Ventspils Starptautiskā Radioastronomijas Centra (VSRC) speciālisti divas nedēļas atradās Nīderlandē, Apvienotajā VLBI Institūtā - ERIC (Joint Institute for VLBI JIV-ERIC), kur veica jaunāko Latvijas zinātnieku pasūtīto radio interferometrijas datu apstrādi, lai izdibinātu jauno masīvo zvaigžņu veidošanās noslēpumus. Ar JIVE atbalsta zinātnieku (Support scientist) palīdzību tika veikta šo datu kalibrēšana un datu reducēšana, augstas izšķirtspējas attēlu izveide, un emisijas parametru mērīšana. Jaunākie VSRC speciālisti tika apmācīti veikt Eiropas interferometrijas tīkla (EVN) datu kalibrēšanu izmantot AIPS (Astronomical Image Processing System) programmatūru.
Uz JIVE devās:
VSRC pētnieks, Artis Aberfelds, kurš veica sava EVN novērojuma projekta (EA072) datu apstrādi, projekta “Vienas bāzeslīnijas radio interferometrs mūsdienu tranzientu astrofizikā” (IVARS), Nr. lzp-2022/1-0083 pētījumu ietvaros.
VSRC zinātniskā asistente Aija Kalniņa, lai apgūtu ļoti garas bāzes līnijas (VLBI) datu apstrādi projekta “Jauni rādītāji un pieejas Saules uzliesmojumu prognozēšanai” Nr. lzp-2024/1-0023 (FLARE) ietvaros un konsultētos ar JIVE speciālistiem par nākamā EVN projekta novērojumu sagatavošanu un pieteikšanu.
Savukārt VSRC astronomijas tehniķe Anete Egliene ar ERASMUS+ stipendijas atbalstu uz JIVE devās Latvijas Universitātes akadēmiskās prakses ietvaros, kas tiek īstenota VSRC, pētnieka Arta Aberfelds vadībā, lai apgūtu AIPS programmatūru, kalibrētu EA072 datus, veidotu momenta kartes un mērītu māzera emisijas parametrus. Anetes atziņas: “Uzskatu, ka prakses laikā iegūtā vērtīgā pieredze un zināšanas informācijas apstrādē man noderēs maģistra darba izstrādē un turpmākajā akadēmiskajā karjerā.”
Apmeklētājus laipni sagaidīja Zsolt Paragi (lietotāju atbalsta grupas vadītājs), kurš iepazīstināja ar JIVE vēsturi, aktuālajiem pētījumiem un ļāva ielūkoties JIVE telpās, kurās glabājas EVN tīkla korelators un arī Flexbuff ar uzrakstu Irbene, kur tiek sūtīti dati no Latvijas. Ļoti Garas Bāzes-līnijas Interferometrija, kas ļauj radioteleskopiem savstarpēji sinhronizēties un iegūt kopēju avota attēlu, kura izšķirtspēja ir proporcionāla lielākajam attālumam starp teleskopiem. Irbenes radioteleskopi ir daļa no Eiropas VLBI tīkla (EVN) un vairāk antenām piedaloties šajos novērojumus tiek uzlabota attēlu kvalitāte. Tika apspriesta arī cita ar Irbenes observatoriju saistīta problemātika, kā piemēram vienas bāzes-līnijas novērojumi un SFXC izvadu pēcapstrāde un datu kalibrēšana.
Komandējuma ietvaros tika apskatīts Westerbork radioteleskopu masīvs (Westerbork Synthesis Radio Telescope WSRT), kuru veido 14 atsevišķi 25 metru diametrā lieli teleskopi. (attēls Nr.1.) Teleskopu masīvs uzbūvēts 1970. gadā Westerbork memoriāla teritorijā un ir daļa no Eiropas VLBI Tīkla (EVN).
Brauciena laikā apgūtas prasmes AIPS programmas lietošanā, apstrādāti EA072 novērojuma dati, sagatavots un iesniegts jauns EVN novērojumu pieteikums, kā arī veicināta sadarbība starp VeA IZI VSRC un JIV-ERIC. VSRC speciālisti guvuši vērtīgu pieredzi, kura noderēs zinātniskajā darbībā VeA IZI VSRC institūtā. EA072 novērojumu projeta dati tiks apkopoti un interpretēti, kā arī paredzams, ka taps zinātniskā publikācija, sniedzot dziļaku izpratni par 3 jaunām masīvām zvaigznēm vēl to veidošanās laikā un par masīvo zvaigžņu tapšanu kopumā.
VSRC darbinieki kopā ar VLBI JIV-ERIC atbalsta zinātniekiem, risinot Visuma mīklas no iegūtajiem EVN novērojuma datiem.
Artis, Anete un Aija starp Westerbork radioteleskopiem.
Māzera avota G 37.479 momentu karte.