiktspēju viedās specializācijas un augstskolu specializācijas jomās, 2025.gadā ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansiālu atbalstu uzsākts projekts “VeA un ViA doktorantūras granti” un tiek izsludināta pieteikšanās pirmajam doktorantūras grantam. Pieteikumi ir iesniedzami līdz 2025.gada 23.aprīlim , plkst.24:00. 26.martā plkst.16:00 Tiešsaistes seminārs par Doktorantūras granta izsludināšanu. Projekta uzdevums ir veicināt doktorantūras grantu saņēmēju iesaisti akadēmiskajā un zinātniskajā kopienā, nodarbinot viņus tādā darbā, kas primāri ir saistīts ar viņu zinātniski pētniecisko darbu un promocijas darba tematiku, veicinot inovāciju pilotēšanu praksē. Projektā paredzēts sniegt ERAF atbalstu doktorantu iesaistei darbā augstskolā, nodrošinot atalgojumu un nepieciešamo finansējumu pētniecībai uz 12 mēnešu periodu, visā projekta realizācijas laikā, projektā kopumā atbalstot 8 doktorantūras grantu saņēmējus – četrus VeA un četrus ViA. Pirmajā granta pretendentu atlases kārtā paredzēts atbalsts trim doktorantiem – diviem VeA un vienam ViA. Doktorantūras grants ir mērķēts konkursa kārtībā iegūstams finansējums doktoranta pētniecības veikšanai, kas saistīta ar promocijas darba sekmīgu izstrādi, paredzot: apmaksātu darba slodzi augstskolā doktora darba izstrādei, kas nepārsniedz 50 % no pilnas darba slodzes; atlīdzības apmēru, kas nepārsniedz 1300 eiro mēnesī, ieskaitot darba devēja valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, par 50 % no pilnas darba slodzes; pētniecības izmaksu segšanu 500 eiro mēnesī pētniecībai nepieciešamo materiālu iegādes, tehnoloģiju tiesību aizsardzības un ārpakalpojumu izmaksu, mācību izmaksu un tīklošanas pasākumu izmaksu, tai skaitā komandējumu, konferenču dalības maksu un iesaistes izmaksu informatīvajos pasākumos segšanai, atbilstoši vienas vienības izmaksu metodikai. 2025.gada 24.martā tiek izsludināta pieteikšanās pirmajiem doktorantūras grantiem Ventspils Augstskolā un Vidzemes Augstskolā. Uz Grantu var pretendēt VeA un ViA doktora studiju programmu doktoranti, kuru promocijas darba temats atbilst vismaz vienai viedās specializācijas stratēģijas (RIS3) specializācijas jomai: zināšanu ietilpīga bioekonomika; biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un farmācija; fotonika un viedie materiāli, tehnoloģijas un inženiersistēmas; viedā enerģētika un mobilitāte; informācijas un komunikācijas tehnoloģijas. Granta pretendentiem līdz 2025.gada 23.aprīlim ir jāiesniedz iesniegums atbilstoši nolikumam Par doktorantūras grantu saņēmēju atlasi projektā “VeA un ViA doktorantūras granti” noteiktajam. Ventspils Augstskolā studējošajiem un zinātniskā grāda pretendentiem iesniegums ir nosūtāms Ventspils Augstskolas Doktorantūras skolas vadītājai Lilitai Sproģei: C201.kabinets (Administrācija), Inženieru iela 101, Ventspils, LV-3601, vai pa e-pastu: doctoral-school@venta.lv ar norādi "Granta pieteikums"; tālr. 636 28303. Vidzemes Augstskolā studējošajiem un zinātniskā grāda pretendentiem iesniegums ir nosūtāms ViA projekta koordinatorei Zanei Kudurei: 203.kabinets, Tērbatas iela 10, Valmiera, LV-4201, vai pa e-pastu: zane.kudure@va.lv ar norādi "Granta pieteikums"; tālr. 29743821. Plašāka informācija par projektu un doktorantūras grantu saņēmēju atlasi pieejama VeA: Projekts un ViA: VeA un ViA doktorantūras granti (tai skaitā nolikums un līguma projekts par doktorantūras grantu saņēmēju atlasi projektā “VeA un ViA doktorantūras granti”). Projekts nr. 1.1.1.8/1/24/I/001 “VeA un ViA doktorantūras granti” ir Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam 1.1.1. specifiskā atbalsta mērķa “Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana kopējā P&A sistēmā” 1.1.1.8. pasākuma “Doktorantūras granti” projekts, kas VeA un ViA tiks īstenots līdz 2029. gada 31. decembrim. Projekta kopējais budžets ir 305324 eiro, tai skaitā 85% ERAF finansējums (EUR 259525,39) un15% Valsts budžeta finansējums (EUR 45798,60).
Citas ziņas
Share by: