28.-29.10.2024 VSRC organizēja projekta RADIOBLOCKS (“New Science in Radio Astronomy: Applying Cutting-Edge Technology to Enhance the Entire Data Chain, from Receiver to Final Output”) darba semināru, kurā piedalījās projekta dalībnieki gan no VSRC, gan no ASTRON (Nīderlandes radio astronomijas institūta) un EPFL (Lausanas federālā politehniskā institūta).
Darba semināra galvenie mērķi bija:
Darba semināra laikā tika pārrunātas iespējamās GPU tehnoloģijas, kuras varētu tikt izmantotas projekta izpildes laikā. Lai realizētu skaitļošanas resursu optimizētu izmantošanu, ir nepieciešams izvēlēties tehnoloģijas, kas ērti nodrošina komunikāciju starp procesiem. Projekta laikā tika izpētīti vairāki potenciālie rīki, kas uzlabo algoritmu veiktspēju, kā arī atvieglo programmatūras izstrādes procesu, sniedzot optimizētu procesu pārvaldi bez manuālas komunikācijas algoritmu izstrādes. Tika pārrunāts, cik efektīvi esošos programmrisinājumus iespējams optimizēt, izmantojot DASK ietvaru. DASK ir atvērtā koda Python ietvars, kas ir veidots, lai paralēli un efektīvi apstrādātu lielus datu apjomus un izpildītu aprēķinus, kuri pārsniedz vienas mašīnas atmiņas vai CPU resursu iespējas (detalizētu informāciju skatīt šeit: https://www.dask.org/). Ir plānots, ka DASK ietvars tiks pielietots datu apstrādes procesā dažādos interferometrijas teleskopu masīvos, kā piemēram starptautiskais LOFAR teleskops, Eiropas sevišķi garas bāzes līnijas tīkls, Irbenes vienas bāzes līnijas interferometrs un topošajam kvadrātkilometru masīvs. Darba semināra laikā tika apspriests arī darba pakas WP5.1 sinerģija ar citām projekta darba pakām.
Darba semināra laikā tika diskutēts arī par DASK ietvara alternatīvām, kā viena no svarīgākajām alternatīvām varētu tikt izmantota Legate tehnoloģija (detalizētu informāciju skatīt šeit:https://research.nvidia.com/publication/2019-11_legate-numpy-accelerated-and-distributed-array-computing), kas izstrādāta ar mērķi ērti aizvietot populāro Python pakotni Numpy, izmantojot GPU integrāciju. Vairāku ietvaru izmantošana projektā laikā ļautu labāk izveidot rekomendācijas jaunu daudz-kodolu radioastronomijas programmatūras izstrādē. Darba seminārā diskutēto tehnoloģiju salīdzinājums būtu potenciāli nozīmīgs, lai rezultātus apvienotu vienotā publikācijā ar dažādiem tehnoloģiju salīdzinājumu parametriem.
Minētās aktivitātes notika projekta „New science in Radio Astronomy: applying cutting-edge technology to enhance the entire data chain, from receiver to final output” (RADIOBLOCKS) Nr. 101093934 ietvaros un tika finansētas no projekta līdzekļiem.